امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2740 , ,
+
-
مردم بپا خیزید...

نه آمریکا،نه حکومت و نه پاکستان صلح نمی آورند!

زمان انتشار : جمعه, 22 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

نه آمریکا،نه حکومت و نه پاکستان صلح نمی آورند!

در حالیکه هنوز مردم داغدار کشته و زخمی های انفجار اخیر کابل هستند، روسیه تماس های دیپلماتیک خود را با گروه طالبان افزایش داده است. مسکو می خواهد با افزایش روابط خود با طالبان مانع پیش روی داعش به آسیای میانه شود. این عملکرد روسیه از طرف حکوت افغانستان محکوم شده است. آیا این کار روسیه دیپلماتیک است؟ آیا روسیه با این روش می تواند با داعش مقابله کند؟

بشیر بیژن آگاه امور سیاسی در برنامه «نگرش» در خصوص حمله انتحاری طالبان در کابل، گفت: مزدوران این سرزمین، طالبان، یک بار دیگر برای اهداف بیگانه ها عامل جنایت شدند وخون مردم بیگناه را ریختند و چهره سیاه و زشت خود را به نمایش گذاشتند. این کار از جانب همان طالبانی انجام شد که حکومت ها در افغانستان آنها را برادران ناراضی و مخالفان سیاسی می خواندند.

وی، آمریکا را از وجود این گونه انتحاری ها مطلع می داند و می گوید: آمریکا با وجود اطلاع، کاری در قبال آن انجام نمی دهد در حالیکه با ما پیمان امنیتی دارد. هر کشوری که در افغانستان فقط برای رسیدن به اهداف خود، تلاش می کند و وظایف انسانی و اصولی خودش را در قبال مردم افغانستان و دنیا انجام نمی دهد دشمن است وبجز دشمن نام دیگری نمی توان بر آن گذاشت، آمریکا در لباس دوست به افغانستان آمده است اما دشمن ما است.

بیژن، حضور آمریکا در افغانستان را بسیار مشکوک دانسته و گفت: با امکانات و قدرتی که آمریکا دارد و ادعای حمایت از افغانستان می کند، یک گروه کوچک مزدور و لجام گسیخته می آید و با گذشت هر روز حوزه تسلط خود را افزایش می دهد و دامنه جنایات خود را می افزاید و آمریکا هیچ کاری نمی تواند و هیچ کاری نمی کند. مشخص است که طالبان، همه این جنایت ها را برای اهداف شوم و پلید بیگانه ها در راس، آمریکا، انگلیس و پاکستان انجام می دهند. هیچ منطقی نمی تواند این را بپذیرد که در حضور نظامی آمریکا و ناتو این گروه کوچک لجام گسیخته چنین قدرتی پیدا کنند.

وی، برقراری ارتباط با طالبان را از سوی روسیه اشتباه خوانده و افزود: روسیه هم اکنون با برقراری ارتباط با طالبان و استفاده از آنها برای رقابت با آمریکا در افغانستان اشتباه می کند و روشی قدیمی را در پیش گرفته است. این روش حالا نتیجه نمی دهد. روسیه به جای این رفتار اشتباه و سنتی که افغانستان را به میدان جنگ تبدیل می کند، باید به واقعیت های موجود وصل شود و اجماع منطقه ای را برای نابودی تروریزم ودهشت افکنان مدیریت کند. روسیه این توانمندی را دارد. امیدواریم روسیه در این مورد با عقلانیت برخورد کند. چرا که طالبان گروهی نیستند که با روسیه بتواند با دوستی برخورد کند.

این آگاه سیاسی، در خصوص این گفته مقام های روسیه که اهدافشان با طالبان یکی است و هر دو علیه داعش می جنگند بیان داشت: روسیه نمی تواند روابط خود را با طالبان روابط دیپلماتیک بداند چرا که طالبان یک گروه دهشت افکن هستند. استخدام گروه های مزدور به منظور پیشبرد رقابت ها اشتباه است و روسیه که هدف از بین بردن تروریزم را در اجماع بین المللی دارد باید از این روش صرف نظر کند.

بیژن، در خصوص مانع بزرگ پیشرفت اجماع بین المللی برای از بین بردن تروریزم بیان داشت: اجماع بین المللی و منطقه ای برای از بین بردن تروریزم وجود دارد و قوی است اما اهداف استراتژیک، از سوی برخی قدرت های مهم مثل آمریکا و اهداف شوم و پلید از سوی برخی از کشورهای منطقه، مانع مدیریت، انسجام و حرکت دادن این اجماع شده است. مشکل اساسی افغانستان و بسیاری از کشورها که درگیر تروریزم هستند هم در همین است. به این معنا که آمریکا، مانعی بزرگ برای مبارزه باتروریزم شده است. روس ها هم ازتروریزم می ترسند و به همین دلیل این اقدام را انجام داده اند، هند و چین هم در سطح منطقه، از تروریست ها می ترسند و اراده برای از بین بردن آنها دارند. اگر آمریکا به این سیاست خود ادامه دهد به سرنوشتی بدتر از شوروی دیروز خواهد رسید.

وی، در خصوص شکست مذاکرات صلح و آغاز جنگ ها در افغانستان بیان داشت: آنچه به عنوان صلح از سوی حکومت مطرح می شد، مذاکرات صلح، کاذب بود. مردم افغانستان فریب داده شدند و فرصت های خوبی که برای صلح وجود داشت از بین رفت. حکومت، آمریکا، چین و پاکستان نیروهای امنیتی افغانستان را مشغول نگاه داشتند تا مخالفان ما نیرو بگیرند و حالا چنین جنگ هایی را در کشور به راه اندازند.

بیژن ، با بیان اینکه روسیه، برای رقابتی که با آمریکا دارد این بازی استخدام طالبان را آغاز کرده است، افزود: این بازی هیچ برنده ای ندارد. فقط در این میان مردم افغانستان قربانی می شوند. آمریکا اگر فکر می کند به اهداف استراتژیک خود می رسد اشتباه می کند و اگر روسیه فکر می کند که در رقابت با آمریکا برنده می شود اشتباه می کند.

وی، در پایان گفت: مردم افغانستان باید بدانند که نه آمریکا و نه حکومت ونه پاکستان برای ما صلح نمی آورند.بلکه این ما خود هستیم که باید به پاخیزیم و علیه این روندهای اشتباه صدا بلند کنیم و برای خود صلح برقرار کنیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید