امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 2761 , ,
+
-
به آوردن صلح خوش بین نباشید!

سفر غیرمنتظره حنیف اتمر به چین!

زمان انتشار : شنبه, 23 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

سفر غیرمنتظره حنیف اتمر به چین!

در سفرهای گاه و بیگاه و دوره ای نمایندگان خودخوانده ی افغانستان برای مذاکرات چهارجانبه ی صلح، نه تنها شاهد دستاورد خاص یا گام روبه جلویی نبودیم بلکه خود گزینش و گلچین افراد طرفهای مذاکره هم مورد سوال بود.

این در حالی است که خبر انصراف افغانستان از این مذاکرات برای مصالحه با اتسقبال عمومی مواجه شد و هرچند بلافاصله تکذیب گردید اما بر مخالفت ها با امتیازدهی به طالبان و شریک ساختن مخالفان مسلح در قدرت دامن زد.

اخیرا خبری مبنی بر سفر دو روزه ی حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی به چین با هدف اعمال فشار بر پاکستان، گسترش همکاری های امنیتی و دفاعی و اعلام حمایت از روند صلح و نقش فعال در این پروسه، منتشر و منعکس شد که سوالات زیادی را در اذهان عمومی پدید آورد.

می توان به این سفر غیرمنتظره با این نگاه وارد شد که بازیگران و گردانندگان اصلی تیاتر جنگ و صلح چه کسانی هستند؟ وقتی سخنان و دیدگاه های افراد و اضلاع دخیل در مصالحه به صورت فاحش و غیرقابل اغماضی در تضاد با یکدیگر است چگونه می توان به صلح خوشبین بود؟

دیگر اینکه چرا مسافرانی که در سفرهای اخیر عازم پاکستان و وارد گفتگوهای مستقیم با مسوولان در اسلام آباد شده اند متفاوت از مسافران این روزهای چین هستند؟ آیا زبان ارگ در مقابل دولت های فعال و داوطلب در روند مصالحه متغیر است نه ثابت و واحد؟

یا اینکه نمایندگان صلح و شرایط مصالحه ی افغانستان در فاصله ی زمانی سفر به اسلام آباد تا سفر به پکن تغییر یافته است؟ اگر بدین منوال پیش برود از هم گسیختگی و تفاوت های فاحش تریبون های مختلف ارگ و صداهای ناهمگون حکومت، مداخلات امریکا و چین را بیشتر و موضع افغانستان را ضعیف تر می سازد.

اگر مشاور امنیت ملی را (فارغ از تمام کارنامه ی سیاه و سوء سوابق پیشین وی)، تریبون ارگ ریاست جمهوری و حکومت وحدت ملی برای اعلام مواضع افغانستان در قبال مذاکرات چهارجانبه ی صلح بدانیم آیا امضا کننده ی توافقنامه ی امنیتی ننگین کابل واشنگتن، امضاکننده ی صلح با طالبان خواهد بود؟ و این مصداقی بر مدعای همسویی ناتو و طالبان است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید