امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 306 , ,
+
-
سازمان ملل هم بالاخره نگران شد!

ابرازنگرانی سازمان ملل از افزایش تلفات اطفال در افغانستان

زمان انتشار : یکشنبه, 12 جولای , 2015 , بخش : اخبار افغانستان, حوادث, مقاله

اطفال افغان

 

 

عبدالعزیز فروتن سخنگوی اداره یونیسف یا حمایت از اطفال سازمان ملل متحد در افغانستان گفت: با در نظر داشت درگیری های اخیر در سال جاری رقم تلفات اطفال افزایش یافته است:

“متاسفانه آمار و ارقامی که از سال 2014 به دست ما رسیده اگر ما تخمین بزنیم که روزانه نزدیک به هفت طفل در افغانستان یا کشته و یا زخمی می شود و امکان دارد که در سال 2015 هم یک مقدار افزایش رونما شود.”

هر چند آقای فروتن در مورد سال جاری ارقام دقیق ارایه نکرد، اما اضافه نمود که احتمالاً ارقامی را که آنها قرار است در اخیر سال جاری به نشر برسانند افزایش کشته و زخمی شدن اطفال را نشان بدهد.

وی می گوید که رقم تلفات اطفال در سال 2014 نسبت به سال 2013 چهل و هفت درصد بالا رفته است.

اخیراً سازمان ملل متحد گزارشی را در مورد تلفات اطفال در پنج سال اخیر در افغانستان به نشر رساند که نشان می دهد در این مدت بیش از 2300 طفل کشته شده و نزدیک به پنج هزار و پنجصد تن دیگر زخم بر داشته اند.

در گزارش با اشاره شامل شدن اطفال در جنگ به نقل از بانکی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد گفته شده است که بار جنگ را اطفال در افغانستان به دوش می کشند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وضعیت اطفال را در کشور نگران کننده می خواند.

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون گفت که زنان و اطفال هنوز هم اولین اهداف جنگ هستند که در کشور قربانی می شوند:

“من فکر می کنم حالاتی را که سال گذشته و امسال جریان دارد، برای حفظ جان اطفال سال های بسیار خوبی نه بوده و بد بدختانه اطفال و زنان نخستین اهداف جنگ هستند.”

اما اطفال در افغانستان بر علاوه جنگ در بخش های دیگر نیز با مشکلات مواجه بوده و آسیب پذیر هستند.

در یک مورد تازه در منطقه مربوط حوزه هشتم کابل جسد طفل سه ساله دریافت گردید که بعد از تجاوز جنسی به شکل فجیع به قتل رسیده بود.

وزارت داخله هم تائید می کند که در جنگ های اخیر تلفات اطفال افزایش یافته است.

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت مخالفین مسلح دولت را مسوول این تلفات می داند:

“متأسفانه در همین اواخر بخصوص تحرکات اخیر دشمن در تعدادی از ولایت های افغانستان یک اندازه افزایش تلفات افراد ملکی را نشان می دهد بخصوص اطفال را.

بار ها تاکید ما به نیرو های ما همین بوده که به افراد ملکی آسیب نرسد دقت لازم را در عملیات های شان داشته باشند در بعضی ساحات عملیات های ما به کندی پیش می رود یک دلیلش همین است که به افراد ملکی ضرر نرسد.”

به اساس معلومات سازمان ملل متحد استخدام اطفال در صفوف نیروهای حکومتی و مخالفین مسلح، نبود خدمات صحی و مواد خوراکی و انجام کار های شاقه بالای اطفال از مشکلات اساسی آنان می باشد.

سازمان ملل متحد این را تخطی آشکار حقوق بشر خوانده و از جناح های درگیر جنگ در افغانستان می خواهد که به مصونیت اطفال حق اولویت بدهند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید