امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3497 , ,
+
-
بیش از پیش...

فساد در افغانستان جریان دارد!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 جولای , 2016 , بخش : مقاله

فساد در افغانستان جریان دارد!

مهم ترین چیزی که مردم افغانستان تا بحال نتوانسته اند از آن نجات پیدا کنند فساد روز افزون است…

 

فساد رایج درافغانستان، همه مسایل را در کشور تحت تاثیر قرار داده است. از فساد مالی گرفته تا انجام نشدن کار مردم و فساد در ارتباط با همکاری ها با دشمن و انواع مختلفی از آن. آیا حکومت افغانستان در دو سالی که از عمرش می گذرد هیچ کاری برای مبارزه با فسادانجام نداده است و آیا اراده ای در این قسمت وجوددارد؟

 

نادرشاه بحر، عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «نگرش» گفت: مهم ترین چیزی که مردم افغانستان تا بحال نتوانسته اند از آن نجات پیدا کنند فساد روز افزون است و حتی بسیاری از صاحب نظران بر این اعتقاد هستند که فسادی که فعلا در افغانستان رایج است بسیار کشنده تر ازبسیاری از مسایل است که در مسایل امنتیی داریم. این معضل به مساله ای حل ناشدنی تبدیل شده است.

 

وی، ادامه داد: متاسفانه اقدامات جدی هم در مبارزه با این مساله انجام نشد. رییس جمهور در کمپاین های انتخاباتی لحن قاطعی برای مبارزه با فساد داشت اما تا کنون این مساله عملی نشده بلکه به فراموشی سپرده شده است.

 

بحر، در خصوص انواع مختلف فساد در کشور بیان داشت: ما علاوه بر فساد مالی، انواع مختلف دیگری از فساد در افغانستان داریم. عدم رسیدگی به کار مردم، خود فساد است. سالهای طولانی کار مردم باقی می ماند و پرونده ها روی هم انباشته می شوند ولی یک اداره به آن رسیدگی نمی کند. کسانی که در راس قدرت هستند و پستی برای خدمت به مردم دارند، بیشترین کار را برای اقوام و خانواده و نزدیکان خود انجام می دهند. تیعیض و بی عدالت هم به صورت قومی، سمتی، زبانی خود فساد است. حتی خریداری چوکی ها از فسادهایی است که در افغانستان وجود دارد. ما شاهد هستیم که بسیاری از چوکی ها در کشور توسط پول خریداری و فروخته می شود. در حال حاضر مدرک موثق وجود دارد که در وزارت داخله، از چوکی های بسیار بالا گرفته تا چوکی های پایین هرکدام نرخ مشخص دارد.

 

این نماینده مجلس، در خصوص نقش حکومت در رواج فساد گفت: با توجه به فرهنگ حاکم سنتی در کشور، حکومت نظارت پذیر نیست. حکومت نظارت کردن را به خود یک نوع توهین می داند. حتی ما مجلس نمایندگان که کار نظارت بر حکومت راداریم، نمی توانیم این نظارت را بر حکومت انجام دهیم چرا که تاثیری بر حکومت ندارد.

 

وی، همچنین در خصوص نقش پارلمان در فساد کشور بیان داشت: در این میان پارلمان هم بدون نفص نیست و آن نقش اساسی را که باید ایفا می کرد و آن صلاحیت هایی را که قانون برایشان نفویض کرده بود از آن صلاحیت ها نتوانسته استفاده کند. پس نقد بر پارلمان هم وارد است و اگر پارلمان بعد از این با توجه به نقایصی که وجود دارد اصلاحات نیاورد و به عنوان نمایندگان مردم بهتر از این عمل نکند، مسلم است که بسیاری از انتقادات متوجه آنها نیز خواهد بود.

 

بحر، در ارتباط با ریشه فساد در افغانستان گفت: با ما یک سری مشکلاتی رادر جهت جلوگیری از فساد یا در جهت اعمال نظارتی در قانون داریم. بسیار کم دیده شده است که حکومت ها در افغانستان، بر اساس رای مردم به وجود آمده باشد بنابراین عدم نظارت پذیری یکی از مهم ترین شاحصه های حکومت ها در افغانستان بوده است. حکومت فعلی هم یگانه چیزی را که از حکومت های گذشته به ارث برده است عدم نظارت پذیری بوده است. وقتی نظارت پذیری وجود نداشت، مسلم است که در این صورت قوه نظارت پذیری ضعیف می شود و هنگامیکه این قسمت ضعیف شد، فساد در کشور بیشتر می شود. عدم حاکمیت قانون هم باعث شده است که از فساد به صورت واقعی و جدی جلوگیری نشود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید