امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 3523 , ,
+
-
نخستین پیام رهبر طالبان به آمریکا...

دست از اشغال افغانستان بردار!

زمان انتشار : شنبه, 9 جولای , 2016 , بخش : مقاله

دست از اشغال افغانستان بردار!

رهبر جدید طالبان، ملا هیبت الله آخوندزاده در نخستین پیامش به آمریکا هشدار داد که به اشغال افغانستان پایان دهد. همچنان رهبر این گروه از کشورهای منطقه و همسایه، خواسته است تا با این گروه همگام شود چرا که آمریکا منافع مشترک شان را به مخاطره انداخته است. همچنان گفته می شود این رهبر از افرادش خواسته است تا به مسلمانان آسیب نرسانند و از مکتب ها، مدرسه ها و شفاخانه ها حفاظت کنند. حالا با توجه به جنایت های اخیر طالبان لایه های پنهان این پیام چیست؟ آیا می شود این اعلام ها را روپوش گذاشتن روی تمام این جنایت ها دانست؟

داکتر لطیف نظری، استاد دانشگاه در برنامه «باخبر» گفت: پیام طالبان به سه بعد اشاره دارد. در برخی ابعاد به صورت مستقیم و در برخی ابعاد به صورت کنایی و ضمنی است. پیام مستقیم آنها به آمریکایی ها این است که باید افغانستان را ترک کنند. آنها می گویند تازمانیکه آمریکایی ها حضور داشته باشند جنگ طالبان هم با آمریکا و همینطور حکومت افغانستان که آن را دست نشانده آمریکا می دانند ادامه خواهد داشت. پیام دیگر به کشورهای منطقه، چون چین و روسیه و ایران است که عمدتاً کشورهای ضد غربی هستند و منافع مشترک با طالبان دارند است. آنها درصدد جلب حمایت های منطقه ای و مشروعیت منطقه ای برای خود هستند. همچنین افغانستان را کشوری اشغال شده ارزیابی می کند. یعنی پیامشان به مردم افغانستان این است که افغانستان زیر اشغال آمریکا قرار دارد بنابراین می خواهند برای خود مشروعیت داخلی تولید کنند و در صدد جلب حمایت های داخلی و بسترهای اجتماعی می باشد. این سه نکته در پیام طالبان مشاهده می گردد.

وی، در خصوص هشدار به آمریکا در بیانات ملا هیبت الله بیان داشت: خروج نیروهای خارجی، از شروط اصلی طالبان برای صلح و مذاکره بوده است. حال که ملا هیبت الله، بامشکل مالی مواجه است. این مساله را پررنگ تر بیان می کند و به گوش کشورهای منطقه می رساند. ملا اختر منصور، تاجر بود و در بسیاری از کشورهای عربی تجارت می کرد و شرکت های بزرگی داشت که وی را از لحاظ مالی تامین می کرد اما ملاهیبت الله این ظرفیت را نداشته و برای جلب حمایت های کشورهای همسایه این بیانات را صادر می کند.

داکتر نظری، در خصوص واکنش افغانستان در قبال این حرف های طالبان گفت: در حال حاضر، استراتژی حکومت افغانستان، بیشتر مبارزه با طالبان است. البته تردیدها وجود دارد که این استراتژی ادامه پیدا می کند یا اینکه در آینده دچار فرسایش خواهد شد. حکومت افغانستان در حال حاضر فاقد یک پشتیبانی افکار عمومی می باشد. این مساله باعث شده است که رقبای دولت افغانستان هر بار تلاش کنند که یک ابزار جدید را به منظور اهرم فشار مورد استفاده قرار دهند. از یک طرف طالبان تلاش می کنند حملات خونین خود را بیشتر بسازند و قدرت نظامی و عملیاتی خود را به رخ دولت کابل بکشانند و از طرف دیگر به گونه ای سیمای سیاست خارجی پاکستان در برابر افغانستان بیشتر بازتاب پیدا می کند. چرا که جاه طلبی های ملاهیبت الله زیاد است و این گفته ها می تواند بازتاب سیاست خارجی پاکستان باشد.

استاد دانشگاه اضافه کرد: واکنش افغانستان در قبال این حرف ها، این خواهد بود که جنگ را در سیاست های اعلامی خود دنبال می کنند اما باید دیدکه در سیاست های عملی خود چه کارهایی را دنبال می کنند. به نظر می رسد که در سال جاری، حکومت افغانستان با چالش های زیادی، روبرو خواهد بود. چراکه قرار است نیروهای بیشتری از طالبان از داخل پاکستان گسیل داده شوند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید