امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3524 , ,
+
-
اخاذی آری... همراهی خیر!

مطالبات حکومت از وارسا ناکام ماند!

زمان انتشار : شنبه, 9 جولای , 2016 , بخش : سیاسی, مقاله

مطالبات حکومت از وارسا ناکام ماند!

نشست وارسا همچون نشست بروکسل، نشست لندن، نشست برلین، نشست بن و دیگر کنفرانس ها و گردهمایی های بین المللی برای افغانستان و با محوریت تامین امنیت و کمک به ثبات و ترقی در کابل مورد توجه رسانه های ملی، منطقه ای و جهانی قرار گرفت و تحت تمرکز جدی سران حاضر و ناظر درآمد.

انتظار می رفت حضور همزمان روسای جمهور و اجرایی در پولند به دعوت رسمی دبیر کل ناتو، بر قوت و سنگینی موضع و مطالبات کابل از این ایتلاف بزرگ بین المللی به سرکردگی امریکا بیافزاید اما انتظارها برآورده نشد و صرفا مطالبات به سالانه 5 میلیارد دالر محدود گشت!

درحالی که عبدالله و اشرف غنی دوشادوش یکدیگر در چنین نشست های حایز اهمیتی اشتراک می جویند و دیگر امور مملکتی در ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار را به تعویق می اندازند؛ انتظار می رود که هیات عالی رتبه ی اعزامی به پولند با هدف و برنامه گزینش شوند نه اینکه جابجایی برخی افراد فرمایشی تاثیری در مواضع و مطالبات حکومت از وارسا نداشته باشد.

برخلاف آنچه که ارگ ریاست جمهوری و برخی مطبوعات و سران مدعی آن هستند نه تنها اشرف غنی و عبدالله با دست پر عازم وارسا نشده اند که حتی با دست پر هم باز نمی گردند، بلکه مبلغ قابل توجه درخواست شده در واقع اخاذی ناتو و غرب از افغانستان است نه اینکه برای ناامنی به حکومت باج بدهد.

به عبارت دیگر، آنچه برای اعضا و سران عضو ایتلاف آتلانتیک شمالی و تمام نیروهای خارجی حاضر در قلب منطقه اهمیت دارد، نه امنیت و ثبات افغانستان بلکه تامین هرچه بیشتر و حفظ و گسترش منافع درازمدت خود در خاک کابل و مشرف به کشورهای قدرتمند همسایه و رقبای سیاسی و اقتصادی دیرینه است.

اعتراف و اذعان چندین و چند باره ی رهبران و روسای غربی بر دستاوردهای چند برابری از جنگ افغانستان و عراق بعلاوه ی بازگشت کامل سرمایه گذاری های اولیه ایشان در قالب کمک های مالی، شاهدی بر این مدعا است که در واقع حکومت و کشورمان مورد اخاذی قرار گرفته است نه حمایت و نه همراهی.

ناشی گری، بی تجربگی و غفلت رسانه ها و سردمداران سیاسی و اقتصادی و امنیتی افغانستان موجب شده است که سران ناتو در وارسا لبخند رضایت خود را زیر نقاب مصمم و جدی و ظاهر عدالت خواه و صلح طلب پنهان کنند و افزایش سربازان خارجی، تمدید مدت حضور در خاک کابل و دیگر تصمیمات در اصل مهم ولی حاشیه ای نمایانده شده را تحت الشعاع بزرگنمایی درخواست چند میلیارد دالری ارگ از وارسا قرار دهند و بدین ترتیب بدون کوچکترین زمینه چینی و نمایش به مقاصد مغرضانه ی خود دست یابند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید