امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3565 , ,
+
-
روزنامه «واشنگتن پست»؛

داعش در حال سقوط است…

زمان انتشار : شنبه, 16 جولای , 2016 , بخش : مقاله

داعش در حال سقوط است…

روزنامه «واشنگتن پست» در مطلبی به بررسی تغییرات اخیر در جبهه نبرد با داعش، اثر آن بر پروپاگاندای تروریست‌ها و همچنین روند روبه افول آنها پرداخته و تحلیل کرد که سقوط داعش نزدیک است.
در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه گروه تروریستی داعش در حال آماده کردن پیروانش برای فروپاشی نهایی خلافتی است که دو سال آن را به شدت تبلیغ می‌کرد، آمده است در پیام‌های علنی و اقدامات اخیر در سوریه، رهبران این گروه افول قدرت خود در میدان نبرد را دریافته و خود را برای امکان سقوط باقیمانده سنگرها و پایگاه‌ها آماده می‌کنند.

کارشناسان ضدتروریستی امریکا معتقدند حملات مرگبار در استانبول و بغداد، پاسخ داعش به تغییر دست برتر نظامی در عراق و سوریه بوده است. تحلیلگران می‌گویند با تبدیل شدن داعش از یک شبه دولت با قلمروهایی گسترده به شبکه پراکنده و سایه‌وار با شاخه‌هایی در سه قاره، اقدامات تروریستی آنها در کشورهای دیگر شدت خواهند گرفت.

با اینکه ازبین رفتن لانه امن برای داعش می‌تواند ضربه سختی به این گروه باشد اما کارشناسان سابق و فعلی نظامی امریکا معتقدند ذات غیرمتمرکز این گروه می‌تواند تهدید باقی بماند.

یکی از قومندانان قدیمی و سابق داعش در گفت‌وگو با خبرنگار غربی می‌گوید: زمانی که شکست‌ها و عقب‌نشینی‌ها در عراق و سوریه را مشاهده کردند، برخی از ساختارهای قومندانی، مالی و رسانه‌ای‌شان را به کشورهای دیگر منتقل کردند. هر روز تعداد زیادی قصد دارند به ما بپیوندند اما به آنها می‌گوییم که در کشورهای خود بمانند و برای انجام حرکتی در آنجا صبر داشته باشند.

طبق راپورهای شرکت تحلیل نظامی آی اچ اس، با از دست رفتن 12 فیصد دیگر از مناطق تحت تصرف داعش در شش ماهه اول سال 2016، نشانه‌های ناامیدی در داخل خلافت ادعایی این گروه روبه افزایش است.

واشنگتن پست در ادامه افزود: نشانه‌های بیشتری از سقوط پیش‌رو در اعلامیه‌های داعش طی شش ماه اخیر که نیروهایشان روبه عقب نشینی بوده‌اند، دیده می‌شود. سرمقاله هفته نامه «النبأ» ماه گذشته به امکان از دست رفتن تمام مناطق تحت کنترول داعش اذعان کرده بود اما مدعی شد که خلافت داعش با جمع کردن پیروان بیشتر، زنده خواهد ماند.

در این مطلب با بیان اینکه درپی تاسیس خلافت داعش «دنیا تغیر کرده است» آمده است: اگر آنها بخواهند پیروزی واقعی بر ما بدست آورند، باید مدت زیادی صبر کنند.

یکی دیگر از عاملان داعش در مصاحبه‌ای گفته که تعداد زیادی از پیروان این گروه بخاطر اشتباهات قومندانان، به توهم افتاده و اینکه برای تروریست‌ها فرقی نمی‌کند مقر اصلی قومندانیشان از الرقه به شمال افریقا یا جای دیگر منتقل شود اما انتقام آن به سختی گرفته می‌شود.

وی همچنین به کشورهای عضو ایتلاف بین‌المللی علیه داعش پیغام داد که عملیات آنها را فراموش نکرده و برای ضربه زدن به اعضای ایتلاف، به کشورهایشان وارد خواهند شد.

هراس کشورهای اروپایی از آغاز فاز جدید رویکرد داعش نسبت به آنها به‌حدی است که یک مقام ارشد امنیتی فرانسه که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد: «اتخاذ سیاست نابود کردن پایگاه‌های تروریست‌ها از سوی ما، آنها را به چالش کشیده است. اما آنها (داعش) اکنون به روش‌های دیگر روی آورده و عملیات‌های مخفی و شرورانه‌ای بیشتری را آغاز خواهند کرد. گان بعدی شروع شده است.»

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید