امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 3566 , ,
+
-
توسط تحلیلگرعربستانی؛

انتقاد از جهالت و لجاجت حکام عرب…

زمان انتشار : شنبه, 16 جولای , 2016 , بخش : سیاسی, یادداشت

انتقاد از جهالت و لجاجت حکام عرب...

وبگاه خبری «مصر 11» مقاله‌ای تحت عنوان «سوریه! اشتباه کردیم» به قلم «طراد العمری» تحلیلگر سعودی به اقدام اخیر ترکیه در بهبود روابط خود با رژیم صهیونیستی و روسیه و حتی سوریه اشاره می‌کند و می‌نویسد:

سی‌ام جون (ماه گذشته)، خانم «ایمان الحمود» در توئیتر خود نوشت: «چرا روزنامه سعودی “الیوم” از نشر خبر “آیا اردوغان با بشار اسد تلیفونی صحبت کرده است” عذر خواهی می‌کند؟». خانم الحمود در ادامه می‌نویسد، اردوغان کسی است که روابط ترکیه با تل آویو و مسکو را عادی‌سازی کرد و منطق ژئواستراتیژیک حکم می‌کند که اردوغان روابط آنکار با دمشق را نیز عادی‌سازی کند.

العمری با اشاره به این اقدام ترکیه می‌نویسد: «خوب، خبر عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه دیگر افشاگری یا از خبرهای شایع نیست؛ چرا که روزنامه سعودی “الوطن” خبر عاجل این رویداد را 13 جولای نشر کرد که گفته‌های ایمان الحمود را تأیید می‌کرد. خانم الحمود در توئیتر خود پرسیده بود “چرا مثل کوک سر خود را در برف فرو برده‌ایم”. خب ما هم به دور از واکنش‌های شبکه‌های ارتباط جمعی و پرسش‌های استاد الحمود می‌پرسیم:” کی عرب‌ها و در رأس آن‌ها کشورهای عربی [حاشیه خلیج فارس]، با شهامت خواهند گفت:‌”سوریه، ما اشتباه کردیم».

این تحلیل‌گر عربستانی با انتقاد از جهالت، لجاجت و عدم اعتراف حکام عرب به اشتباه‌های خود ادامه می‌دهد: «در داستان‌های فلکلور شنیده‌ایم که «عرب‌ها دلیر و با شهامت‌اند» و در احادیث خوانده‌ایم که “بازگشت به حقیقت بهتر از غرق شدن در گناه است” و در روایت دیگری آمده است ” کنار گذاشتن باطل از غرق شدن در آن بهتر است”. حال آیا از سیاست‌مداران عرب کسی هست که با شهامت و در رویارویی با تاریخ و رویداد‌ها منصف بوده و با صدای بلند بگوید:” سوریه، ما اشتباه کردیم”؟ آیا عرب‌ها نیمچه شهامتی دارند که حداقل پشت اتحادیه عرب “مریض الحال” خود را مخفی کنند و بیانیه‌ای به نیابت از خودشان صادر کنند تا بگوید:‌ “سوریه! اشتباه کردیم”؟».

العمری تصریح می‌کند: «این کار نه به خاطر ملت سوریه است که تعدادی از آن‌ها کشته شده و تعدادی آواره بر و بیابان شده‌اند، و نه به خاطر شهر‌های با خاک یکسان شده سوریه و نه به خاطر تصویر زشتی که عرب‌ها در دنیا از خود به یادگار گذاشته‌اند، نه خیر! بلکه به خاطر نسل‌های جدید این کار را انجام دهند که برخی از آن‌ها پی به حقیقت برده‌اند و برخی دیگر منتظرند که تاریخ چه‌ها خواهد گفت».

نویسند مقاله با بیان اینکه همه آتش‌ فتنه‌ زیر سر رژیم صهیونیستی است، می‌نویسد: «عرب‌ها خواه یا ناخواه از سناریوها و نقشه‌های غرب که اسراییل برای به وارد کردن اجباری سوریه به “بهار عربی” طراحی کرده بود، استقبال کردند و ما این مسئله را در سال 2011 تحت عنوان مقاله “بهار عربی … سوریه را تغییر داد” در روزنامه “الحیات” گوش زد کردیم. افکار عمومی تحت تأثیر گمراه‌کننده موج رسانه‌ای، ما را به خیانت متهم کردند ولی بعدها “رولان دوما” وزیر خارجه اسبق فرانسه در تأیید سخنان ما، قسمتی از آن نقشه را به صورت علنی در شبکه تلویزیونی فرانسه بر ملا کرد و همچنین ” شاهدی از نزدیکانش” که حمد بن جاسم معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر بود که در روزنامه”فایننشال تایمز” آن را با صراحت اعلام کرد. امروز ترکیه آمده است تا روابط خود با سوریه را عادی‌سازی کند و به زودی خواهیم دید که دیپلومات‌های خارجی که همراه با مهاجران سوری‌ها از سوریه رخت بر بسته بودند، برای بازگشت به این کشور از یکدیگر سبقت خواهند گرفت».

طراد العمری با انتقاد از دورویی و نفاق سیاستمداران عرب در قبال مردم سوریه می‌نویسد: «برخی از سیاستمداران عرب، ملت سوریه را بهانه کردند و برای آن‌ها اشک تمساح ریختند و با استفاده از رسانه های خود در برابر ملت‌هایشان این گونه وانمود کردند که در برابر سوری‌ها پابند به اخلاق و آزمان هستند، ولی دیری نپایید که ملت‌های آن‌ها پی به این واقعیت تلخ بردند که هم‌دردی‌ها با مردم سوریه، دروغ محض است و در این میان همدردی اروپا و دقیقا جرمنی هزاران بار از دروغ خود عرب‌ها بدتر بود. برخی از کشورهای عربی خلیج [فارس] که از بهار عربی شوکه شده بودند فکر کردند که تبعیت از سیاست‌های شکست خورده در سوریه به همراه ترکیه و اصرار بر انجام دادن کاری- هر کاری که باشد- آبروی سیاسی کشورهایشان را دوباره به آن‌ها خواهد داد، ولی هیهات که دوسیه سوریه و مسایل پیچیده آن بزرگتر و مهمتر از آن بود که در ذهن داشتند؛ برای همین دولت‌های کلان را به درون خود کشید و سوریه از مکر اسراییل و عرب‌ها در امان ماند؛ برخی از کشورهای عربی خلیج فارس شروع کردند و زشتی کار خود را پنهان کردند».

این تحلیلگر سعودی در پایان می‌گوید: «ضرب‌المثلی عربی ” کاری را به تأخیر انجام دادن بهتر است از انجام ندادن آن برای همیشه»، پس سیاستمداران عربی که به دنبال روابط طبیعی با مردم خود هستند و می‌خواهند مصداقیت سیاسی خود را که طی 5 سال گذشته از دست داده‌اند، برگردانند، باید دو کار را انجام دهند:

نخست اینکه باید از تداوم اشتباه و گناه خود در سوریه دست بکشند و سوریه را به مردم، اردوی ملی، نظام و رییس جمهور آن واگذار کنند.

دوم اینکه با این جمله کوتاه “سوریه، ما اشتباه کردیم” عذرخواهی کنند؛ چرا که دیگر دستگاه‌های رسانه‌ای آن‌ها شکست خورده، ولی داستان سوریه را تاریخ با امانت‌داری خواهد گفت و “سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون”».

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید