امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 3576 , ,
+
-
چرا حالا؟!

افشاگری مشکوک و دیرهنگام نبیل!

زمان انتشار : شنبه, 16 جولای , 2016 , بخش : مقاله

 

افشاگری مشکوک و دیرهنگام نبیل!

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت‌ ملی کشور با نشر اسنادی مبنی براینکه نشان می‌دهد شبکه استخباراتی پاکستان (ISI) مستقیم در حمایت از هراس‌افکنی دست دارد، می‌گوید که پاکستان باید در لیست دولت‌های تروریستی، شامل گردد.

 

در اسنادی‌که از جانب این مقام پیشین امنیت‌ ملی به‌ نشر رسیده است، نشان می‌دهد که در ماه جولای 2014 مکتوب رسمی از دفتر مرکزی استخبارات نظامی پاکستان واقع در اسلام آباد به دفتر «MI-422» واقع صوبه خیبر پشتون‌خواه فرستاده شده و در آن تذکر به عمل آمده است تا از افرادی که در قسمت سازماندهی و انجام موفقانه برنامه طرح ریزی شده حمله بالای میدان هوایی کابل شایستگی نشان داده‌اند، ابراز سپاس و امتنان نموده و در ضمن جهت تشویق شان مبلغ 2,500,000 کلدار پاکستانی برای فی نفر هریک حاجی خلیل حقانی، حاجی حکیم ولسوال، قاری ظاهر شاه و مولوی حکیم اهدا شده و برای هر یک از فامیل‌ها و بازمانده‌گان کسانی‌که در حمله بر میدان هوایی کابل دخیل بوده‌اند، مبلغ 1,500,000 هزار کلدار پاکستانی کمک صورتگرفته است

 

علاوه بر این اسناد، نامه‌های رسمی دیگر نیز از جانب آقای نبیل در اسناد رسمی منتشر شده است که نشا‌ن‌ می دهد پاکستان بگونه مستقیم در حمایت از هراس‌افکنان دست داشته است.

 

در این اسناد همچنان آمده است که با روی کار آمدن حکومت وحدت‌ملی، رهبری حکومت وحدت ملی به طور بسیار خوش‌بینانه به امید این‌که خواهد توانست باب جدیدی را در روابط با پاکستان باز نمایند با این کشور وارد گفتگو می شود، رییس‌جمهوراشرف غنی در ماه نوامبر 2014 طی اولین سفرخارجی‌اش به پاکستان رفت و  در دیدار هایی که پشت در های بسته انجام می شد با مقامات پاکستانی از جمله راحیل شریف که یکی از مهمترین دیدار های وی به گفتگو می نشست.

 

در این ملاقات وعده همکاری‌های جدی از هر دو جانب داده شد. که این رفت و آمدها و ملاقات‌های سران و مشاوران حکومت وحدت ملی با سران نظامی پاکستان و رهبران «ISI» در پشت درهای بسته تا ماه‌های اخیر دوام داشت و به عوض اهمیت دادن به اسناد استخباراتی ادارات دولت افغانستان بیشتر به حیله و مکر نظامیان پاکستان ارزش قایل شدند و متاسفانه حکومت وحدت ملی به طور یک‌طرفه در چندین مورد امتیازات غیر قابل باور، حتی در بسیاری موارد خلاف منافع ملی در نتیجه این مجالس غیر شفاف به جانب نظامیان پاکستان اهدا کرد، بدون این‌که هیچگونه امتیازی را از جانب پاکستان برای افغانستان بدست بیاورد.

 

و اما پیشنهادات آقای نبیل برای حکومت و مردم چیست؟

آقای نبیل در اخیر این سندها، پیش‌نهادهای برای حکومت وحدت‌ملی و مردم نموده است:

 

وی ابراز کرد که حکومت افغانستان درپرتو درس های آموخته شده در 30 سال گذشته یک پروژه منفعت‌محور، واضح و قابل عمل را تدوین و در پروژه خارجی با پاکستان عملی نماید.

 

رحمت الله نبیل همچنین گفت: از شهروندان عزیز افغانستان خواهشمند هستم که یکصدا و یکپارچه با حوصله و تدبر متحد شوند.

 

وی در صحبت هایش اضافه کرد، در حالیکه حمایت رییس جمهور غنی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را قابل تمجید می دانم اما در ضمن تعریف مشخص از دوست و دشمن در سطوح مختلف صورت گیرد و در زمینه راه کار مشخص و عملی ترتیب تا در روشنی آن نیروهای دفاعی و امنیتی کشور عمل نماید.

 

در بخش اخیر این سند، آقای نبیل خطاب به جوانان کشور گفته است:

از جوانان عزیز کشورم می خواهم که دوست و دشمن را بشناسند، برادران هموطن ما دشمن ما نیستند دشمن ما در بیرون از افغانستان است. از منافع و مردم خویش دفاع نمایید، با دیگر برادران و خواهران تان یاور و همکار شوید و به دشمن اجازه ندهید که شما را به نام زبان، قوم و مذهب جدا نماید.

 

افشاگری رییس پیشین امنیت ملی سوال های متعددی را در اذهان ایجاد میکند از جمله اینکه چرا جناب نبیل تاکنون دست به این افشاگری نزده و اینک که هیچ پست و مقامی در دولت ندارد و دستش از همه جا کوتاه شده است به افشاگری های گذشته تن داده است؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید