امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 3684 , ,
+
-
حکومت باید محاکمه شود...

جان شهروندان برای دولت هیچ ارزشی ندارد!

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 جولای , 2016 , بخش : مقاله

جان شهروندان برای دولت هیچ ارزشی ندارد!

تظاهرات 2 اسد اولین باری نبود که صدای اعتراضی در جاده های کابل بلند می شد. چرا که تابحال صدای آنها به گوش حکومت نرسیده و به خواست های اعتراض کنندگان رسیدگی نشده بود. مردم در 2 اسد بار دیگر صدای خود را بلند کردند اما دیری نپایید که طنین صدای آنها در صدای انفجار گم شد و پس از آن ما شاهد رویداد غم انگیزی شدیم که ماتم ملی را برای مردم افغانستان به ارمغان آورد. این حمله ناجوامردانه مقصران زیادی دارد. مقصرانی که از سر بی تفاوتی و یا خودخواهی با جان شهروندان افغانستان بازی کرده اند. حالا در این میان برای پاسخگویی به خون این شهیدان چه کسانی باید محاکمه شوند؟

بشیر بیژن، آگاه مسایل سیاسی گفت: سران حکومت پنجاه پنجاه باید محکمه شوند. آنها در هیچ موردی وظایف خود را در انجام نداده اند. ما در گزارش ها و اخباری که تا به حال دنبال کرده ایم، شنیده بودیم که حکومت به گردانندگان جنبش روشنایی هشدار داده بود که امکان توطیه و دسیسه می رود و شما نباید تظاهرات را برگزار کنید. پس چرا آنها به عنوان مراجع مسوول در آنجا موضع گیری نکرده اند؟ چرا آنها وظایفشان را برای حفاظت از جان مردم مظلومی که از برکت آنها در کرسی ها نشسته اند، انجام نداده اند؟

وی، با انتقاد از حکومت برای عدم تامین امنیت شهروندان اظهار کرد: جان شهروندان چنان اهمیت دارد که به هرترتیبی شده باید حفظ شود. حکومت که حمله در این روز را پیش بینی می کرد باید چنان تدابیر امنیتی را برقرار می کرد که چنین انفجاری رخ نمی داد یا اگر توانایی این کار را نمی داشت با وجودیکه اعتراض حق شهروندان است به آن مجوز نمی داد و یا آنها را به تعویق می انداخت.

بیژن، با بیان اینکه این حادثه نشان داد که جان شهروندان برای دولت هیچ ارزشی ندارد، افزود: حالا این دستگاه حکومت است که باید محکمه شود نه پولیس و نهادهای امنیتی. علاوه بر این اگر واقعا به گردانندگان جنبش روشنایی هشدار داده شده بود که چنین حادثه ای در راه است، آنها نیز حق نداشتند که این تظاهرات را برگزار کنند و با خون مردم بی گناه اینگونه با بی تفاوتی برخورد کنند.

وی، ادامه داد: وقتی این تحلیل ها از عملکرد دولت و رهبران جنبش روشنایی می شود، گاه شک می کنیم که شاید این رهبران بر سر خون مردم بیچاره معامله کرده اند و این برنامه ها را به راه انداخته اند. شاید سران جنبش با دست یافتن به مقام هایی، به جایگاه هایی و به موقعیت هایی مردم خود را فروخته اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید