امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 3695 , ,
+
-
اشرف غنی...

در خاموشی خانه ی ملت، یاد اصلاحات می افتد!

زمان انتشار : جمعه, 29 جولای , 2016 , بخش : مقاله

در خاموشی خانه ی ملت، یاد اصلاحات می افتد!

با شروع رخصتی تابستانه ی 45 روزه ی شورای ملی اعم از پارلمان و سنا، پرونده ی سرگردان و مختومه نشده ی اصلاحات انتخاباتی و انتخابات شفاف و قانونمند به دست رییس جمهور افتاد تا در فضای باز بی مخالف و بی رقیب خود یکه تازی کند و فرمان تقنینی نهایی خود را صادر نماید.

همچنان قصور و اهمال کاری و سنگ اندازی ها بر سر تصویب و تایید و توشیح قانون اصلاحات و انتخابات به گردن دیگری می افتاد و توپ انتقادات و اتهامات در میدان مجلس نمایندگان و مجلس سنا و ارگ ریاست جمهوری و کمیشنرهای کمیسیون های انتخاباتی جابجا می شد که اول اسد اعضای شورای ملی به رخصتی تابستانه رفتند.

اینک در بحبوحه ی ابهامات و ایرادات بسیاری که بر خود فرمان تقنینی پیشین رییس جمهور، قانون اصلاحات انتخاباتی و تعویق انتخابات پارلمانی تا اطلاع ثانوی وارد می باشد؛ فرصت مغتنمی پیش روی اشرف غنی قرار گرفته تا هر چه دل تنگش می خواهد انجام دهد و 45 روز تنفس سیاسی داشته باشد.

متاسفانه امتیازات و تسهیلاتی که طرف های درگیر و ذی نفوذ در امر تصویب و توشیح و اجرایی شدن قانون اصلاحات انتخاباتی از خزانه ملی و از چوکی های حکومتی می خواهند با یکدیگر در تضاد و تقابل است که این مساله به درازا کشیده شده وگرنه همچون دیگر طرح های دولتی، با کمی دست و دلبازی و مهمانی های خصوصی به سر منزل مقصود می رسید.

اگر چه پیش از این نیز انتظار می رفت که اولتیماتوم روسای جمهور و اجرایی مبنی بر تعیین تکلیف قانون اصلاحات انتخاباتی و تعیین زمان دقیق انتخابات پارلمانی راه به جایی نبرد و سرانجام این پرونده ی خاک خورده پشت درهای بسته و چوکی های خالی شورای ملی بماند؛ اما باید منتظر ماند و دید در طی این 45 روز چه بر سر اصلاحات و انتخابات خواهد آمد و اشرف غنی چگونه معامله خواهد کرد؟

فرمان تقنینی پیشین رییس جمهور نیز درخصوص اصلاحات انتخاباتی در فاصله ی 15 روزه ی رخصتی زمستانه ی پارلمان و سنا صادر شده بود که از سوی مجلس نمایندگان رد و از سوی مجلس سنا مورد تایید قرار گرفت گویی اشرف غنی جز در مواقع تعطیلی شورای ملی به فکر انتخابات و اصلاحات نمی افتد!

اینک بار دیگر فرصت مغتنمی به ارگ نشینان بخصوص اشرف غنی و عبدالله دست داده است که از خاموشی خانه ی ملت و نبودن نظارت بر مواضع خود حداکثر استفاده را ببرند و فرمان تقنینی نهایی خود را در ضرب الاجلی از پیش تعیین شده صادر نمایند. عدم اتفاق نظر میان پارلمان و سنا بر سر کمیته گزینش و سپس انفعال این کمیته با جمعی از افراد (ناهماهنگ و ناهمگن) مصداقی بر این مدعا است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید