امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 3703 , ,
+
-
در حادثه جنبش روشنایی...

خونِ مردم به گردنِ رهبران خائن هست!

زمان انتشار : جمعه, 29 جولای , 2016 , بخش : مقاله

خونِ مردم به گردنِ رهبران خائن هست!

سید میثم احسانی، فعال مدنی، در برنامه «نگرش» گفت : مسوول مستقیم خون مردم، اشرف غنی و عبدالله، این رهبران خائن هستند!

بسیاری بر این عقیده اند که حمله در دوم اسد در تظاهرات جنبش روشنایی، حمله به وحدت ملی و مردم سالاری و دموکراسی در افغانستان بود.

وی گفت: برای جامعه تحصیل کرده افغانستان متاسف هستم که تا این حد تاریک اندیش هستند که همه چیز را برای ما مردود می بینند. مردم هزاره حق دارند که هر چیزی که دیگر اقوام افغانستان دارند داشته باشند، اگر تاجیک و پشتون افغانستان برق داشته باشند آنها نیز حق دارند که برق داشته باشند. برقی که از هشت ولایت افغانستان می گذرد و در این شهرها هم پشتون، هم تاجیک و هم هزاره وجود دارند حالا چرا رییس جمهور مسیر آن را تغییر دهد تا از جایی که هزاره ها هستند عبور نکند؟ این کار جز تفرقه انداختن چه معنای دیگری دارد؟

وی، در خصوص تغییر مسیر لاین برق اظهار کرد: ما هزاره ها هیچ وقت فرصت هایی را که در اختیار پشتون و یا اقوام دیگر در افغانستان قرار می گیرد برای هزاره ها تهدید نمی بینیم اما کسانی که داعیه دار مردم پشتون هستند هم نباید این دیدگاه را داشته باشند. متاسفانه رهبرانی در میان برخی اقوام وجود دارد که این دیدگاه را در میان مردم عادی شان، مردمی که هیچ تعصبی ندارند و برادروار در کنار دیگر اقوام بخصوص هزاره ها زندگی می کنند می اندازند. آنها عبور لاین برق را از بامیان تهدید مادام العمر برای دیگر مردم دانسته اند و به همین دلیل آن را منحرف کرده اند.

احسانی، درمورد تعصب و نفاق از جانب رهبران گفت: حادثه خونین در اعتراض جنبش روشنایی این موضوع را به خوبی نشان می دهد. حکومت موظف است که امنیت و جان شهروندان را تامین کند اما این کار را نکرد. پس مسوول خون این جوانان معترضین نیستند بلکه مسوول مستقیم آن، اشرف غنی و عبدالله، این رهبران خائن هستند.
این رفتار رهبران و این عملکرد آنان خصومت ها را تازه می کند و نفاق های قومی را دامن می زند.

این فعال مدنی، حمله دو اسد را محکوم کرده و بیان داشت: حمله ای که در دوم اسد در تظاهرات جنبش روشنایی صورت گرفت، حمله به وحدت ملی و مردم سالاری و دموکراسی در افغانستان بود. مردم افغانستان در آن روز به خیابان آمدند و خواسته شان را مطرح کردند. آیا جواب این مردم ساچمه و تفنگ بود؟ آیا جواب مردمی که خواسته شان را با قلم مطرح کردند اینگونه کشته شدن بود؟ شایسته این مردم حادثه دهمزنگ نبود.

وی، در خصوص سرنوشت جنبش روشنایی اظهار کرد: اگر داعیه توتاپ و بحث های آن منحرف نشود و به جایگاه طلبی تنزیل نکند و مردم مورد استفاده قرار نگیرند، مطمینا می تواند مورد حمایت مردم باشد و اگر در غیر این صورت باشد از دیدگاه مردم مردود است و رهبران آن، خون شهدای این جنبش را پایمال کرده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید