امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 3709 , ,
+
-
در حادثه دهمزنگ...

خونبهای مظلومان بر عهده حکومت است!

زمان انتشار : شنبه, 30 جولای , 2016 , بخش : مقاله

خونبهای مظلومان بر عهده حکومت است!

در دیگر حملات تروریستی اعم از اختطاف و انفجار و انتحاری که تعدادی از شهروندان و هموطنان مجروح و معلول و کشته می شوند ارگ نشینان و چهره های شاخص آن قوم یا آن منطقه ضمن ابراز همدردی و غم شریکی لفظی به کمک مالی برای بازماندگان و داغدیگان و به نوعی دیه و تقاص قصور خود را می پردازند.

البته این متمایز و منفک از رخدادهای طبیعی و بلایایی همچون سیل و زلزله است که حتی کمک های بین المللی را نیز به خود اختصاص می دهد؛ اما در مورد فاجعه ی دهمزنگ، نه تنها ریالی، دالری، افغانی ای یا کلداری به حادثه دیدگان کمک نشد بلکه حتی بسیاری سران هزاره هنوز به عیادت از مجروحان نیز نرفته اند.

متاسفانه تمام سروصدایی که این براه افتادن جوی خون در چوک دهمزنگ و در راهپیمایی مسالمت آمیز مردم مرکزی و هزاره جات برای انتقال لین برق و برخورداری از نعمت روشنایی عادلانه برپا شد حول محور چرا چنین شد و چرا چنان نشد و چه کسی مقصر است بود و بس!

در این میان، برخی مسوولان نیز برای عقب نماندن از قافله ی عکس های یادگاری و تیتر روزنامه ها، خود را به شفاخانه ها رساندند و اظهار تسلیتی به کشته و مجروحان داشتند که البته هنوز شامل سران هزاره و دیگر چهره های شاخص و صاحب منصبان این قوم نمی شود.

اما ماجرا به همینجا ختم نمی شود و گذشته از تمام موارد مذکور و از قلم افتاده ای که اینک دستمایه ی بازار داغ نهادهای مدنی و مردم ملکی شده است؛ باید از خونی که پایمال شد دفاع جانانه کرد و خواهان اعاده ی حق و حقوق بازماندگان و داغدیدگان حادثه ی دهمزنگ از جیب ارگ نشینان شد.

چه نیروهای امنیتی مقصر و مسبب این فاجعه باشند یا نباشند، چه سران هزاره عدالت و حق مسلم را با دالر و چوکی معامله کرده باشند و مردم خود را تنها گذاشته باشند و یا حقیقت جز این باشد و چه تجمع اعتراضی دوباره ی مردم برای توتاپ موسوم به جنبش روشنایی از اساس اشتباه بوده باشد یا درست؛ بهرحال خون های ریخته شده باید خونبها داشته باشد.

لذا روی سخن با تمام مسوولان فوق الذکر و دیگر ارگ نشینانی است که خواسته و ناخواسته در این فاجعه ی خونین دخیل بودند و باید با صدای رسا به آن گفت: هرچند زخم ها با دالر التیام نمی یابد اما بر شما فرض است که حساب های بانکی خود را برای دلجویی و کمک به داغدیگان خالی کنید و حق کشته و مجروح شدگان را از خزانه ملی و جیب های آلوده ی خود بپردازید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید