امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 3738 , ,
+
-
امریکا قلبِ منطقه را نشانه گرفته...

امریکا و طالبان؛ دو روی یک سکه اند!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 آگوست , 2016 , بخش : مقاله

امریکا و طالبان؛ دو روی یک سکه اند!

درحالی که چند صباحی اوضاع عمومی افغانستان در حالتی از امنیت و ثبات نسبی قرار داشت و رفته رفته این باور را ایجاد می کرد که مخالفان مسلح تضعیف شده اند یا به عبارت دیگر حکومت مرکزی توانسته تا حدودی کنترل امور کشور را بدست بگیرد؛ باز هم یک انتحاری بزرگ به وقوع پیوست.

یک موتر باربری مملو از مواد انفجاری هوتل محل اقامت خارجی ها موسوم به نورت گیت را در منطقه پلچرخی در جاده جلال آباد در شرق شهر کابل هدف قرار داد و به دنبال انفجاری مهیب برق بسیاری مناطق پایتخت را قطع کرد که البته بی سابقه هم نبود و پیش از این در 2013 رخ داده بود.

گرچه این حمله کشته و زخمی برجا نگذاشت و تلفات جانی در پی نداشت اما سیلی محکمی بر صورت به خواب غفلت رفتگان نیمه شب کابل و دیگر ولایات بزرگ افغانستان و سفارت خانه های خارجی ها زد که طالبان دوباره عزم خود را برای برآشفتن روانی کشور جزم کرده اند.

این درحالی است که مذاکرات صلح از سوی حکومت، شورای صلح و دیگر افراد متفرقه ی فعال در گفتگو با طالبان متوقف شده است، طالبان به سمت کشورهای رقیب و دشمن امریکا همچون چین متمایل شده اند و نیز توأمان با آن، مقامات امریکایی تصمیم خود را برای افزایش نیرو و تمدید حضور در قلب منطقه علنی کرده اند؛ این موارد نمی تواند بی ارتباط با یکدیگر باشد.

گویی مخالفان مسلح و گروهک های تروریستی خواسته یا ناخواسته و آگاهانه یا ناآگاهانه در پی جامه ی عمل پوشاندن به ادعاهای کاخ سفید (که عمدتا نیز سیاهنمایی و بزرگنمایی اغراق آمیز ناامنی و بی ثباتی است) برآمده اند و مصداقی بر این ادعاهای پوچ آورده اند.

لایه های امنیتی و حفاظتی مختلفی که بر سر راه انتقال مواد منفجره و انتحاری از دیگر نقاط به کابل و مخصوصا در راه ورود به هوتل خارجی ها یا سفارت خانه های خارجی وجود دارد به خوبی می نمایاند که بدون اطلاع و آگاهی افراد نفوذی چنین حمله ای هرگز نمی توانسته رخ بدهد بنابراین می توان نورت گیت را فصل جدید همکاری های امریکا و طالبان دانست.

متوالی بودن و پیوستگی خاصی که در زمان توقف مذاکرات صلح تا اطلاع ثانوی، تضعیف و انفعال موقتی طالبان، متمایل شدن طالبان به چین، گزارش سیگار مبنی بر محدود شدن بیش از پیش حکومت مرکزی و ناتوانی از کنترل بیش از یک سوم مناطق کشور، اعلام افزایش تعداد و تمدید حضور ناتو در افغانستان همه و همه خبر از برنامه ای مدون و منظم و البته طولانی مدت امریکا در قلب منطقه دارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید