امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 3751 , ,
+
-

داعشی ها به جان هم افتاده اند!

زمان انتشار : شنبه, 6 آگوست , 2016 , بخش : حوادث, سیاسی

داعشی ها به جان هم افتاده اند!

ابوبکر شیکاو، سرکرده گروه تروریستی بوکو حرام در غرب افریقا، اختلافات ایدئولوژیکی با البرناوی دارد!
در پی مخالفت شیکاو، با تصمیم سرکردۀ داعش برای تعین جانشین او، ممکن است بوکو حرام از داعش جدا شود و به اردوگاه القاعده باز گردد. در عین حال احتمال درگیری بین این دو گروه تروریستی نیز وجود خواهد داشت.

پایگاه اسکای نیوز نوشت داعش روز چهارشنبه «ابومصعب البرناوی» را من‌حیث امیر جدید “ولایت غرب افریقا” تعین کرد. اما در یک فایل صوتی که روز پنجشبنه نشر شد، شیکاو ضمن انتقاد از البرناوی، گفت که ابوبکر البغدادی هنوز نسبت به انتقاداتی که دربارۀ کافر بودن البرناوی و سخنرانی های مشتمل بر مطالب باطل او، پاسخگو نبوده است.

شیکاو، اعلامیۀ روز چهارشنبه را “سرپیچی” خواند و در بیانیه ای به دو زبان عربی و هوسایی که در شبکه های اجتماعی نشر شد، اعلام کرد: «می خواهند یک کافر را به جای من به سرکرده گروه بگمارند. هرگز؛ من به این کار تن نخواهم داد. از کسانی که از کتاب خدا و سنت پیامبر ناآگاه اند، اطاعت نخواهیم کرد».

بیانیۀ شیکاو نشانگر اختلافات ایدئولوژیک با البرناوی است. البرناوی وعده داده است که به حملات بوکو حرام علیه مساجد و بازارهای مسلمانان پایان خواهد داد.این در حالی است که این حملات، مشخصۀ بارز بوکوحرام تحت سرکردگی شیکاو از سال 2009 است.

بوکوحرام با قومندانی شیکاو وحشیانه ترین اقدامات را در 7 سال فعالیت خود ترتیب داده است. در حملات متعدد اسین گروه در نیجریا و کشورهای همجوار تا کنون بیش از 20 هزار نفر کشته و بیش از دو ملیون و 200 هزار نفر از خانه های خود آواره شده اند.

شیکاو در ماه مارچ 2015 با البغدادی اعلام بیعت کرد و داعش اولین شاخۀ خود در جنوب صحرای غربی افریقا را به وی سپرد.

وی در یکی از سخنرانی های اخیر خود، البغدادی را «خلیفه» نامید و دشمنانش را خیانتکارانی توصیف کرد که روابط او و خلیفه را مسموم کرده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید