امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3765 , ,
+
-
براثر ضربات سهمگین...

روحیۀ داعش درهم شکسته شد!

زمان انتشار : دوشنبه, 8 آگوست , 2016 , بخش : مقاله

روحیۀ داعش درهم شکسته شد!

براثر ضربات سهمگین بر داعش در سوریه، عراق و لبنان، حامیان شان به شدت نگران شده اند.

از یکطرف عملیات پرتعداد تروریستی برای شکستن محاصره در حلب، ادلب و موصل با شکست کامل مواجه شده و از سوی دیگر تلفات فراوانی بر آنها تحمیل شده که روحیه تروریست‌ها را به کلی درهم شکسته است.

تروریست‌ها نتوانسته‌اند حتی با تغییر نام و توسل به تبلیغات گسترده رسانه‌ای هم چیزی را به سود خود تغییر دهند اما در عوض به فرار تروریست‌ها از خطوط مقدم جبهه منجر شده که خود نشانگر فقدان انگیزه و روحیه در جبهه تروریست‌ها است.
جندالاقصی، جندالشام، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الفتح که همگی از تروریست‌های خون آشام و نشاندار محسوب می‌شوند، از دیدگاه واشنگتن و ارتجاع عرب جزو تروریست‌های میانه رو! هستند که فقط درصورت ضرورت جنایت می‌کنند ولی این روزها احساس ضرورت کرده‌اند که مرتباً با جنایت و شرارت در صدد حفظ موقعیت خود برآیند اما هرچه بیشتر تلاش می‌کنند، کمتر نتیجه می‌گیرند، چرا که امروزه حتی متحدین واشنگتن هم نمی‌پذیرند تروریست‌ها را به تروریست‌های خوب و بد تقسیم بندی نمایند.
با این حال، حتی امریکا، ترکیه و ارتجاع عرب هم بر شدت و دامنه حمایت خود از تروریست‌ها افزوده‌اند و می‌دانند که جنگ علیه تروریست‌ها به مرحله تعین کننده‌ای رسیده و تروریست‌ها کمترین چانس موفقیتی را هم ندارند و آخرین نفس‌های خود را می‌کشند.
اوباما در یک اقدام تبلیغاتی عوام فریبانه سعی دارد پیروزی‌های اخیر علیه تروریست‌ها را به خود و ایتلاف امریکائی نسبت دهد و حال آنکه فقط به توطیه سرگرم است و امیدوار است بتواند سرزمین‌های بیشتری را به کردهای سوریه و عراق تحویل دهد تا زمینه برای جنگ داخلی آینده در این دو کشور فراهم شود.
نکته حیاتی در این مقوله اینکه امریکا تا همین روزهای اخیر مدعی بود که تصرف حلب نیازمند سال‌ها تلاش و برنامه‌ریزی و عملیات ضد تروریستی است لکن طی همین دوره، خود را برای معرفی من‌حیث طرف پیروز جنگ علیه تروریست‌ها آماده می‌کند که پیروزی‌های اردوی سوریه و نیروهای مقاومت را به نام خود ثبت کند اقدام رسوائی که اوج فریبکاری و فرصت طلبی امریکا و متحدینش را به نمایش می‌گذارد.
صرفنظر از این مسایل، امریکا و متحدینش در ایتلاف باید واقعیت‌ها را بپذیرند و از هرگونه فرصت طلبی و برخورد گزینشی با تروریست‌ها بپرهیزند و کاملاً قبول کنند که بایستی به هر قیمت ممکن بند ناف تروریست‌ها قطع شود و به حمایت‌های آشکار و نهان از تروریست‌های وحشی خاتمه دهند. نشر اخبار و راپور‌های جدید پیرامون کشف یک انبار مهمات پیشرفته امریکائی جبهه النصره نزدیک حلب حاوی 1700 تن تسلیحات و مهمات ساخت امریکا و غرب ضربه استراتیژیک سنگینی بر پیکره تروریست‌ها و حامیان آنها وارد کرده است. این تسلیحات و جنگ افزارهای فوق پیشرفته از طریق تخلیه محموله کشتی‌های جنگی امریکا در بندر عقبه اردن و حمل آنها توسط شبکه‌های کمک رسانی به دست تروریست‌ها رسیده است.
از جمله راکت‌های هدایت شونده «تاو» و سایر جنگ افزارهای فوق پیشرفته باعث افزایش توانمندی‌های عملیاتی و تهاجمی تروریست‌ها می‌شود اما با این حال، فشار سنگینی بر گروه تروریست‌ها به حدی است که آنها فرصت چندانی برای استفاده از اینهمه جنگ افزار امریکائی و غربی هم نداشته‌اند و حتی با اینهمه جنگ افزارها از جمله سلاح‌های ضد تانک، مهمات تخریبگر غلاف زرهدار، سامانه هدف یاب هم نتوانسته‌اند محاصره را بشکنند. در واقع جنگ در حومه حلب یک جنگ جهانی است که محور شرارت غربی – عبری – عربی با استفاده از ده‌ها تشکل تروریستی من‌حیث اردوی آزاد سوریه، سعی داشت نقشه خاورمیانه جدید را مطابق میل خود ترسیم کند ولی در میدان عمل با ناکامی و رسوائی زجردهنده‌ای مواجه گردیده است.
اکنون که حلب و موصل به نماد شکست سنگین تروریست‌ها خاصتاً داعش تبدیل شده، حامیان تروریزم امیدوارند بتوانند مزدوران خود را به لیبیا و سایر کشورهای افریقائی منتقل کنند، لکن گروهک تروریستی «بوکوحرام» نیز مایل نیست در داعش ادغام شود و از اربابان خود می‌خواهد که داعش به آنها ملحق شود نه اینکه آنها تحت سیطره جهنمی داعش قرار گیرند.
در عین حال، حتی اقدامات ضدانسانی تروریست‌ها در توسل به سلاح‌های کیمیایی علیه نیروهای مقاومت نیز کارساز نبوده و نتوانسته اوضاع میدانی را به سود تروریست‌ها تغییر دهد. آنچه امروزه شاهدیم، در حقیقت جزو آثار و برکات محاصره تروریست‌ها در حلب و موصل است که باعث گردیده آنها از دریافت سلاح‌های بیشتر و تروریست‌های تازه نفس نیز محروم شوند و نتوانند با حمایت آشکار و نهان امریکا و ارتجاع عرب، کاری از پیش ببرند. در همین حال، غرب در مورد استفاده تروریست‌ها از سلاح‌های کیمیایی به کلی سکوت کرده ولی امیدوار است که جنایات جنگی تروریست‌ها باعث گشایش امور و پیروزی تروریست‌ها در برابر اردوی سوریه و نیروهای مقاومت شود.
تقریباً همزمان، عملیات برق آسای اردوی لبنان علیه پایگاه‌های تروریستی داعش در «عرسال» واقع در شمال شرق این کشور در نزدیکی سرحد مشترک با سوریه، پشت جبهه تروریست‌ها را هم ناامن ساخته است. به هلاکت رسیدن برخی سران گروه تروریستی داعش و به دام افتادن برخی دیگر در جریان این عملیات غافلگیرانه، زلزله‌ای در ارکان قدرت داعش ایجاد کرده و باعث شده که داعش در چند جبهه به طور همزمان، شکست را تجربه کند و بسیاری از تروریست‌ها با احساس ناکامی و اینکه دیگر به پایان این بازی رسوا رسیده‌اند، از صحنه عملیات تروریستی فرار کنند.
اصرار امریکا، ترکیه و ارتجاع عرب مبنی بر آتش بس فوری و اظهار نگرانی در مورد سرنوشت افراد ملکی حلب دقیقاً با این هدف صورت می‌گیرد که بتوانند فرصتی برای تروریست‌ها ایجاد کنند تا بلکه آنها موفق به شکستن محاصره حلب شوند. اما فشار سنگین اردوی سوریه و نیروهای مقاومت باعث ایجاد چند حلقه امنیتی در اطراف حلب شده و عملاً تمامی محاسبات و اقدامات مشترک امریکا و ایتلاف برای کمک به تروریست‌ها را پیشاپیش نقش برآب کرده است. به همین خاطر است که ایتلاف و تروریست‌ها چاره‌ای جز پذیرش این واقعیت‌های عینی ندارند که شکست این توطیه چند ساله را بپذیرند و به الزامات آن عمل نمایند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید