امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3859 , ,
+
-
جنگ میان طالبان و دولت ادامه دارد...

طالبان اقتصاد کشور را نشانه گرفته اند!

زمان انتشار : یکشنبه, 28 آگوست , 2016 , بخش : یادداشت

طالبان

اولین نشانه های جنگ اقتصادی با دولت افغانستان را به نمایش گذاشتند. طالبان در یک جنگ همه جانبه با دولت افغانستان به سر می برند. ضربه زدن به اهداف اقتصادی دولت در دستور کار طالبان است.

جنگ میان طالبان و دولت افغانستان، از جهات مختلفی در حال گسترش است. جغرافیای جنگ از شمال به جنوب گسترش یافته است و طالبان تلاش دارند تا جنگ را به سوی ولایات مرکزی نیز بکشانند. جنگ در شمال وضعیت نابسامانی را به وجود آورده است. قریه ها و مناطق و ولسوالی های زیادی یکی پس از دیگری در آتش جنگ می سوزند.
اما از سوی دیگر؛ طالبان اهداف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را هدف قرار می دهند. طالبان از سال گذشته و از آغازین روزهای سال با هدف قرار دادن پایه های برق که اقتصاد کشور بر آن می گردد، اولین نشانه های جنگ اقتصادی با دولت افغانستان را به نمایش گذاشتند. طالبان در یک جنگ همه جانبه با دولت افغانستان به سر می برند. ضربه زدن به اهداف اقتصادی دولت در دستور کار طالبان است. ساخت سرک ها و راه های مواصلاتی شاید یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت افغانستان باشد که بعد از سقوط حکومت طالبان داشته است، اما طالبان با انفجار و ماین گذاری در راه ها و شاهراه های کشور، ضربات جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور وارد کرده اند. در تازه ترین مورد طالبان با تخریب پل آلچین که کندز را به ولسوالی های کلبات، امام صاحب، دشت ارچی و قلعه زال وصل می کند، در حقیقت بر اقتصاد و انتقال اموال تجاری به داخل کشور را ضربه زدند.
نبود برق، نبود سرک، نبود راه های مواصلاتی مناسب به اندازه نبود امنیت بر اقتصاد کشور تاثیر منفی دارد. در نبود سرک و برق، سرمایه گذاری در هیچ جای دنیا معنایی ندارد و هیچ سرمایه گذاری حاضر نخواهد بود تا تمام سرمایه خود را برای تامین برق و رساندن مواد اولیه به کارخانه و همین طور رساندن تولیداتش به بازار به مصرف برساند.
از سوی دیگر، طالبان در آخرین روزهای هفته گذشته دانشگاه امریکایی در کابل را هدف قرار دادند. موجی از ناامنی بر مراکز تحصیلی سایه افگنده است. طالبان به هدف قرار دادن عرصه تحصیلات و فرهنگ کشور، طیف گسترده ای از کسانی را هدف قرار می دهند که نیروی محرکه فرهنگی جامعه به حساب می آیند و  مغز متفکر کشور هستند. ایجاد جو ناامنی در اماکن تحصیلی، سبب می شود تا عرصه تحصیلات عالی که یکی از پر رونق ترین عرصه های فرهنگی در کشور است، آسیب پذیر شود. طالبان با حملات مکرر بر مکاتب، آتش زدن و تهدید معلمان و مدیران و حتا شاگردان مکاتب، ده ها مکتب را در ولایات ناامن برای سالها مسدود نگه داشتند. هر چند بعید به نظر می رسد که طالبان بتوانند با حملات بر مراکز تحصیلی، جلو رشد و گسترش تحصیلات عالی را بگیرند، اما این حملات امنیت روانی که لازمه یک مکان تحصیلی است را از این مکان ها خواهد گرفت.
سیاست دولت در برابر تهدیدهای اقتصادی و فرهنگی که از سوی طالبان اعمال می شود، همانند دیگر عرصه ها منفعلانه و غیر موثر بوده است. هیچ راهکار پیشگیرانه ای برای جلوگیری از تهدیدهای اقتصادی در برنامه های دولت دیده نمی شود. به عنوان مثال نمی توان برنامه مشخصی برای تامین امنیت لین های برق یا حفاظت سرک ها را در برنامه های دولت دید. همچنین برنامه مشخصی برای حفاظت اماکن تحصیلی و فرهنگی وجود ندارد. حصار کشیدن بر دور دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی و استفاده از دیوارهای کانکریتی در تامین امنیت موثریتی ندارد. تجربه های دردناک حملات انتحاری بر مکان هایی که از چنین تدابیر امنیتی استفاده می کردند، بیهودگی استفاده از چنین تدابیری را به وضوح نشان می دهد. لذا دولت باید سیاست خود را برای مبارزه با حملات طالبان بر عرصه های اقتصاد و فرهنگ مشخص سازد. آسیب پذیری این عرصه ها خطرناک تر از آسیب هایی در میدان جنگ بر یک طرف وارد می شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید