امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 3860 , ,
+
-
غنی و عبدالله؛

در صمیمیت کامل و بی حاصل!

زمان انتشار : یکشنبه, 28 آگوست , 2016 , بخش : مقاله

در صمیمیت کامل و بی حاصل!

رهبران وحدت ملی گاهی چنان برآشفته می شوند که با فریاد یکدیگر را بی قانون و نالایق می خوانند و یا آنقدر صمیمی که فقط به خوردن چای و گپ دوستانه بسنده می کنند، حال دولت با فریاد اداره می شود یا چای و خنده.

در چند روز گذشته بارها در رسانه ها می بینیم و می شنویم که از دیدار رییس جمهور و رییس اجرایی به عنوان گفتگو در فضای صمیمی تعبیر می شود و عکس ها نشان از آرامش و همدلی میان غنی و عبدالله است.

این در حالی است که طی دو هفته گذشته فضای سیاسی کشور با نقدها و پاسخ های تند میان رییس اجرایی و رییس جمهور تیره تر و به زندگی عادی مردم کشیده شد و در این مدت ولایت های ناامن، ناامن تر، کابل خون بارتر و مردم بی جاتر شدند.

هرچند که کشور بیش از قبل رو به ناامنی می رود اما دیدارهای رهبران حکومت وحدت ملی در صمیمیت کامل و بی حاصل برگزار می شود، که نه دردی از مردم دوا می کند و نه از دولت.

دفتر ریاست اجرایی اعلام کرده است که رهبران حکومت وحدت ملی در این ملاقات روی مسائل مهم سیاسی کشور با روحیه مثبت بحث و رییس جمهور بر استحکام پایه های حکومت وحدت ملی تاکید کرده است.

رهبران حکومت وحدت ملی در این نشست توافق نمودند تا طی نشست های مشترک در هفته آینده با جدیدت و تمرکز بیشتر در خصوص عملی شدن توافقنامه سیاسی گفتگو کنند.

بازی از آنجا آغاز شد که عبدالله برای کسب امتیاز و جذب دوباره حامیان خود دست به انتقاد زد و غنیِ بی اعتنا، سرانجام پی برد با گفتگوی رودرو چند صباحی می شود اوضاع را آرام کرد.

در بحران و صلح میان رهبران وحدت ملی، مناطقی از ولایت های قندوز، هلمند، تخار و … چندین بار سقوط کرد و ناامن تر شد، راه ها مسدود، مردم بی جا، طالبان قدرتمند تر از قبل و در تازه ترین اتفاق دانشگاه کابل مورد هجوم افراد مسلح قرار گرفت.

هر چند که مدت هاست همه می دانند، هر اتفاقی که در افغانستان بیفتد سرچشمه اش در پاکستان است، پاکستانی که مأمنی امن برای رهبران در تبعید طالبان و آموزشگاهی مجهز برای نیروهای آنان است.

نگاه واقع بینانه به اوضاع کشور نشان می دهد که اکنون، افغانستان نه بدون اشرف غنی و نه عبدالله می تواند همین امنیت نسبی را نیز داشته باشد بلکه راه برای مخالفان هموارتر می شود، بهترین روش این است که دولتمردان با تمرکز بر همکاری دوجانبه و تعیین چارچوب زمانی برای تطبیق توافق نامه سیاسی تلاش کنند تا آرامش به فضای سیاسی بازگردد و همه توان و نیروی خود را برای تامین امنیت مردم بگذارند، روش های معقول برای حل بحران کشور.

بحرانی که نتیجه بی توجهی سران حکومتی است که قبل از به دست گرفتن قدرت سیاسی تا توانسته اند وعده دادند و پس از تکیه بر قدرت همان شدند که کرزی بود.

این دیدارها زمانی می تواند چاره باشد که غنی و عبدالله نتیجه مثبت را در همکاری دوجانبه در دولت ببینند نه سرپوشی برای اختلافات و امتیاز گرفتن از هم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید