امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 4964 , ,
+
-

آیا جنرال دوستم از ترس محاکمه با ارگ کنار آمد؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

جنرال عبدالرشید دوستم

جنرال دوستم شرایط و خواست های قاطع و تهدید جدی را تا پراندن حکومت غنی به پیش کشیده بود. پشتونیست های ارگ کابل یگانه ابزاری قوی در دست دارند و آن ترساندن دوستم کشاندن وی به دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه است.

بنظر می رسد با وساطت مجددی و یک تعداد دیگر ی هر دو طرف به توافق رسیدند که دوستم از دو خواسته اش دست بکشد: محاکمه حنیف اتمر و استانکزی به جرم سازماندهی ترور او در غورماچ و نامتمرکزسازی حکومت در همکاری با داکتر عبدالله اما ارگ در عوض پرونده او را توسط دولت انگلیس از دادگاه لاهه موقتا بسته می کنند و برخی صلاحیت ها و امتیازات به او می دهند. همچنین از وی دعوت شده که دست از بغاوت کشیده به پایتخت بیاید و به کارش بحیث معاون اول ادامه بدهد.

جنرال دوستم علیرغم حمایت مردمی و موضعگیری قاطع که اینبار از خواسته هایش عقب نشینی نمی کند، راهی دیگری ندارد و باید تن به معامله ارگ بدهد. جنرال دوستم می داند اگر قاضی دادگاه لاهه امر بازداشت دوستم را در نتیجه پافشاری دولت افغانستان و دولت انگلیس پرونده جنایات جنگی او را صادر کند، ناتو و دولت افغانستان مجبور هستند مثل میلوسویچ و جنرال کراجویچ با زور گرفتار و تحویل دادگاه بدهند و هیچ حمایت مردمی وی را نجات داده نمی تواند. چنانچه برای مردم صربستان میلوسویچ و جنرال کراجویچ بحیث قهرمان بودند، مردم سال ها آنها را در منازل و باغ ها و طویله خانه های خویش پنهان کردند و سرانجام تحویل دادگاه کردند.

جنرال دوستم را کسی نمی تواند در افغانستان به مدت طولانی پنهان کند. چنانچه از دست خلیلزاد نتوانست پنهان شود و او مجبور شد حتی از ترس طیارات صوت آفرین امریکا تسلیم شود. داستان آنرا از زبان خلیلزاد بشنوید.

افزون بر آن جنرال دوستم را هیچ کشوری بشمول ترکیه جرات پناه دادن ندارد به جز از روسیه و چیچن، در مورد اینکه آیا ارگ در تعهد خویش وفادار خواهد بود، خیلی شک دارم! زیرا پشتونیست ها حتی پای قرآن هم سوگند بخورند هرگز وفا نخواهند کرد. راه های نرم افزاری بدون سر و صدا از بین بردن و خاموش ساختن دوستم پیدا می کنند. نقش مجددی نواده نور المشایخ و … زمان امانی و نادری که هم امان الله را از قدرت خلع کردند و هم حبیب الله کلکانی را بقدرت رساندند و هم و سوگند در پای قرآن به دام نادر انداختند. شاید در دام اندازی جنرال دوستم با سناریوی مشابه نقش شیطانی خویش را به پشتونیست های ارگ باری دیگر موفقانه بازی کنند.

به باور من حضور دوستم در میان حمایت مردمی در جوزجان مصون تر از کار در مقام معاونیت بی ارزش در کابل بحیث دام است. رفتن دوستم به کابل شاید با چاپلوسی های پشتونیست های ارگ و وعده های کمیسیون سازی شاید کمی فضا را آرام کند و دوستم ساده دل را دلجویی کند، ولی خطرهای جدیدی را متوجه او خواهد کرد زیرا دوستم در کابل در دست شان است اما در جوزجان دوستم بحیث یک خطر بالقوه برای ارگ است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید