امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 4974 , ,
+
-

مقامات در سفر و مردم در هراس جنگ و سقوط دولت!

زمان انتشار : جمعه, 4 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

دیدار رهبران حکومت وحدت ملی در ارگ ریاست جمهوری

در میان درگیری های گسترده که بیش از 400 هزار تن را بی جا کرد، هزاران کشته و زخمی برجای گذاشت و تلفات سنگین نیروهای امنیتی را در پی داشت و همچنین نیروهای داعش و طالبی که شمال را به ناامنی کشاند، فضای پرتنش سیاسی میان مقامات حکومت بیش از هر زمانی مردم را در هراس جنگ و سقوط دولت سرگردان کرد.

حال همین مقامات مخالف به طور همزمان به سفرهای خارج از کشور رفته اند: رییس اجرایی برای شرکت در پانزدهمین اجلاس سازمان همکاری های شانگهای به قرقیزستان، معاون دوم ریاست جمهوری برای نمایشگاه بین المللی “غرب چین، فرصت ها برای جهان” به چین و جنرال دوستم نیز که در قهر به سر می برد به ازبکستان.

چنین مقاماتی که با استفاده از مردم تنها برای امتیاز گرفتن به یاد قانونشکنی رییس جمهور می افتند و بدون در نظر گرفتن صلاح مردم و کشور به قول خودشان”افشاگری” می کنند، آیا مدرکی هم برای اثبات ادعاهای خود دارند و یا تنها به بیان توهمات و حدس های می پردازند که نتیجه ای جز تشویش افکار عمومی ندارد؟

جنرال دوستم که رییس جمهور را به قوم گرایی و مقاماتی چون اتمر و استانکزی را به ترور متهم می کند، چگونه در این دو سال توانسته در همین دولت باشد و تهدید کند اما هیچ گاه مدارک خود را به دادگاهی اریه نمی کند.

حال هم جنگ شمال را بدون در نظر گرفتن همان مردمی که از محافظت از آنان دم می زد، رها کرده و همانگونه که انتظار می رفت با قهر، اینبار به کشور ازبکستان رفته است.

در همین راستا، رییس اجرایی که خود سوی دیگر حکومت وحدت ملی است همواره در جناح مخالف عملکرد رییس جمهور بوده است با موضع منفعل در قبال سخنان دوستم راهی سفری چون قرقیزستان می شود.

معاون دوم ریاست جمهور که دیگر مخالف غنی است اما به روش نرم و محافظه کارانه نیز به چین سفر کرده و اگر به این سفرها نگاهی بیافکنیم و از قهر رهبر شمال بگذریم، سفرهای مهمی از نظر سیاسی نیستند و تنها نشستی است و سخنرانی. عبدالله، دوستم و دانش که رییس جمهور را قوم گرا می دانند و هیچ گاه به صورت منسجم در پی برقرار اعتدال قومیتی در حکومت نبوده اند و این نشان از ضعف و نداشتن دورنمایی سیاسی است که با کوچکترین فشاری، سکوت می کنند که قهر جای خود دارد!

با چنین سفرهای این پیام را به رییس جمهور و متحدان وی می رسانند که هر سیاستی که داشته باشید به راحتی می توانید در کشور اجرا کنید زیرا این کشور نه مخالفش به مخالف می ماند و نه رهبری قومیتی به رهبر که بیشتر بیانگر حزب باد هستند تا مخالفان قوی.

تمامی دولتمردان افغانستان در ضدو بندهای سیاسی مهرهای فعالی هستند که به راحتی ثبات کشور را قربانی منافع خود می کنند اما در مقابل همواره میدان را برای غارت و کشتار مردم توسط هر طالب و داعشی خالی کرده و در پشت دیوار کاخ های خود پنهان می شوند.

باید به چنین مقاماتی محترمی که در سفر به سر می برند و گاهی قهر! گفت که هر زمان که شتابان و با خشم می خواهند افشاگری کنند به سراغ پادرمیانان رفته و در پشت درهای بسته بر توافق ها و همان امتیازات برسند و دیگر وقت مردمی که در جدال برای زنده ماندن هستند را بیش از این مشوش نکنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید