امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 4993 , ,
+
-

دوستم قربانی رقابت آمریکا، روسیه و ترکیه؟

زمان انتشار : یکشنبه, 6 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%86-%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87

مخالفت جنرال دوستم با ارگ را باید از دو جهت نگاه کرد: نخست، از دید مناسبات قدرت داخلی با سه انگیزه: 1) توطیه ناکام قتل او در غورماچ. 2) پروژه گسترش جنگ در شمال توسط ارگ .
3) کشمکش قدرت میان تمرکز گرایی و تمرکز ستیزی.

دوم، از دید کلانتر بازی های بزرگ منطقوی میان غرب، روسیه، ترکیه، پاکستان، ایران، چین و عربستان باید نگاه کرد.
این یک واقعیت است که جنرال دوستم در افغانستان کارت بازی ترکیه بویژه بعد از سقوط حکومت داکتر نجیب در 1992 است. تقریبا تمام بازیگران عمده از مسعود تا ربانی، مزاری، ملا عمر و حقانی یکی بعدی دیگری توسط توطئه ای از صحنه بازی خارج شدند. تنها دو نفر از بازیگران 4 دهه اخیر تا حال زنده مانده اند: حکمتیار و جنرال دوستم. حکمتیار را در نتیجه معامله اخیر آی اس آی و آمریکا از لیست تروریستهای بین المللی خارج ساخته وارد بازی می کنند. ولی جنرال دوستم در میان بازی واشنگتن، روسیه و ترکیه به حیث قربانی انتخاب شده است.

بارها گفته ام تا زمانی که ترکیه متحد غرب باشد، هیچ کسی نمی تواند جنرال دوستم را از بازی قدرت خارج سازد. پشتونیست ها تشنه خون او هستند، ولی به دلایلی حمایت ترکیه و غرب تا حوادث غورماچ جرات نکردند او را از میان بردارند. در سایه حمایت ترکیه دوستم به حیث بازیگر عمده در 15 سال اخیر تبدیل شد و حتی تا مقام معاونیت اول هم رسید. در یک سال اخیر پیروزی های پی در پی روسها در سوریه در برابر آمریکایی ها و متحدانشان و همچنان نزدیک شدن مواضع انقره به مسکو در یک چرخش 180 درجه ای بعد از کودتای ناکام در ترکیه معادلات قدرت در افغانستان را نیز برهم زد. چنانچه وخیم تر شدن وضعیت امنیتی شمال و انتقال موج جنگها از جنوب به شمال در همسایگی آسیای میانه حوزه امنیتی روسیه و چین روی تصادفی نیست.

برای مسکو امنیت شمال اهمیت استراتیژیک و حیاتی دارد. روسها از انتقال لشکر شکست خورده داعش از عراق و سوریه در شمال افغانستان نگران اند. این کار بدون حمایت پاکستان، عربستان و آمریکایی ها و هم چنان همدستی حکومت غنی دشوار است. چنانچه در دو سال اخیر انتقال افراد طالبان به شمال افغانستان بویژه در قندوز توسط شورای امنیت در تحت رهبری حنیف اتمر و حمایت آمریکایی ها غیر ممکن بود. هر چند حامد کرزی در طول دوران زمامداری اش روابط دوستانه میان طالبان با مسکو و تهران ایجاد کرده است، ولی روسها بدون جنرال دوستم نفر ترکیه و ازبیکستان نیروی قابل اعتماد ضد طالبان و ضد داعش در شمال ندارند. این در حالی است که بخشی از اعضای سابق مقاومت ضد طالبان در تحت رهبری داکتر عبدالله و استاد عطا محمد نور در یک حرکت شگفت آور به عربستان سعودی دشمن ایران نزدیک شدند و از مخالفت دوستم با ارگ کابل حمایت نکردند.

روی تصادفی نیست که جنرال دوستم در اوج تنش او با ارگ و نادیده گرفتن هیات بزرگی از کابل به تاشکند رفت. تصور می شود که او با جلب حمایت از روسها در مقابله با چالش های بعدی در شمال و همچنان‌ پناهگاه فرار رفته است. بسیاری ها فکر می کنند آمریکایی ها و ارگ به دوستم به چشم عامل روسیه در شمال نگاه می کنند. روی تصادفی نیست که آمریکایی ها و انگلیس ها از ترساندن او از دادگاه لاهه گرفته تا ترور وی روی گردان نخواهند شد. پشتونیست های ارگ هم در جستجوی تصفیه حساب تاریخی با دوستم هستند و تلاش می کنند او را با وعده های میان تهی و فرستادن هیات های مختلف راضی ساخته به کابل بیاورند و در نتیجه به دام بیاندازند.

از پیش شرط های اخیر جنرال دوستم هم معلوم می شود که او به ارگ کابل و حامیان خارجی او اعتماد ندارد و از تجارب تاریخی زمان داکتر نجیب که موفق نشد او را به دام بیاندازد، استفاده می کند.

هارون امیرزاده

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید