امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 4996 , ,
+
-

چگونه حکومت به یک معضل کلان کشور مبدل گردیده است؟

زمان انتشار : یکشنبه, 6 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af-%d9%88%d9%84%db%8c-%d9%85%d8%b3%d8%b9%d9%88%d8%af

افغانستان تا هنوز و فقط با یکی از دو تعادل می تواند به زندگی خود ادامه دهد و به ثبات سیاسی و صلح پایدار برسد، تعادل داخلی میان اقوام، تعادل خارجی میان کشورها.

تغییر ساختارهای قدرت، تشکیل دولت وحدت ملی، تمرکز زدایی، تامین عدالت اجتماعی از جمله مولفه هایی است که تعادل داخلی را بوجود میاورد که هنوز وجود ندارد. افزونی مخالفان سیاسی در داخل دولت و بیرون از نظام، کشمکش های دوامدار درون حکومتی و در تازه ترین مورد، اظهارات معاون اول ریاست جمهوری و نماینده خاص رییس جمهور، همگی از شدت بی موازنگی قدرت و دولت سخن می گویند.

اما در باب داشتن توازن خارجی.
حجم روابط گسترده خارجی در نبود تعادل داخلی و دولت ملی، در نبود خطوط اساسی و سیاست مدون خارجی و دستگاه دیپلماسی مجرب و بسیاری از مولفه هایی که توان ملی کشور را بر مقیاس گستردگی روابط خارجی بالا ببرد و جایگاه افغانستان را در نظام بین المللی تعریف و تثبیت نماید، برای کشور بحرانزا گردیده است. این گستردگی روابط بی رویه و بی موازنگی سیاست خارجی، افغانستان را برای سالیان دراز، میدان کشمکش ها و رقابت های منطقه و فرامنطقه نگه خواهد داشت و با به میدان آمدن بازیگران بیشتر، کشور ما دستخوش رقابت های شدیدتر و جنگ های منافع بیشتر خواهد گردید.

مدت 16 سال تمام می شود که جهان بخاطر منافع خود با کشور ما روابط گسترده برقرار ساخته است اما دولتمردان مان حداقل شناخت لازم را از بازیگران منطقه و نظام بین المللی ندارند و در یک تاریکی مطلق، بانگرش فردمحوری، اظهارات بی مورد، شتابزده، تاکتیکی، واکنشی، غیر عقلانی و در عالم ندانم کاری ها و ناسنجیدگی ها با کشور ها تعامل می نمایند.

آیا رهبری دولت پس از این همه سال ها می تواند چند تا از کشورهای دوست و دشمن ما را با رویکرد به منافع ملی افغانستان، نه بر اساس سلیقه و روابط شخصی و برداشت هاى غلط خودشان، مشخص سازند. بگونه مثال، وقتی کرزی شخصا از آمریکا مایوس گردید و یا هم اشرف غنی احمدزی شخصا با پاکستان نزدیک گردید و دوباره از پاکستان مایوس شد، چارچوب سیاست خارجی کشور نیز بگونه سلیقه ای تغییر کرد.

پس سیاست خارجی افغانستان نه بر اساس یک استراتیژی ملی و یک تعادل استوار است بلکه در گرو سلیقه های شخصی، بدون اصول اساسی، بدون پشتوانه ملی، بدون بسیاری از مولفه های حیاتی یک سیاست خارجی موفق، پا در هوا باقی است.

در نتیجه، چون افغانستان هنوز هم زمینه های قوی تقابل قومی و رقابت های منطقه ای را دارا است، حجم روابط خارجی گسترده همزمان با ضعف شدید حکومت و رهبری سیاسی، کشور را برای سالیان متمادی همچنان بی ثبات تر و بحران ها را چند لایه تر خواهد ساخت.

احمد ولی مسعود

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید