امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5008 , ,
+
-

ملل متحد قصد ترساندن جنرال دوستم را داشت

زمان انتشار : یکشنبه, 6 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%b3%d8%b9%db%8c%d8%af%db%8c

 

برای نخستین بار پرونده های عاملان جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت روی میز دادگاه لاهه قرار می گیرد. پرونده هایی که شامل عملکردهای نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز می شود. دادستان کل دادگاه لاهه می گوید که احتمالاً پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش از پایان سال جاری میلادی تحقیقاتش را در این مورد آغاز خواهد کرد.احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی دو استاد دانشگاه دربرنامه «تحول» گفت: آنچه را که نهاد آی سی سی یا محکمه هاگ گفته است، حرفی بسیار احمقانه، غیر منطقی و غیر عملی است و فقط این جنبه را دارد که از این مدرک یک تعداد افراد را به تشویش بیندازد و پولی پیدا کند.

وی، در خصوص جنایت جنگی اظهار داشت: تهاجم مسلحانه بر اماکن غیر نظامی، مانند مکتب، شفاخانه، خانه ها جنایت جنگی محسوب می شود. حمله بر افرادی که شامل نیروهای نظامی نباشند، حمله بر کسانی که از جنگ دست کشیده اند و جنگ نمی کنند و بی گناه هستند و بالاخره نسل کشی و کاربرد سلاح های شیمیایی که با آن کشتار دسته جمعی می شود. همه جنایت های جنگی محسوب می شود.

استاد دانشگاه، کار ملل متحد را زیر سوال برده و بیان داشت: بیشتر از شصت سال از عمر ملل متحد می گذرد. ارگان های امنیتی ملل متحد جنایتکاران جنگی جهان را به زندان انداختند اما محکمه ای جدی بر آنها اجرا نکردند. در اقع اکثر ارگان های ملل متحد بیکاره هستند و وظیفه خود را بطور جدی انجام نمی دهند فقط نامی از آن وجود دارد و این طرح هایی هم که گه گاه بر ضد جنایات جنگ به راه می اندازند طرح هایی برای تامین منافع و یا دفاع از منافع شان می باشد.

سعیدی، در خصوص طرحی که ملل متحد برای محاکمه جانیان جنگی اعلام کرده است بیان داشت: اداره محکمه بین المللی هیچ قضیه جهانی را تابحال بررسی نکرده و هیچ نتیجه ای نداشته است. این طرح کنونی آن هم، بسیار کودکانه و احمقانه است و به هیچ وجه هم نمی تواند این طرح را در افغانستان پیاده کند. چنین بررسی هایی زمانی صورت می گیرد که سرتاسر آن کشور حتی یک فیر تفنگ نباشد، جنگ تمام شده باشد و تمام انسان هایی که در همان کشور زندگی می کنند از همان نظام از همان حاکمیت اطاعت کنند. همچنین، حکومت مطبوع آن کشور از شورای امنیت ملل متحد تقاضای این بررسی را بکند و بالاخره حکومت پشتیبان این بررسی باشد و محاکم، خود لازم بدانند که این قابل بررسی است و بالاخره محاکم ابتدایی ثابت کرده باشد که افرادی که آنها زندانی کرده اند مجرمان جنگی هستند.

استاد دانشگاه با بیان اینکه، چیزی را که امروز آی سی سی اعلام کرده است، حرفی کودکانه و احمقانه بیش نیست، افزود: این ارگان های بین المللی گاهی در داخل نظام مهره هایی دارند که می خواهند با آنها کارهای خود را پیش ببرند. شاید این طرح برای این است که افرادی مانند جنرال دوستم که در حال حاضر با حکومت مخالفت هایی کرده است را بترسانند. اگر می خواستند جنایت های جنگی را بررسی کنند از دوره امیر عبدالرحمان خان باید بررسی می شد.

وی، ادامه داد: اینها شنیده اند که جنرال دوستم مخالفت هایی کرده است شاید یک قوماندان محلی دیگر هم شروع به مخالفت کند و می خواهند بچه ترسانک کنند. باید گفت که از این حرف ها کسی نمی ترسد.

سعیدی با بیان اینکه، تمام قدرت ملل متحد در درستان آمریکا است و بدون دستور آمریکا آنها نمی توانند کاری کنند و نکرده اند ،اضافه کرد: حالا مقام های آمریکایی و کشورهای غربی از همین حکومتی که به نام وحدت ملی ساخته اند که یک حکومت دست نشانده است تا پای جان دفاع می کنند و به مخالفان حکومت به شمول جنرال دوستم و کسانی که صدای خود را بلند کرده اند و به مردم افغانستان می گویند اگر علیه حکومت وحدت ملی که جان کری آن را ساخته است حرف زدید محکمه هاگ را برایشان دایر می کنند. یعنی بعد از این هر کسی که صدای خود را علیه این حکومت بلند کند و بگوید که این حکومت خودکامه است، بی عدالت است، فاسد است ما آمریکایی ها محکمه هاگ را به جانش می آوریم و اگر این محکمه انجام نشد، از داخل در شهر و یا بازاری جان وی را می گیریم.

استاد دانشگاه در خصوص نتیجه این طرح گفت: حالا این حرفی را که آی سی سی زده است، ما را به صلح نمی رساند. اگر این کار را شروع کنند یک بار دیگر کشور ما را به بحران می برد و کشور را به طرف خون و جنگ می کشاند و نتیجه هم هیچ چیزی نخواهد بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید