امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5037 , ,
+
-

عمر رشادت های عبدالرشید به پایان رسیده است؟

زمان انتشار : دوشنبه, 7 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

دوستم

جنرال عبدالرشید دوستم، فرد شماره یک ازبک ها و ترک تبارهای شمال، با سابقه ی نظامی خود در دوره های گذشته، اینک دچار آتش خود افروخته ای شده است که هر لحظه بیم آن می رود دنیا و آخرتش را یکجا بسوزاند.

نظر به تمام شایعات و اخباری که این روزها حول و حوش این جنرال کارکشته و بازنشسته ی میدان جنگ می چرخد، این سوال به ذهن می رسد که آیا عمر رشادت های عبدالرشید به پایان رسیده است و یا می توان وی را از مهلکه رهانید تا به زعم خود سهم خود در تلاش برای امنیت و ثبات را ایفا نماید؟

اوضاع سیاسی کنونی افغانستان هرگز این حجم از اعتراف ها و صداقت های ساده لوحانه ی جنرال ازبک ها را برنمی تابد و هضم نمی تواند بنابراین وی بیش از آن که الگویی برای دیگر سیاستمداران بی سیاست از دور خارج شده و مردم صفحات شمال باشد؛ بیشتر یک آیینه ی عبرت است و بس!

نظر به سریال قهر و آشتی های ناشیانه و طولانی مدت وی که به غیبت از ارگ ریاست جمهوری و کمرنگ شدن هرچه بیشتر در امور مملکتی و حکومتی انجامید، اینک باید دید راه چاره چیست و چگونه می توان جان جنرال را نجات داد.

حسن روابط و مناسبات تنگاتنگ دیپلماتیک دوستم با ترک ها و نیز قدرت نفوذ ترکیه، عربستان و روسیه در اوضاع جاری سیاسی افغانستان این احتمال را قوت می بخشد که وی بتواند به پادرمیانی عوامل خارجی در بازگشت به عرصه ی قدرت سیاسی کابل دل خوش نماید؛ وگرنه اگر خود معاون اول رییس جمهور سیاست آشتی جویانه را در پیش بگیرد؛ به احتمال قریب به یقین حمایت مردمی را از دست خواهد داد.

با توجه به سابقه ی سیاسی نظامی و شخصیت عبدالرشید دوستم، جایگاه متزلزل وی در دولت وحدت ملی، عدم وجود مشاوران کارکشته و پخته برای ممانعت از برداشتن گام های اشتباه و سقوط در چاه بی تدبیری، لحن تند و بی ملاحظه ی وی و عدم وجود جایگزین در میان ازبک ها، شما چه راهکاری برای برون رفت از بحران موجود پیشنهاد می کنید؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید