امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 5066 , ,
+
-

رییس جمهور مسوول درجه یک ناامنی و تلفات

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%b8%d9%87%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa

در نبردهای اخیری که میان طالبان و نیروهای امنیتی در اکثر مناطق بوقوع پیوسته، طالبان تلاش کرده اند که در خانه ها و مناطق مردم جابجا شده و از خانه های مردم به نیروهای امنیتی شلیک کنند. در میان این عملیات آسیب های زیادی بر مردم ملکی رسیده است. با وجود هزینه های فروان در جنگ، تلفات ملکی زیادی در جنگ داریم و این موضوع باعث نگرانی های مردم و نمایندگان مجلس شده است. عوامل افزایش تلفات ملکی در واقع چیست؟داکتر ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان گفت: عوامل و علت هایی که باعث تلفات بیشتر افراد ملکی می شود چند چیز است. یکی اینکه طالبان اکثراً عملیات خود را در مناطق مسکونی بر نیروهای امنیتی انجام می دهند. حتی طالبان از افراد ملکی بعنوان سپر استفاده می کنند. دوم، اینکه زمانی که طالبان با شکست مواجه می شوند بازهم به مناطق ملکی پناه می برند و نیروهای امنیتی ما مطابق با اصول و وظایفی که دارند باید آنها را تعقیب کنند و از آن مناطق بیرون بکشند و محو نابود بسازند. برهمان اساس طالبان بازهم در میان افراد ملکی پناه می برند. بنابراین تفکیک آنها از مردم برای نیروهای امنیتی مشکل می شود و متاسفانه بیشترین آسیب را همین افراد ملکی می بینند.

وی، در خصوص منبع این مشکل بیان داشت: مشکل در این است که نهادهای کشفی ما با جدیت در وظیفه خود کار نمی کنند. یعنی ضعف در نیروهای استخباراتی ما وجود دارد. یعنی قبل از اینکه بطور مثال یک حمله انتحاری انجام شود در مبداً باید خنثی شود، اما چنین برنامه و اراده ای دراستخبارات ما وجود ندارد. همچنین افرادی که با طالبان همکاری می کنند باید شناسایی شوند و گرفتار گردند. عدم هماهنگی درخطوط جبهه جنگ و خط مقدم جبهه باعث شده تلفات نظامی بالا رود و در کنار آنهم بر تلفات افراد ملکی هم تاثیر گذار است.

سعادت، معتقد است یکی از مشکلات عمده در امنیت افغانستان این است که کسانی که مسوولیت دارند صلاحیت ندارند و افزود: در نهادهای امنیتی کسانی گماشته شده اند که هیچگونه تخصصی برای این کار ندارند و فقط تصمیم می گیرند که چه کسانی و در کجای نهادهای امنتیتی مقرر شوند اما از وضعیت جبهه و جنگ هیچ اطلاعی ندارند.

این نماینده مجلس در خصوص دیگر عوامل افزایش تلفات ملکی ابراز داشت: ما باید از نظر استخباراتی به حدی فعال باشیم که شانس را به طالبان ندهیم که داخل قریه شوند. ما باید از نظر استخباراتی توجه مان را بالای بخش های استخباراتی بیشتر کنیم. از طرفی مشکل دیگری هم که وجود دارد این است که مردم نسبت به نظام بی توجه هستندو اطلاعاتی را که راجع به دشمن دارند به دولت نمی دهند چرا که در برابر آن از دولت بی اعتنایی می ببینند اما از دشمن مجازات می بیننند به همین دلیل خود را بی تفاوت می گیرند. حتی این را می پذیرند که در میان جنگ، طالبان از منطقه و محیط آنان بر نیروهای امنیتی حمله کنند اما جرات ممانعت طالبان و جرات اطلاع رسانی به دولت را ندارند.

وی، معتقد است مسوولان برای حفط مردم ملکی هیچ برنامه ای ندارند و افزود: در اینجا مراجع تصمیم گیر و کسانی که در راس هرم قدرت قرار دارند بطور جدی احساس مسوولیت نمی کنند که زندگی مردم شان در خطر است،تلفات روز بروز بیشتر می شود، برای مردم کار نیست، مردم از فقر و بدبختی از این وطن فرار می کنند. مسوولان در این فکر نیستند و تنها کاری می کنند که در پشت مایک ها و تریبون ها حرف می زنند بدون اینکه عمل کنند.

سعادت در اخیر گفت: مسوول درجه یک این وضعیت رییس جمهور افغانستان است. چه وضعیت خوب شود و چه بد، وی باید پاسخگو باشد. چرا که اگر همان توافقنامه سیاسی در این مدتی که گذشت تطبیق می شد قدرت از حالت متمرکز به غیر متمرکز تبدیل می شد و اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی بوجود می آمد مردم احساس می کردند که ما رو به پیشرفت هستیم و مردم خود را شریک قدرت می دانستند و با دولت همکاری می کردند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید