امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5090 , ,
+
-

رییس جمهور غنی بدنبال پیروزی ترامپ بود

زمان انتشار : چهارشنبه, 9 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

دولت فعلی فقر و اعتیاد را از بین می برد!

در ادبیات سیاسی آمریکا عرف بر این است که بازیگران انتخابات ریاست جمهوری داده های انتخابات را که متبلور اراده مردم برای تعیین سرنوشت شان است می پذیرند. در این مقوله، بازنده نتیجه انتخابات را می پذیرد و برای برنده تبریک می گوید. در دقایق پس از اعلام پیروزی ترامپ، او گفت که تماس از کلینتون دریافت کرده است و پیروزی اش را به او تبریک گفته است.

ریاست جمهوری ترامپ و سیاست بین الملل:
جی هانس مورگنتا برجسته ترین دانشمند مکتب واقع گرایی، کنش و واکنش ها را در سطح نظامی بین المللی مبتنی بر رویکرد قدرت طلبانه تبیین می کند. به باور او در سطح روابط بین الملل که عرصه تقابل، ایتلاف ها و ستیز و سازش ها است،هر واحد سیاسی در پی تحصیل منافع ملی خویش است.

بسانی که در روابط بین الملل در جهان پسا جنگ جهانی دوم دو مکتب ایدده آلیسم و ریالیسم وجود دارد، تبعیت کنندگان آن نیز در آمریکا دو قطب بندی را در بازیگران بازها و کمبوترها شکل داده است. اکنون پیروزی ترامپ دقیقن دال بر این است که جمهوریخواهان به رویکرد مبتنی بر قدرت به سیاست بین المللی نگاه می کنند و پیوسته در پی افزایش قدرت خواهند بود. نشانه های زیادی آن در شعار جمهوری خواهان در جریان مبارزات انتخاباتی ملاحظه می شد که از آن میان به شعار آمریکا را یکبار دیگر بزرگ بسازید که از سوی ترامپ سر داده می شد می توان اشاره کرد.

واکنش ها :
کلیه متحدان و رقبای که حتی هژمونی آمریکا را در سیاست های فرا ملی با چالش روبرو ساخته است، به ترامپ تبریک گفته و تاکید بر همکاری کرده است اما رفتار جواد ظریف وزیر خارجه ایران متمایزتر و توصیه آمیز است. ظریف می داند که ترامپ بر جهت گیری های متفاوت نسبت به دموکرات ها در برابر ایران عمل خواهد کرد. بدین بنیاد او تاکید کرد که ترامپ بایست کلیه موازین بین المللی و معاهدات را در کنش های سیاسی اش در نظر گیرد.

افغانستان :
رییس جمهور غنی بدنبال پیروزی ترامپ در کنار تبریک، واشنگتن را در حالی یکی از متحدان استراتژیک توصیف کرد که در جریان مبارزات انتخاباتی از افغانستان نامی برده نشده است. رییس جمهور غنی او را بعنوان متحد راهبردی افغانستان در راستای مبارزه با هراس افگنی می داند.

تاکید افغانستان مبنی بر همکاری راهبردی با آمریکا در دهه دوم هزاره سوم نشانگر پابرجایی تهدید تروریسم برای افغانستان و جهان است. این نکته مرا به یاد کتاب خلیلزاد می برد که در آن از کتاب خاطرات بوش در خصوص دکترین مبارزه با تروریسم یاد شده است. در خاطرات بوش روایت شده است که در آغاز هزاره سوم میلادی، آمریکا در قالب دکترین بوش تروریسم را بعنوان محوری ترین چالش تعریف می کند.

درپیوند بدین نکته آمریکا نابودی تروریسم و سرنگونی کشورهای حامی این پدیده را در دکترین بوش تبیین کرده است. اکنون ترامپ نیز با مبارزه با تروریسم را در آسیا و خاورمیانه بعنوان مهم ترین محور سیاست خارجی خویش باید برگزیند. در این میان خاورمیانه بویژه سوریه و عراق با محوریت گروه داعش در راس سیاست خارجی امریکا و افغانستان در دومین نگاه استراتژیک آمریکا درخورنده ای توجه است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید