امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5110 , ,
+
-

ترامپ برای افغانستان پول کمتری مصرف می کند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

احمدولی مسعود

پیروزی نامنتظر ترامپ در رقابت رسیدن به اریکه قدرت در کاخ سفید با واکنش هایی روبرو شده است. رهبران جهان پیروزی ترامپ را به وی تبریک گفته و خواستار گسترش روابط بیشتر آمریکا با کشورهای جهان و ناتو گردیده اند. حکومت افغانستان می گوید که حکومت وحدت ملی انتظار دارد که با روی کار آمدن حکومت ترامپ روابط کابل و واشنگتن بیشتر از پیش گسترش بیابد و پیکار با هراس افکنی و تلاش برای برقرای ثبات در افغانستان از برنامه های این کشور باشد. اما دونالد ترامپ جهان و افغانستان را به کدام سمت و سو سوق خواهد داد؟

احمدولی مسعود، سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا در برنامه «فراخبر» گفت: پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا چندان غیر قابل انتظار نبود اما آنچه برای افغانستان مهم است این است که پیروزی ترامپ چه تاثیری در کشورما دارد.

وی افزود: ترامپ به نوعی سنت شکنی کرد و مشکلات و هنجارهای داخلی آمریکا را بخوبی شناسایی کرده و بر روی آنها کار کرده بود. در واقع پیروزی ترامپ مدیون تحولات و تغییراتی است که در داخل آمریکا اتفاق می افتد.

مسعود، در خصوص سیاست خارجی ترامپ بیان داشت: حالا ترامپ قصد دارد با دنیای بیرون از آمریکا یک نوع روابط متقابل توام با احترام ایجاد کند و روابطی که بتواند از لحاظ اقتصادی سودآور باشد این خود می در افغانستان یک سیاست تعادل ایجاد کند.

رییس بنیاد احمدشاه مسعود، در مورد سیاست ترامپ در برابر تروریزم بیان داشت: علاوه بر این ترامپ به صراحت اعلام کرده است که با تروریزم جهانی، مبارزه قاطع، صریح و روشن داریم. این یک پیام صریح به تروریست ها و همکاران آنها می باشد. تابحال با تروریست های جهانی با یک نوع سیاست مدارا از سوی آمریکا برخورد شده است. ترامپ معتقد است که تروریزم امنیت و در نتیجه اقتصاد جهانی را مختل می کند. به همین دلیل احتمال بسیار زیادی دارد که ترامپ آن سیاست مدارا را در مقابل تروریزم نداشته باشد. در این مورد ترامپ اعلام کرده است که ما برای این آماده نیستیم که در کشورهایی جنگ هایی صورت بگیرد و سپس از آن کشورها مهاجرانش بیایند و داخل آمریکا شوند.

مسعود، با بیان اینکه متاسفانه ما در افغانستان یک سیاست روشن خارجی و یک استراتژی ملی روشن نداریم، افزود: به آن نسبت رهبران افغانستانی کلاً سلیقه ای یا قومی یا گروهی، تباری، یا واکنشی عمل می کنند. رهبران دیگر کشورهای جهان دقیقا نمی دانند که با رهبران افغانستان چه برخوردی داشته باشند چرا که با سلیقه ومزاج همان روز رهبران وحدت ملی ارتباط دارد. در واقع ما در افغانستان، مشکل رهبران سیاسی و مشکل دولتمردان را داریم. به طور حتم دولت ترامپ سیاستی بسیار روشن در مقابل افغانستان آغاز خواهد کرد و به طور حتم اینحوصله مندی را نخواهد داشت که صبر کند و ببیند چه پیش می آید. وی سیاست خود رادنبال خواهد کرد.

وی افزود: افغانستان در محور توجه جهانی قرار دارد و بسیاری از کشورهای جهان در اینجا منافع استراتژیک دارند. آمریکا هم که در راس این کشورها قرار دارد. به همین دلیل آمدن ترامپ و یک سیاست جدید بر مسایل افغانستان تاثیر مستقیم دارد.

مسعود، در خصوص سیاست خارجی ترامپ بیان داشت:آمریکا یک ابرقدرت است و در مسایل جهانی و روابط جهانی و در محیط بین المللی نمی تواند بی تفاوت باقی بماند. هرچند که ترامپ به مسایل داخلی بیشتر توجه می کند اما در این قسمت نمی تواند بی تفاوت باقی بماند. چیزی را که ما می توانیم احتمال آن را بسنجیم این است که شاید بیشتر تلاش کند که به مسایل اقتصادی فارغ از مسایل ایدولوژیک توجه کند و به همین دلیل امکان دارد به دنبال ماجراجویی های کلان نباشد و رفتاری توام با سازش با کشورهای جهان خواهد داشت.

مسعود، در مورد اعتقاد ترامپ در مورد صرف هزینه در جنگ های افغانستان بیان داشت: ترامپ در کارزارهای انتخاباتی در جاهایی از صرف هزینه و پول در افغانستان با کراهت یاد کرده است و عقیده داشته است چرا این پول ها را صرف هزینه های داخلی نکند که در افغانستان خرج کند پس در مورد پاکستان هم چنین اندیشه ای خواهد داشت و احتمال اینکه حمایت کمتری از پاکستان داشته باشد زیاد است و گفته است که تروریزم مخل مسایل سود آور اقتصادی است. امکان دارد ترامپ در این زمینه نوآوری هایی داشته باشد وشاید برای جنگ ها پول کمتری مصرف کند.

وی در اخیر گفت: باید به انتظار بنشینیم و ببنیم که آنها چه رفتاری با ما خواهند داشت. شاید بیشترین فعالیتی که سیاستمداران افغانستان داشته باشند این است که به آمریکا روند و سعی نمایند که ارتباطاتی با ترامپ برقرار کنند. این نهایت کاری است که می توانند انجام دهند. چرا که همانطور که ذکر شد سیاست روشن و از قبل مشخص شده برای سیاست خارجی وجود ندارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید