امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 5113 , ,
+
-

جمهوری خواه ها معمار افغانستان جدید هستند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 10 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%af%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%b2-%d8%aa%d9%85%d9%86%d8%a7

حزب جمهوری خواهان برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شدند. دونالد ترامپ توانست برنده پیروز انتخابات 2016 آمریکا شود. آیا پیروزی دونالد ترامپ و آمدن وی به ریاست جمهوری آمریکا تاثیری در سیاست خارجی آمریکا در قبال جهان، بخصوص افغانستان خواهد داشت؟داکتر فرامرز تمنا رییس مطالعات استراتژیک وزارت خارجه، در خصوص کمرنگ بودن نام افغانستان در کارزارهای انتخاباتی آمریکا گفت: دلایلی برای اینکه افغانستان در محراق توجه دو کاندید رییس جمهوری آمریکا قرار نداشت، وجود دارد. دلیل اول این بود که به نظر آنها افغانستان یک مورد بغرنج امنیتی نبود. سوریه و عراق برای آنها بغرنج محسوب می شود اما ما محسوب نمی شویم. افغانستان یک متحد استراتژیک آمریکا است و در سیاست خارجی آمریکا وضعیت روتین و عادی پیدا کرده است و ما برای آنها کشوری مانند پاکستان، هندوستان و جاپان دیگر کشورهای منطقه هستیم. از این کشورها نیز نامی در انتخابات آنها برده نشده اما این بدین معنا نیست که افغانستان و این کشورها به فراموشی سپرده شده است. بنابراین آنها افغانستان را نه بعنوان یک هدف بلکه در زمینه سایر مسایل دیده اند. یعنی افغانستان در سیاست خارجی آمریکا جایگزین شده است.

وی، در ارتباط با دیدگاه ترامپ نسبت به افغانستان بیان داشت: جمهوری خواه ها خود را معمار افغانستان جدید می دانند. این پروژه ای بوده است که آنها در زمان جرج بوش شروع کرده اند. لذا باور جمهوری خواه ها این است که افغانستان نباید یک پروژه ناتمام باشد. بلکه باید ویترین سیاست خارجی آمریکا در قرن بیست و یک باشد. هرگونه حضور و مداخله آمریکا در سایر کشورها برای پیشبرد دولت و ملت سازی وقتی مشروع پنداشته می شود که آمریکا یک نمونه موفقی از خود نشان دهد و افغانستان باید آن نمونه موفق باشد.

تمنا، در مورد نحوه کار جمهوری خواه ها در سیاست خارجی شان بیان داشت: جمهوری خواه ها همیشه سه هدف جهانی دارند. سه موضوع، محور سیاست های خارجی آنها است. یک نفت، دو، صهیونیسم و سه، تسلیحات. افغانستان در منطقه ای قرار دارد که بیشترین نفت جهان در جغرافیایی است که ما به آن تعلق داریم. بیشترین مصرف اسلحه و قاچاق اسلحه در منطقه ای است که ما همجوار آن هستیم. این موضوع یکی از درجه های اهمیت افغانستان برای آمریکا محسوب می شود.

رییس مطالعات استراتژیک وزارت خارجه، با بیان اینکه ما ظرفیت لایی ضعیفی در دیگر کشورها بخصوص کشورهای بزرگ داریم گفت: بزرگترین ظرفیت لابی ما در آمریکا، کسانی هستند که در آمریکا زندگی می کنند. چه کسانی که مهاجر هستند و چه کسانی که در آنجا درس می خوانند. آنها کسانی هستند که می توانند از طریق ارتباط با نهادهای سیاست گذار در آمریکا جهت گیری های سیاست خارجی را به نفع افغانستان سمت و سو دهند. همچنین دیپلمات های دو کشور در ارتباط با آمریکا تاثیر گذار هستند که سران سیاسی کشور در این قسمت توجه خاصی دارند.

وی، معتقد است حکومت داری بهتر در افغانستان می تواند، ترامپ را تشویق بیشتری برای از بین بردن تروریزم در افغانستان کند و افزود: حکومت داری در افغانستان امری داخلی است. روابط بین مردم و دولت وحدت ملی امری داخلی است اما طبیعتا در نوع و میزان کمک هایی که آمریکا به افغانستان خواهد کرد در نوع نگاهش به طالبان و داعش در افغانستان و در نوع نگاهش به پیشرفت هایی که افغانستان بایدداشته باشد تاثیر خواهد داشت. طبیعتاً با حکومت داری بهتر حکومت ترامپ حمایت بیشتری از دولت حکومت وحدت ملی خواهد کرد و همچنین کمک های بیشتری خواهد کرد و مبارزه جدی تری با طالبان، داعش و برخی از گروه های دیگر بنیادی را خواهد داشت. همچنین اعمال فشار بر پاکستان توسط آمریکا می تواند به موفقیت ساختار حکومت داری در افغانستان منجر شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید