امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5141 , ,
+
-

کشور اموال شخصی نیست

زمان انتشار : شنبه, 12 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

عبدالحفیظ منصور

قدرت باید به صورت بنیادی غیر متمرکز شود و هرچه سریعتر به سمت انتخابات پارلمانی، تشکیل شوراهای ولایتی و تعدیل قوانین برود و بخشی از صلاحیت ها به ولایت ها سپرده شود. پست اجرایی حکومت به صدرات تبدیل شود و کارهای اجرایی خود را به دست بگیرد.عبدالحفیظ منصور عضو مجلس نمایندگان در برنامه محور در مورد افزایش تنش ها در سطح رهبری حکومت گفت: جنجال بر سر انحصار طلبی قدرت است و یک طرف می خواهد مانند یک شاه مطلق زمام امور را به دست بگیرد اما واقعیت های سیاسی و اجتماعی این را برنمی تابد و این اختلافات جدی نیاز به گفتگوهای جدی دارد.

منصور معتقد است که ارگ ریاست جمهوری یک ساختمان نیست بلکه یک نهاد است که هر کدام از طرفای قدرت در یک زاویه آن نشسته اند و خانه مشترک همه مردم افغانستان است و حتی خانه والی هرات که از تمرکز قدرت شکایت دارد در همین ارگ است و نمی توانیم بگوییم کسی که در این خانه هست زمامدار مطلق و حتی مرگ مردم در دستش باشد.

عضو مجلس می گوید که افغانستان به دست هیچ کس نیست و در جیب کسی جا نمی شود و زمان آن گذشته است که یک گروه سیاسی تمام اختیارات یک سرزمین را به دست بگیرد. مطابق توافقنامه کابل نهاد اجرایی به رسمیت شناخته شده است و نصف قدرت به او سپرده شده است و هرگاه دکتر غنی به این روند انحصار طلبانه و لجبازیهای شخصی دقت نکند، به راحتی قدرت از دستش می رود.

وی می افزاید که قدرت باید به صورت بنیادی غیر متمرکز شود و هرچه سریعتر به سمت انتخابات پارلمانی، تشکیل شوراهای ولایتی و تعدیل قوانین برود و بخشی از صلاحیت ها به ولایت ها سپرده شود. پست اجرایی حکومت به صدرات تبدیل شود و کارهای اجرایی خود را به دست بگیرد.

منصور، گرداندن کشور به صورت قبلیه ای را مختص کسانی می داند که نه از درس های جهانی چیزی آموخته اند و نه از گذشته افغانستان درس گرفته اند می داند و می افزاید: کسانی که با خواست مشروع مردم مخالفت می کنند خود را عنصر ناسالم و مخالف ترقی می شناسنانند.

این نماینده در مورد رییس اجرایی حکومت گفت: وقتی او مسوول درجه اول کشور شناخته می شود به جای گله و شرمنده کردن کسانی که به او رای داده اند و گفتن این جملات که سه ماه است رییس حکومت یکدیگر را ندیده اند بهتر است به صدور فرامین و اجرای صلاحیت هایشان بپردازند.

وی افزود که متاسفانه این دو آقا در حرف و نزاکت های شخصی محصور مانده اند و طالبان و تروریست های منطقه استفاده های عظیم از کنار این اختلافات بردند.

منصور معتقد است که روی چهار چوب ها و قوانین و موافقنامه هایی که فعلا هست باید همکاری صورت بگیرد و حذف یکدیگر را کنار بگذارند و بدانند که حذف یکی ضعیف کردن خودش است.

نماینده مجلس در مورد نارضایتی ای که رییس اجرایی دارد و جنرال دوستم و احمد ضیا هم با وی همراه شده اند گفت: بحث دو سه نفر نیست و هر کدام از این شخصیت ها پشت سرشان هزاران نفر هست و اگر رییس جمهور شرایط را تغییر ندهد شرایط او را مجبور به تغییر می کند.

وی می گوید که مهم این نیست که دکتر غنی اتهاماتش را بپذیرد یا نه مهم این است که مردم به وی اشتباهاتش را می فهمانند و همچنین جامعه جهانی به عنوان میانجی در اجرایی شدن توافقنامه حکومتی باید به وظیفه شان عمل کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید