امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 5142 , ,
+
-

وزیران نباید بر اساس قومیت، رد صلاحیت شوند

زمان انتشار : شنبه, 12 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%af%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b4%d8%b1%d8%af%d9%88%d8%b3%d8%aa

بر اساس مصوبه مجلس، هر وزیری که به هر علت، هفتاد درصد بودجه انکشافی خود را به مصرف نرسانده باشد باید استضاح شود. برهمین اساس امروز شنبه 22 عقرب، سه وزیر کار و فواید عامه و خارجه به مجلس فراخوانده شدند و پس از شنیدن توضیحات وزرا به رای گیری پرداختند که هر سه وزیر (نسرین ارویاخیل، صلاح الدین ربانی، محمود بلیغ) با رد صلاحیت مجلس روبرو شدند.داکتر رمضان بشردوست عضو مجلس نمایندگان گفت: کمیسیون تفتیش مرکزی کار خود را تقریبا عالی انجام داده است. گزارش این کار، مسلکی، تکنیکی و بدون درنظرداشت مسایل قومی و تنظیمی است. چرا که اعضای این کمیسون از اقوام مختلف هستند اما هر نفر از وزیر قوم خود دفاع نکرده است. انتقادی که من از کار این کمیسیون دارم این است که در طی پنج سال درمورد شکایات مردم هیچ کاری انجام ندادند. در واقع آنها در مورد درد و رنج مردم کر و کور بودند. اما گزارش آنها یک گزارش بسیار تکنیکی بود.

وی افزود: کمیسیون تفتیش مرکزی گفته بود که اگر کمتر از پنجاه درصد مصرف شود وزیران آن وزارت باید استیضاح شوند. اما کمیسیون تقنینی گفته بود که ما می خواهیم کسانیکه که از هفتاد درصد پایین تر بودجه را مصرف کنند استیضاح شوند. هم کسانی که کمتر از هفتاد درصد مصرف می کنند به علت کم کاری استیضاح می شوند و هم کسانی که بالاتر از هفتاد درصد مصرف می کنند به دلیل تخطی ازقانون و حیف و میل کردن بودجه استیضاح می شوند. چنانچه تا کنون شش نفر از وزیران استیضاح شده اند و سه نفر رد صلاحیت شده اند و باقی در جلسات آینده بررسی می شوند. اگر وکلا بر اساس مسوولیت شان، بر اساس رسالت شان، بر اساس درد و رنج مردم میخواهند کار کنند و وزیران را استضاح کنند ممکن است که تمام وزرا رد شوند. اگر نه بازهم نمایندگان، چشم به رشوه و پول وزیران داشته باشند اوضاع به روال قبل پیش می رود و ما وضعیت بهتری نخواهیم داشت. در نتیجه وزیران نباید بر اساس قومیت ،رای اعتماد یا رد صلاحیت بگیرند.

بشردوست، معتقد است، نمایندگانی که بر سر کار آمده اند و حالا براساس تنظیم و قوم به وزیران رای می دهند، حاصل رای هایی است که مردم در زمان انتخابات به آنها داده اند و بیان داشت: ما ملتی داریم که شصت درصد آن بر اساس قوم رای می دهد، بر اساس تنظیم رای می دهند. تقریبا هفتاد درصد از مردم اینگونه عمل می کنند. این ملت باید خود فکر کنند که وقتی من خار کشت می کنم، نباید توقع درو کردن گل را داشته باشم وقتی ما جو کشت می کنیم نباید توقع داشته باشیم که گندم درو کنیم. ملت باید از اوضاع کنونی درس بگیرند و در انتخابات بعد دقت نظر داشته باشند و کسانی را انتخاب کنند که به ملت و مردم فکر کند نه به قوم و تنظیم. نماینده هزاره برای هزاره و پشتون و تاجیک برای پشتون و تاجیک کار نکند. مردم هزاره ما باید به پشتونی پاک و وطن دوست رای دهند و مردم پشتون هم به هزاره ای پاک و وطن دوست. همچنین دیگر اقوام نیز به همین منوال باید باشند.

وی، در پایان گفت: قبل از اینکه این وزرا استیضاح می شد باید ع و غ استیضاح می شد چرا که ع و غ گفته بود من از این کاندید وزرا امتحان گرفتم. اینها در امتحان کامیاب شدند اینها تخصص دارند. اینها تجربه دارند. ما باید طبق ماده69 اول غ و ع را به مجلس فرامی خواندیم که چرا این افراد را معرفی کرده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید