امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 5144 , ,
+
-

ننگی که برای شهرداری افتخار است!

زمان انتشار : شنبه, 12 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

پایتختی که خود در انفجار جمعیت و بی نظمی به سر می برد با معضلی دیگر روبه روست: وجود هزاران هزار دست فروش که با عرضه مواد خوراکی تا لباس و اثاثیه منزل جاده های کابل را به انحصار خود درآورده اند.

هر چند آمار دقیقی از تعداد دستفروشان در دست نیست اما کافی است برای پی بردن به گستردگی آن تجربه زندگی در کابل را داشته باشیم، شغلی که هرچند غیرقانونی است اما اقتصاد بسیاری از خانواده ها وابسته به آن است.

در تازه ترین اقدام برای مقابله با دستفروشی که از سوی شهرداری کابل ” افتخارآمیر” خوانده شده ، حمله بر بساط آنان در پی نظم دادن به شهر بوده است.

پس از آنکه شهرداری کابل به گونه وحشیانه به بساط دست فروشان حمله کرد، عبدالله حبیب زی، سرپرست شهرداری کابل با نشر این خبر در صفحه رسمی خود، با افتخار اعلام کرد که چهارراهی کمپنی ناحیه پنجم را از وجود دست‌فروشانی که سال‌ها باعث ازدحام و ترافیک بودند، پاکسازی کرده است.

این اقدام شهرداری هر چند که برای “حبیب زی” افتخاری در کارنامه است اما نشان از عمق ناکارآمدی مقامی را می دهد که به جای مرهم درد، زخمی شد بر پیکر پایتخت.

مردمی که در تقلای زنده ماندن در شهری فرو رفته در فقر و بی کاری، اکنون باید در نابودی نان از سوی دولت نیز تاب بیاورند، عملی که هم از انسانیت به دور است و هم دور از شان نهاد دولتی.

سرپرست شهردای باید قبل از اینکه از افتخارات خود قلم فرسایی کند، پاسخگو باشد که چه اقدامی در جهت سازماندهی دست فروشان انجام داده است و چگونه از شهری با کمترین امکانات شهروندی، انتظار نظم و قانون دارد؟

با اعمالی وحشیانه ای که نان را از سفره ناچیز مردم می گیرد و از آن به عنوان مبارزه با دست فروشی و ایجاد نظم دم می زند، چگونه بر منسبی تکیه زده است که باید خدماتی در جهت آسایش و رفاه مردم جامعه داشته باشد.

کابلی که جز جمعیت آن دیگر هیچ شباهتی به پایتخت های دیگر کشورها ندارد تنها به دلیل امنیت نسبی آن و شانسی برای زنده ماندن تبدیل به شهری مهاجر پذیر شده و حال مردم در این شهر پرهیاهو آیا انتخابی برای کار دارند که جایگزینی شغلی به اصلاح غیرقانونی دست فروشی شود؟

هرچند فعالیت خارج از کنترل دست فروشان، پایتخت را درگیر ترافیک، بی نظمی، آلودگی و فرار از مالیات کرده است اما باید شهرداری و نهادهای مسوول ابتدا برنامه ای کارآمد برای سازماندهی آن داشته باشند و با اعمالی چون حمله و از بین بردن منبع درآمد یک خانواده همچنان که انسانیت را نادیده می گیرد، قانون را هم زیر پا می گذارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید