امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5166 , ,
+
-

رییس جمهور نگران سلب صلاحیت ربانی

زمان انتشار : یکشنبه, 13 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%af%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%b8%d9%87%db%8c%d8%b1-%d8%b3%d8%b9%d8%a7%d8%af%d8%aa

ندای افغانستان: داکتر ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان در برنامه نگرش در خصوص درخواست رییس جمهور مبنی بر تعویق افتادن پروسه استیضاح گفت: این عمل رییس جمهور مداخله در کار شورای ملی و هم خلاف قانون است و درست است که وی در راس سه قوه قرار دارد اما نباید رای اش مخالف قانون و شورا باشد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، داکتر سعادت می گوید که تصمیمی که در شورا گرفته می شود فقط در خود این نهاد می تواند نقض شود آن هم به این صورت که طرح دوباره رای گیری شود و دو سوم نمایندگان به آن رای ندهند و بعید است که نمایندگان فیصله شان را بشکنند و استیضاح را متوقف کنند و این پروسه تا چهارشنبه ادامه می یابد.

این نماینده درباره ادعای ریاست جمهوری که معلومات کافی از عملکرد وزیران در اختیار نمایندگان قرار نگرفته است گفت: گزارش در کمیسیون تفتیش بررسی و تکمیل می شود و سپس به شورا و کمیسیون ها ارسال شده و چهار مرجع در مورد آن تصمیم گیری کرده اند و اگر اشتباهی هم شده باشد در کار کمیسیون تفتیش رخ داده است.

وی در مورد وزارت امور خارجه اضافه کرد که این وزارت نمی تواند مثل سایر وزارات بودجه انکشافی داشته باشد چون حیطه کاری اش به مسایل دیپلماسی و ایجاد روابط با سایر کشور هاست اما وقتی مطابق با رای 95 درصد نمایندگان وزرایی که نتوانستند بیش از 70 درصد بودجه شان را مصرف کنند، استیضاح شوند این یک طرح کلی است که در آن قبل از اینکه نامی از کسی برده شود شامل همه وزیران کشور می شود و به همین دلیل نمی توان برای یک وزیر از میان سایر وزرا استثنا قایل شد و پای او هم به ماجرای استیضاح شده ها باز شده است.

داکتر سعادت گفت: دلیل استیضاح تنها عدم مصرف بودجه نبوده بلکه شامل تخطی از اصول نامه مصرفی بودجه، انتقال اعتبار از یک کد به کدهای دیگر و مساله پول های پیشکی که سرنوشتشان نامشخص است هم دلایل مهمی هستند که وزیران بخاطرشان استیضاح می شوند.

این نماینده گفت که بودجه مربوط به مردم می شود و نمایندگان باید بررسی کنند که چرا این پول ها حتی در پروژه هایی که در مناطق امن باید استفاده می شده هم به مصرف نرسیده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید