امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5173 , ,
+
-

با حمایت رییس جمهور وزرا بیکار نمی مانند

زمان انتشار : یکشنبه, 13 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%a8%d8%b4%db%8c%d8%b1-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%aa%d9%87-%db%8c%d9%86%d8%ac

ندای افغانستان: رهبران کشور برای حمایت از وزرای با نمایندگان جلسه می گذارند اما تجربه نشان داده که حتی درصورت سلب صلاحیت شدن شان هم از مسولیت های کشوری کنار گذاشته نمی شوند و فقط به پست های دیگر منتقل می شوند.بشیر احمد ته ینج عضو مجلس نمایندگان در برنامه محور درمورد وزیرانی در مجلس که سلب اعتماد می شوند گفت: سلب صلاحیت وزرا نهایت نارضایتی و خشم نمایندگان نسبت به عملکرد حکومت وحدت ملی است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، این نماینده مجلس می گوید که در گذشته شاهد استیضاح های زیادی بودیم که وزرا با حضور در مجلس و ارایه ادله به ادامه کارشان می پرداختند اما استیضاح این سه وزیر در حالی انجام شد که وکلا توجه خاصی به صحبت های وزیران نداشتند و به کارهای شخصی شان مشغول بودند.

وی در مورد اینکه پس با چه دلیل و مبنایی وزیران سلب صلاحیت شدند گفت: باید روی این مورد نمایندگان دقت می کردند که بعضی از وزیران در نیمه سال 94 به این پست گماشته شده اند، اما استدلال وکلا این بود که اینها در سال 95 هم کاری نکرده اند و نتوانسته اند بودجه شان را مصرف کنند و این ناراحتی شان را با رای شان نشان دادند.

ته ینج در مورد استدلال رییس جمهور که برای بار دوم تمام اعضای مجلس را برای دادن تفصیلات، حمایت از وزیران و آگاه کردن از چند و چون بودجه ملی به ارگ دعوت کرده بود گفت: رییس جمهور با طرح مسایل امنیتی، به موقع پرداخت نشدن بودجه از سوی دونر و اینکه حتی کشورهای پیشرفته هم هستند که نتوانستند بودجه شان را مصرف کنند هم نتوانست رای نمایندگان را تغییر دهد و تلاش های رییس اجرایی هم در این زمینه بی ثمر بود.

این نماینده از اینکه واکنش نمایندگان چقدر دوام خواهد داشت گفت: رییس جمهور برای دفاع از عملکرد وزرا در گذشته فرصت زیادی داشتند و این جهت گیری از سوی وی دیر هنگام و واکنشی هست و فیصله برای این کار انجام شده است.

وی در خصوص اینکه دیدار با رییس جمهور باعث تغییر رویکرد مجلس می شود یا خیر گفت: تقابل دو قوه در گذشته هم بسیار اتفاق افتاده است که البته روی تمام امور تاثیرات منفی اش را گذاشت. در گذشته شاهد بودیم که مثلا جناب استانکزی نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد و رییس جمهور وی را در سمت وزارت دفاع ملی منصوب کرد.

ته ینج افزود که در حال حاضر براساس آن جوی که در مجلس حاکم است، نمایندگان مصر به انجام استیضاح هستند و روزانه سه وزیر به مجلس خوانده می شود و پروسه تا پنجشنبه ادامه می یابد.

این نماینده در خصوص اینکه حکومت تا چه حد می تواند چهره های تازه به مجلس معرفی کند گفت: استیضاح از هر آدرسی که اتفاق افتاده نباید به هیچ وجه قومی و سیاسی شود که این صحبت متاسفانه در مجلس احساس می شد و معتقدم باید یک وزیر توانمند معرفی شود و فرقی نمی کند که او از چه حزب، قوم یا زبانی می آید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید