امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5177 , ,
+
-

جولان صاحبان قانون در خانه بی قانون!

زمان انتشار : یکشنبه, 13 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d9%85%d8%ac%d9%84%d8%b3

ندای افغانستان: خواب مجلس نمایندگان، این روزها با نمایشی دیکته شده از سوی ارگ به اراده و هیجان در میان نمایندگان تبدیل شده است و هرچند تنها خط مشی رد صلاحیت تعیین شده را دنبال می کنند اما چنین حضور فعالی از سوی نمایندگان جای دیدن دارد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، مجلس در روز گذشته سه وزیر خارجه، کار و امور اجتماعی و فواید عامه را رد صلاحیت کرد و در جلسه امروز نیز سه وزیر معارف، ترانسپورت و مالیه برای استیضاح حاضر نشدند.

ریاست جمهوری که از ابتدای اجرای به استیضاح کشیدن تا رد صلاحیت، نقش تعیین کننده داشت و توسط مجلس به نمایش گذاشته شد نه تنها با هدف قرار گرفتن وزیر خارجه دیگر وزیرا قربانی شدند بلکه تنها وزیری که در مقابل عملکرد غنی اراده مخالفت داشت، بی صلاحیت خوانده شد.

حال مجلس از کدام منبع چنین اراده ای برای به استیضاح کشدن و رد صلاحیت وزیرا تغذیه می شود که حتی با حاضر نشدن سه وزیر دیگر در جلسه امروز اقدام به رای گیری برای رد صلاحیت می کند؟

مجلسی که در دوران نامشروعیت به سر می برد با نمایندگانی که با دریافت کمترین ،امتیاز جذب جناح های سیاسی شده از چنان موضع ضعیفی برخوردار است که رییس جمهور به راحتی می تواند آن را به هر سمت و سویی سوق دهد و آشکارا در دیدار با نمایندگان خط مش سیاست را به آنان القا کند.

ارگ به راحتی توان لابی گری در مجلس را دارد که نمونه آن، رای اعتماد برای نامزد وزارت دفاع و رد صلاحیت وزیر خارجه ای که چندی است اختلافات وی با ارگ پررنگ شده ، حذفی که تعادل میان حکومت وحدت ملی را برهم می زند.

نمایشی که مجلس طی دو روز گذشته به راه انداخته است، بی اعتمادی برای آن به بار می آورد، از ابتدای به استیضاح کشیدن و رد صلاحیت، نشان از جدیتی از سوی نمایندگان دارد که نه بر اساس اراده بلکه پرده از تبانی و معامله ها دارد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه با توجه به سیاستی حکومتی که خود در آن حضور دارد، منطقی بود در مجلس برای استیضاح حضور نمی داشت زیرا مجلسی که یک باره موارد بررسی وزارتخانه ها را در بررسی موارد مصرف بودجه به مصرف نکردن بودجه تغییر می دهد از ابتدا کمر به رد صلاحیت وزیران بسته بودند.

حال کابینه ای که تهی از وزیران شده و بخشی از آن با سرپرست اداره می شود به کدام سو خواهد رفت؟
هرچند بارها سیاستمدارن و جامعه جهانی از رهبران حکومت وحدت ملی خواهان پایان دادن به اختلافات خود شدند اما همچنان که انتظار می رفت غنی نه تنها خواهان تقسیم قدرت نیست بلکه از هر روشی برای به انزوا کشیدن مقامات مخالف استفاده می کند که نتیجه ای جز ایجاد بحران های بیشتر در سیاست ندارد.

با حذف صلاح الدین ربانی که وزنه سنگینی برای رییس اجرایی بود، همان درس عبرت برای سایر مقامات مخالف است که باید به زودی در انتظار بر کناری باشند.

شکاف سیاسی که اکنون در دولت وحدت ملی به وجود آمده است با جابجایی های رییس جمهور در آینده ای نزدیک با مقامات هم سو پر خواهد شد و هر چند که برخی از وزیران ضعیف و ناکارامد در راه رد صلاحیت شدن وزیران هدف، قربانی شدند.

در چنین موقعیت های بحرانی برای جناح عبدالله و دیگر مخالفان دولت، تدبیری را می طلبد از سوی آنان که همواره در ضعف اتحاد و مدیریت بحران در قبال سیاست ارگ به شکست انجامیده است.

نفود اطرافیان رییس جمهور بیش از هر زمانی در عملکرد وی نمایان می شود، روزی با افتخار مدال به مقامات امنیتی اهدا می کند که دلیل واضح ناامنی ها و جنگ هستند و روزی مجلس را به سوی حذف وزیران هدایت می کند.

هرچند لابی های قدرتی که غنی برای پیاده کردن سیاست خود تشکیل می دهد در روزهای موفقیت و پیروزی است اما نمی توان به دوام آن چندان امید داشت زیرا این کشور هر چند طی سال ها از وجود نخبه ها و سیاستمداران کارآمد تهی شده است اما همچنان از افرادی سود می برد که سدی در برابر توطئه ها و نفاق های چون اشرف غنی و مهره پناه قدرت، اتمر باشند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید