امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 5207 , ,
+
-

آمریکا طالبان را برای اهدافی که دارد تمویل می کند

زمان انتشار : دوشنبه, 14 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%af%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d8%b9%d8%a7%d8%b5%d9%81-%d8%b5%d8%af%db%8c%d9%82%db%8c

ندای افغانستان: پرسش هایی مطرح است که طالبان این همه هزینه های سنگین جنگ را از کجا بدست می آورند در حالیکه سالانه از طرف جامعه جهانی میلیاردها دالر به نیروهای امنیتی کمک می شود تا در برابر دشمنان افغانستان بجنگند. در این اواخر حرف ها درمورد پایین آمدن گراف منابع مالی طالبان بیشتر روی زبان ها شده است. آیا مشکلات مالی در افغانستان طالبان را زمینگیر خواهد کرد؟

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، داکتر عاصف صدیقی عضو مجلس سنای افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: جنگ در افغانستان مانند بازی موش و گربه شده است. امروز در افغانستان طالبانی که می جنگند به چند گروه تقسیم شده اند یک گروه هستند که از طریق کشورهای همسایه تمویل می شوند، یک گروه دیگر هستند که فقط به خاطر مواد مخدر می جنگند تا آن را در دست داشته باشند. به این معنا که کشورهایی هستند و این گروه ها را تمویل می کنند تا قاچاق مواد مخدر کنند. گروه دیگر گروهی است که بخاطر کنترل برخی مناطق افغانستان که معادن در آنجا قرار دارد تمویل می شوند. گروه دیگر گروهی هستند که عقیدتی می جنگند. اگر به سال های گذشته توجه کنیم تمویل و تجهیز طالبان هیچ وقت کم نبوده است و هر روز هم بیشتر می شود.

وی، در خصوص منبع تمویل طالبان بیان داشت: در پایان سال 2001 طالبان از افغانستان پراکنده شدند و به کشورهای همسایه رفتند اما در آن کشورها دوباره تجهیز و تمویل شدند و با نیرویی بیشتر دوباره برگشتند. در اینجا سوال پیش می آید که چه کسی آنها را دوباره تمویل و تجهیز کرده است؟ در جواب این سوال باید گفت که قدرت بیشتری از قدرت پاکستان لازم است که این گروه ها تجهیز و تمویل شوند و ازعهده پاکستان این کار بر نمی آید. در نتیجه آنها از کشورهای ابر قدرت خارجی بخصوص آمریکا تمویل می شوند.

صدیقی، در خصوص زمزمه های کاهش منابع تمویل طالبان بیان داشت: این زمزمه های کاهش منابع تمویل مالی طالبان، مسایل مطبوعاتی است اما در عمل چیز دیگری مشاهده خواهیم کرد. اگر ما بگوییم که مصارف طالبان کمتر شده و آنها کمتر تمویل می شوند حرفی ضد و نقیض با اوضاع افغانستان زده ایم. چرا که شدت جنگ آنقدر در افغانستان بیشتر شده که حتی شهرهایی مانند دایکندی که هیچگونه جنگی در آن وجود نداشت، هم انتحار و انفجار صورت گرفته است.

عضو مجلس سنا با بیان اینکه، این اوضاع افغانستان، می رساند که اراده قوی برای مهار کردن و از بین بردن جنگ و طالبان، نه از طرف کشورهای خارجی، نه برخی همسایه ها و نه حکومت وجود ندارد، افزود: اگر واقعا خارجی ها می خواهند که با ما همکاری کنند و صادقانه تروریزم را از بین ببرند همانطور که نظام طالبان را در ظرف چند روز از بین بردند، حالا نیز آنها را از بین ببرند. اما می بینیم که متاسفانه اینطور نیست و حالا طالبان چنان توسط خودشان قدرت گرفتند که در قطر دفتر رسمی دارند و آزادانه به دیگر کشورها می روند و ارتباط برقرار می کنند.

وی ادامه داد: بنابراین منابع مالی طالبان به هیچ عنوان آسیب پذیر و کم نشده است. ملافضل الله کسی که رهبری پاکستان را به دوش دارد حتی در افغانستان جهاد اعلام می کند و حتی در مقابل ناتو جهاد اعلام می کند. پس چطور آمریکا و ناتو عکس العملی را در مقابل وی انجام نمی دهند؟ این نشان از بازی هایی دارد که توسط خود ابرقدرت ها در حال اجرا است و متاسفانه افغانستان در طول دهه ها شاهد آن بوده است و همیشه میدان نبرد قرار گرفته است.

صدیقی، معتقد است، این آمریکا است که طالبان را برای اهدافی که دارد تمویل می کند و افزود: افغانستان با آمریکا پیمان امنیتی امضا کرده است که آنها از مرزهای افغانستان محافظت کنند و با تجهیزاتی که دارند آن را حفظ کنند اما با کمال تاسف می بینیم که بر عکس شده است و اهداف آمریکا به ضرر افغانستان تمام می شود.

وی در اخیر گفت: آمریکا و ناتو که امروز در افغانستان حضور دارند، هدفی برای از بین بردن طالبان ندارند و منابع مالی طالبان هم کم نخواهد شد. برعکس چنان قوی تمویل می شوند که به مراتب خطرناک تر از سال های گذشته خواهند شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید