امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5224 , ,
+
-

کم و زیادکردن های غنی در لیست سیاه!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

غنی حملۀ تروریستی در جنوب فرانسه را محکوم کرد.

ندای افغانستان: حکومت وحدت ملی با جذب رهبران حزب اسلامی به صلح و وعده های پشت پرده آن و تلاش اتمر برای حذف نام رهبران این حزب از لیست سیاه تا تمویل مالی آنان، اینار حکومت از درج نام رهبر طالبان در لیست سیاه به دنبال چه خواهد بود؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، به طور قطع چنین اقدامی از سوی ارگ را نمی توان اراده ای برای نابودی طالبان دانست و اگر چنین باشد ابتدا باید به حذف مقاماتی اقدام کند که هم ناکارآمد هستند و هم معامله گر.

گفتنی است که رییس جمهور از سازمان ملل خواستار درج نام ملا هبت الله، رهبر گروه طالبان در لیست سیاه شد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، اشرف غنی در دیدار روز یک شنبه (23 عقرب) با هیات کمیته تعزیرات (لیست سیاه) سازمان ملل، مواد مخدر و معادن را منابع تمویل گروه های تروریستی عنوان کرد.

هرچند که رییس جمهور اقتصاد جرمی را دلیل تمویل آنان عنوان کرد و گفت که باید تمام مراحل کشت، تولید، قاچاق و فروش مواد مخدر در نظر گرفته شود اما باید پرسید که حکومت وحدت ملی در راستای نابودی مواد مخدر چه کارهای انجام داده است؟

اشرف غنی از ابتدای تشکیل حکومت وحدت ملی، تعهد کرد که در مبارزه با مواد مخدر از تمام توان خود استفاده می کند اما طی دو سال گذشته اختلافات عمده در درون حکومت نه تنها جامعه درگیر ناامنی را نگران اوضاع سیاسی نیز کرد بلکه اراده ای برای دولت باقی نگذاشت که به تعهدات خود جامعه عمل بپوشاند و از سوی دیگر، فساد گسترده در درون حکومت و نهادها سدی بر سر راه مبارزه با مواد مخدر بوده و هست.

در این دیدار هرچند ریاست جمهور به طور خاص از خروج نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه سخن نگفت اما بر اجرای توافقنامه صلح با حزب اسلامی تاکید کرد که مهم ترین مورد آن حذف نام رهبر و مقامات بلند پایه این حزب است.

حقیقت حکومت وحدت ملی و شخص اول حکومت تنها در وعده و گفته ها خلاصه می شود و سیاست آن که تنها بر روی تمرکزگرایی قومی خلاصه می شود نه تنها دلیلی شد بر جذب حزب اسلامی به صلح! بلکه مقامات ناکارآمد توصیه شده رییس جمهور بر سمت های امنیتی و داخله، زمینه را برای گسترش روزافزون جنگ طالبان در کشور محیا کرد و دم زدن های غنی از مبارزه با تروریست همان وعده های است که تنها به سخن می رسد.

و اگر اکنون رییس جمهور در پی درج نام رهبر طالبان در لیست سیاه است، سرپوشی است بر اقداماتی که حکومت از توافقنامه صلح در پی آن است: ادغام حزب اسلامی در دولت که همچنان که از قوم پشتون است، می تواند متحدی قوی برای وی باشد و سدی بر سر راه مخالفان.

برادر خواندن طالبان که از دولت کرزی باب شد و دولت جدید نیز در پی صلح با طالبان است دلیل دیگر بر عدم اقدام اساسی برای مبارزه و تضعیف طالبان می باشد.

زیرا تا زمانی که گفتگوهای صلح خارج از دولت و به وسیله کشورها و گروه های مختلف صورت گیرد نه تنها ناآرامی ها پایان نمی یابد، بلکه فرصت بنابودی گروه تروریستی طالبان را نیز از دولت می گیرد و اگر حکومت خواهان پایان دادن به جنگ با گفتگوهای صلح است، باید به وسیله آدرس دولت این کار صورت گیرد.

از سوی دیگر، رییس جمهور غارت معادن و قاچاق سنگ های قیمتی را از دیگر راه های تمویل گروه های تروریستی عنوان کرده و از اقدام برای مقابله با آن سخن گفته است، در حالی که دولت هیچ قدرتی در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح ندارد پس به جای ارائه لیست منابع مالی تروریستان بهتر است در پی راهکارهای عملی باشد.

هرچند حکومت اکنون خواستار درج نام رهبر طالبان در لیست سیاه است اما با توجه به توافقنامه صلح با حزب اسلامی نمی توان به این لیست و جدیدت دولت اعتمادی داشت.

زمانی که منفورترین جنایتکار چهاردهه اخیر که مردم را به خاک و خون می کشاند، بدون محاکمه با استقبال گرم ارگ به صلح می پیوند در حالی که همچنان از جنایات خود به افتخار یاد می کنند، آمدن طالبان و رسیدن به مقام در چنین حکومتی دور از انتظار نیست.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید