امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 5235 , ,
+
-

مجلس واکنش حکومت را بدون جواب نمی گذارد

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت
عبدالحفیظ منصور

ندای افغانستان: طرح استیضاح وزرا در مجلس که چند روزی است آغاز شده از سوی حکومت قابل قبول نبوده و حکومت از دادگاه عالی خواستار پیگیری این موضوع شده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، عبدالحفیظ منصور عضو مجلس نمایندگان در برنامه محور در خصوص اینکه تصمیم حکومت مبنی بر دخالت دادن دادگاه عالی در کار مجلس جنبه قانونی ندارد گفت: بعضی مقامات کشور فقط در لفظ طرفدار دمکراسی اند و نقش بازی می کنند و در عمل کار خودشان را می کنند.

منصور درمورد قانونی بودن برنامه و روند استیضاح درمجلس گفت: بررسی قطعیه سال 94 از ماه سنبله هر روز در آجندای کمیسیون ها بوده و عجله ای در کار نبوده و کاملا قانونی این مراحل طی شده است.

با توجه به اینکه در غیاب تعدادی از وزرا و بدون ارایه گزارش از سوی آنها رای اعتماد در مجلس برایشان صادر شده است، این نماینده در این خصوص گفت: وکلا کاملا از عملکرد وزیران آگاه بوده اند و در خصوص سلب صلاحیت از وزیر خارجه هم با وجود گزارش ارایه شده، فیصله نهایی مجلس در موردش اجرا شده است.

وی خواست حکومت از دادگاه عالی جهت تفسیر استیضاح وزرا را غیر قانونی می داند و می افزاید که نتیجه کار شورای ملی صحیح است و این نهاد لازم نیست در مورد فیصله اش به دادگاه توضیح بدهد.

منصور می گوید: منطق خوبی نیست که اگر مطابق میل حکومت کار کنیم، مشروعیت داشته باشیم و اگر خلاف میل شان عمل کنیم این نهاد نامشروع باشد و نهادی دیگر امورات مجلس را بررسی کند.

نماینده مجلس می افزاید که اگر بحث ابهام در قانون مطرح باشد باید مرجع بالاتر یعنی کمیسیون عالی نظارت بر قانون اساسی در مورد مجلس تصمیم بگیرد و این موضوع به رییس جمهور یا دادگاه عالی ارتباطی ندارد و اگر رییس جمهور این اقدام غیر قانونی را ادامه دهد این کار از جانب وی اشتباه است و جنایت و جرم اش به مراتب بیشتر از خطایی است که از دیگران سر می زند.

وی اضافه می کند که در صلاحیت حکومت نیست که طرح استیضاح را که از وظایف اختصاصی شورای ملی است به تعویق بیاندازد، همانطور که مجلس نمی تواند برای حکومت تکلیف کند که چه کسی را برای کابینه به مجلس معرفی کند.

منصور درخصوص دخالت های حکومت می گوید: مجلس یک نهاد قانونمند است و حربه های قانونی اش را در موقع لازم به کار می برد مثلا اینکه می تواند بودجه حکومت را به تاخیر اندازد.

این نماینده اضافه می کند که رییس جمهور باید در برابر شورا پاسخگو باشد نه شورا در برابر رییس جمهور.

وی درباره اینکه در غیاب وزیران برایشان فیصله صادر شده است افزود: منظور از غیبت، ناآگاهی و بی خبری وی از استیضاح است ولی اینها آگاهانه و برای سرپیچی از آمدن به مجلس خودداری کرده اند اما مجلس محکمه سیاسی اش را انجام می هد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید