امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5242 , ,
+
-

بن بست نظام: تقابل پارلمان و ارگ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%a7%d8%b1%da%af

ندای افغانستان: دولتی که نه با رای مردم بلکه برخاسته از بحران انتخابات است و مجلسی که در روزهای نامشروع خود بدنبال قانون برای منفت، با هر بازی سیاسی که به راه می اندازند کشور را به بن بستی خواهند برد، هم در ناامنی و هم در خلا قدرتِ آماده برای هر گروه افراط گری.از ابتدای هفته جاری پارلمان در اقدامی جنجالی و ضرب الاجل بدنبال استیضاح 18 وزیر کابینه تا کنون 7 وزیر خارجه، معارف، ترانسپورت، کار و امور اجتماعی، فواید عامه، تحصیلات عالی و مخابرات را رد صلاحیت کرد و به وزیران مالیه، شهرسازی، عدلیه، زراعت، مبارزه با مواد مخدر، انرژی و آب، صحت، اقتصاد و مهاجران با وجود عدم حضور در مجلس رای اعتماد دادند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، جدای از ابهام در جدیدت پارلمان در قبال کابینه آنهم در زمانی که از مشرویت قانونی برخوردار نیست و تنها با فرمان رییس جمهور به کار خود ادامه می دهد، موارد به استیضاح کشیدن وزیران جای سوال دارد.

نمایندگان مجلس با تغییر در موارد استیضاح از بررسی راه های هزینه بودجه به عدم مصرف بودجه بالاتر از 70 درصد و مغایرت اسناد تفتیش مجلس با سندهای وزارتخانه ها و از سوی دیگر بی اعتنایی به دلایل و سندهای وزیران، می توان نتیجه گرفت که نمایش مجلس نه برای اعمال قانون بلکه روی دیگری از اعمال
سلیقه ها است.

دولت که بعد از جلسه استیضاح اول و به طور خاص نسبت به رد صلاحیت وزیر خارجه واکنش نشان داده بود با فراگیر شدن سلب صلاحیت ها در نشست فوق العاده ی با کابینه روز دوشنبه (24 عقرب 95) فیصله کرد که همه وزیران تا صدور فیصله دادگاه عالی به کار خود ادامه دهند.

در این نشست عنوان شد که کابینه از دادگاه عالی تقاضا دارد که مساله استیضاح اعضای کابینه را از سوی مجلس نمایندگان بر مبنای صراحت قانون اساسی، شرایط و اوضاع کنونی کشور بخصوص مشکلات مالی سال 1394 و تعهدهایی جامعه بین المللی تعلیق یا لغو شده، تفسیر کرده و نتیجه را به ریاست جمهوری گزارش دهد درحالیکه کابینه مساله رد صلاحیت وزیران را به رای نهایی دادگاه عالی دانسته اند اما مجلس نمایندگان همچنان در عدم حضور وزیران به روند استیضاح ادامه دادند.

هرچند که موارد استیضاح شده مربوط با بودجه سال 94 است که وزیران از نیمه دوم آن مشغول به کار شدند و امنیت و تداخل در تصویب بودجه تا رسیدن به وزارت خانه ها از موانع به مصرف نرسیدن بودجه می باشد، اما مقامات راس در وزارتخانه ها باید توانایی مدیریت بحران را داشته باشند و به طور قطع برخی از وزیران در عمل ضعیف و ناکارآمد بوده اند.

از سوی دیگر ارگ قبل از اولین جلسه استیضاح و در شب بعد از آن با برخی از گروه های نمایندگان جلسه بحث و بررسی داشته است و با توجه به مجلس ضعیف و توان بالای لابی گری دولت، انتظار می رفت که سرانجام استیضاح ها به تهی شدن کابینه نرسد اما همچنان که ارگ از نفوذ خود در خصوص وزیر مالیه استفاده کرد در مقابل رد صلاحیت وزیر خارجه هیچ اقدامی انجام نداد که بر اختلاف غنی و ربانی صحه گذاشت.

بدون شک مجلسی که مدعی تحکیم قانون و حفظ منافع کشور است در حال حاضر براساس قانون اساسی هیچ مشروعیتی نداد و همچنان که منبع مشروعیت آن، فرمان رییس جمهور بوده بر اساس همین منبع نیز می تواند منحل شود.

زمانی که کشور روزهای سخت جنگ را پشت سر گذاشته و روزهای ناامنی دیگر در راه است و تا حدودی آرامش به فضای سیاسی کشور بازگذشته بود، انتظار می رفت که مجلس به جای ایجاد بحرانی بی وزیر شدن های گسترده کابینه در پی اعمال فشار بر کابینه برای به سرانجام رسیدن پروژه های انکشافی و کاهش رکود اقتصادی باشد.

از سوی دیگر در زمانی که برخی از نمایندگان در خارج از کشور به سر می بردند و برخی دیگر لزومی برای شرکت در جلسات مجلس نمی دیدند و طی این دوره، نمایندگان یکدیگر را متهم به باجگیری از وزیران و مقامات می کردند چگونه به یکباره با اجماع رای درصدد استیضاح شدند؟ به طور قطع در پس پرده این رویداد ارگ نقشی فعال داشته است.

نظامی که با بازی های سیاسی هرازگاه دولت اش، بحرانی دیگر می آفریند و کابینه و مجلسی که نه برای ثبات امنیت بلکه به دنبال منفعت و پرکردن جیب هایشان هستند باید به بن بستی رسد که همه آنان نه تنها در آن نقش دارند بلکه زندگی را بر مردمی دشوار می کنند که همواره در هراس جنگ به سر می برند.

حال دولتی که نه با رای مردم بلکه از بحران به حکومت رسید و مجلسی که در روزهای نامشروع خود به دنبال قانونی برای منفت است، با هر بازی سیاسی که به راه می اندازند کشور را به سوی سقوطی خواهند برد، هم در ناامنی و هم در خلا قدرتِ آماده برای هر گروه افراط گری.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید