امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5243 , ,
+
-

استیضاح وزیران یک تیوری توطیه است

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

پاکستان اخلاق همسایه داری ندارد!

ندای افغانستان: مجلس نمایندگان، تعدادی از وزیران را در پیوند به مصرف کمتر از هفتاد درصد بودجه به پارلمان فراخواندند تا استیضاح شوند. برخی از آنها سلب صلاحیت شده و برخی دیگر از پارلمان رای اعتماد گرفتند. مجلس نمایندگان هجده وزیر را به کم کاری متهم کرده و تصمیم به استیضاح آنان گرفته است. تاکنون برخی از آنها رد شده و برخی رای اعتماد گرفته اند. در حالیکه بیشتر آنان به پارلمان نیامده و به سوالات نمایندگان پاسخ ندادند.

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، احمد سعیدی، استاد دانشگاه در برنامه «فراخبر» گفت: رییس جمهور و رییس اجرایی بعد از حکومت وحدت ملی، یک سال مردم را در انتظار گذاشتند و می گفتند که ما به دنبال افراد متخصص برای کابینه می گردیم و وزیران صادق و شایشته پیدا می کنیم. حالا رییس جمهور خود می گوید که اینها نه متخصص هستند و نه شایسته هستند. اگر آنها بی کفایت هستند رییس جمهوری بی کفایت آنها را انتصاب کرده است. در چنین حالتی، امروز پارلمان که برخی از آنها را سبک دوش کرده است، خود در حالت عدم مشروعیت بسر می برند.

وی، معتقد است، استیضاح وزیران و سپس رد صلاحیت و یا رای اعتماد گرفتن وزیران ربطی به کارکرد آنها ندارد بلکه به خواست رییس جمهور مرتبط است و افزود: تعدادی از وزیران با در نظر داشت ناامنی هایی که وجود دارد و صلاحیت هایی که رییس جمهور در جیب خود نگاه داشته است، نتوانستند بودجه خود را مصرف کنند و ناامنی و بحران اقتصادی و سیاسی دامنگیر آنها است. اما وزیر خارجه با یک تیوری توطیه سبک دوش شده است. به این معنا که وزیر خارجه به حرف رییس جمهور نکرد و یوسف نورستانی را که متهم به تقلب بود را سفیر مقرر نکرد. عموی رییس جمهور که شخصی هشتاد و پنج ساله است را به عنوان سفیر نخواست. همچنین رییس جمهور تقاضا داشت که علی احمد جلالی هم در آلمان سفیر شود و هم نماینده ناتو شود، وزیر خارجه این موضوع را قبول نکرد. بنابراین وزیر خارجه با وجود اینکه بیش تر از هفتاد درصد بودجه خود را مصرف کرده بود باید قربانی این تیوری توطیه می شد. همچنین به این دلیل که وی از شاخه داکتر عبدالله معرفی شده بود، باید رد صلاحیت وی انجام می شد.

سعیدی می گوید: همچنین پی در پی رییس جمهور از پارلمان خواسته بود که استیضاح وزیران را به تعویق بیندازند. پارلمان متاسفانه آلت دست رییس جمهور است و به راحتی آنها را به هر طرف می کشاند. رییس جمهور می خواهد آن تعداد از وزیران را برکنار کند که خود می خواهد و در ازای آنها تعدادی دیگر را به وزارت بیاورد که در صف انتظار پست و مقام هستند که قبلاً اشرف غنی به آنها وعده پول و مقام کرده بود.

استاد دانشگاه، در خصوص علت رد صلاحیت تعدادی از وزیران گفت:یک تعداد از نمایندگان پارلمان با وزیران، زد و بندهایی داشتند. حالا دوره آنها به سر رسیده است. حالا با وزیران جدیدی که بر سر کار خواهند آمد این زد و بندها را شروع می کنند تا جیب تعدادی از آنها پر شود و جیب تعدادی هم خالی. این یک تیوری توطیه است.

سعیدی گفت: این پارلمان خود از لحاظ قانونی می لنگند و مشروعیت ندارند. به همین دلیل کارهایی هم که می کنند براساس قانون انجام نمی گیرد. همچنین رییس جمهور هم حالا به این نتیجه رسیده است که باید ده یا پانزده وزارت خالی شود و اپوزیسیونی که هر روز رییس جمهور را از نگاه سیاسی تهدید می کند به آنها یک نوع حق السکوت دهد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید