امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 5247 , ,
+
-

رییس جمهور مردم را به استهزا گرفته است

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%b7%d8%a7%d9%87%d8%b1-%d9%87%d8%a7%d8%b4%d9%85%db%8c

ندای افغانستان: این روزها نمایندگان مجلس تعدادی از وزیران را به مجلس فراخواندند تا در مورد عدم مصرف بودجه کمتر از هفتاد درصد به سوالات آنها پاسخ دهد. اما به جز سه وزیر باقی آنها به مجلس نیامدند و عنوان کردند که به دستور رییس جمهور حاضر به استیضاح در مجلس نشده اند. نمایندگان هم در غیاب آنها درمورد صلاحیت شان رای گیری نمودند و تعدادی را رد صلاحیت و تعدادی را هم رای اعتماد دادند. چرا رییس جمهور چنین درخواست از وزیران کرده است. آیا وی منافع ملی و این مردم را می خواهد یا اهداف دیگری در این سرزمین دارد؟

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، طاهر هاشمی استاد دانشگاه در برنامه «راه حل» گفت: نمایندگان ملت افغانستان حق دارند که وزیران کشور را استیضاح کنند اما استیضاح شرایط خاص دارد. اگر وزیران در استیضاح به سوال های نمایندگان توضیحی دهند و اگر توضیح نمایندگان قناعت بخش باشد باید رای اعتماد بگیرند. همچنین باید در روز استیضاح اکثر نمایندگان حضور داشته باشند. علاوه بر اینها اینکار باید هم جنبه حقوقی و هم جنبه سیاسی داشته باشد که در حال حاضر در افغانستان بیشتر جنبه سیاسی گرفته است. بر این اساس است که پارلمان افغانستان وقتی از چند وزیر استیضاح می کند کمابیش پهلوهای سیاسی آن بر ملا می شود علت هم این است که این حکومت وحدت ملی بر خلاف قانون اساسی بوجود آمده است و پارلمان هم پارلمانی است که از دوره قبلی وجود داشته است. بنابراین نه حکومت و نه پارلمانی مشروع داریم که کار مشروع کنند.

وی افزود: وقتی که حکومت و پارلمان از مجرای حقوقی خود بیرون شدند و انحراف کردند و در جایی باهم تبانی کرده و صلاحیت ها و امتیازات را تقسیم کردند جاهایی هم وجود خواهد داشت که آنها در برابر هم قرار بگیرند. حکومت وحدت ملی یک حکومت مبتنی بر بزرگان یا زورمندان بوجود آمده، بنابراین در هر موقع منافع این اشخاص تبارز می کند. اگر این منافع در تضاد قرار بگیرد این حالت فعلی بوجود می آید. به طور مثال وزیر خارجه که مربوط به یک حزب و یک تیم قرار دارد مورد استیضاح تیم مقابل قرار می گیرد. بنابراین بود و نبود منافع ملی قربانی یک تعداد اشخاصی است که حکومت وحدت ملی را مخالف قانون اساسی و با تخلف از قانون و خواست مردم به وجود آوردند.

هاشمی، با بیان اینکه پارلمان نیز بر اساس منافع خود تصمیم گیری می کند گفت: لذا وقتی که از قانون اساسی که میثاق ملی در یک کشور است انحراف کردیم منتظر هر حالت آن باید باشیم. در جایی یک تیم قدرت بیشتری پیدا می کند و در جایی دیگر تیم دیگر این قدرت را پیدامی کند و متاسفانه می بینیم که پارلمان افغانستان هم پارلمانی نیست که منافع ملی افغانستان را انعکاس دهند و در مواقع مختلف موضع گیری های مختلف می کند.

استاد دانشگاه، ادامه داد: رییس جمهور هم در این مورد مداخله کرده و کار پارلمان را مختل کرد. به وزیران دستور داد که به پارلمان نروند و این روند کاری پارلمان را با مشکلات مواجه کرد در حالیکه در اینجا رییس جمهور صلاحیت حقوقی ندارد. علاوه بر این گمانه ها بر این می رود که نمایندگان پارلمان با رییس جمهور تبانی کرده اند و وزیرانی را رد صلاحیت کرده اند که خود می خواستند. وقتی رییس جمهور به وضاحت می گوید که وزیر خارجه نباید سلب صلاحیت شود می فهمیم که در پشت این موضوع، حرف هایی نهفته است. وگرنه چرا یک وزیر به صورت خاص نام گرفته شود. این بدان معنا است رییس جمهور خود یک تعداد وزیران را به مرتبه سلب صلاحیت رسانده است. به این ترتیب است که رییس جمهور متاسفانه دار و ندار مردم افغانستان را به استهزا گرفته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید