امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5264 , ,
+
-

مصداق جنایتی که برازنده امریکا است

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

عامل ایجاد تنش‌های مذهبی و قومی درافغانستان شناسایی شد!

ندای افغانستان: دادستانی دادگاه کیفری بین المللی، نظامیان امریکایی در افغانستان را متهم به جرایم جنگی خوانده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، این اتهام از آنجایی بر حقیقت آن صحه می گذارد که بوش، رییس جمهور سابق امریکا پس از حمله به افغانستان در سال 2001 به نظامیان خود اجازه کاربرد روش هایی برای اعتراف از مظنونان به اقدامات تروریستی داده بود و از نظر مدافعان حقوق بشر مصداق شکنجه می باشد.

طبق گزارش دادستانی دادگاه کیفری بین المللی در مقر دادگاه در لاهه، نظامیان و ماموران اطلاعاتی امریکا در جریان جنگ افغانستان اقدام به شکنجه بازداشت شدگان کرده اند که ارتکاب جرایم جنگی خوانده می شود.

هرچند اوباما پس از روی کارآمدن در سال 2009 استفاده از این گونه روش ها در مراکز بازجویی خارج از خاک امریکا را ممنوع اعلام کرده بود اما بر اساس این گزارش، دست کم در مورد ۶۱ تن از بازداشت شدگان، مدارکی حاکی از احتمال کاربرد شکنجه، رفتار خشونت آمیز و آسیب به شخصیت آنان در افغانستان وجود دارد که این اقدامات از مه ۲۰۰۳ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ به وقوع پیوسته است.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در واکنش به این گزارش، تحقیقات دادگاه کیفری بین المللی را نه لازم دانسته و نه مناسب و تاکید کرد که این کشور عمیقا به رعایت قوانین زمان جنگ متعهد است و نظام دقیق و سختگیرانه تحقیق و مسوولیت خواهی امریکا از معیارهای و ضوابط بین المللی در این زمینه فراتر می رود.

امریکا که با نام مبارزه با تروریسم و نابودی طالبان به افغانستان حمله کرد و بارها در عملیات های نظامی، مردم را به خاک و خون کشاند اکنون در مقابل سندهایی ارتکاب جنایات جنگی همچنان خود را مبرا از هر جنایتی می داند.

چنین اختیار را نه جامعه جهانی بلکه دولتمردان ضعیف کشور داده اند که برای دریافت پول و کمک، مُهر سکوت در مقابل هر جنایت و کشتاری از سوی این کشور بر دهان می زنند.

حال که دادگاهی بین المللی با سند و مدرک، خواهان پیگیری چنین جنایت هایی است باید حکومت افغانستان که خود ناتوان از محاکمه و پیگیری اینگونه رویدادهای می باشد در همکاری با این دادگاه به جهان نشان دهد که در زیر سایه مبارزه با تروریست چه جنایت های در خاک افغانستان رخ داده است.

احتمال می رود که بین دسامبر 2002 و مارچ 2008 عوامل سیا دستکم 27 تن را هنگام بازداشت به اتهام ارتباط با سازمان های اسلامگرای تندرو و دست داشتن در اقدامات تروریستی در افغانستان، لهستان، رومانی و لیتوانی در معرض شکنجه، رفتار خشن، تجاوز جنسی و رفتار توهین آمیز علیه شخصیت آنان قرار داده است.

با وجود پشرفته ترین ابزارهای نظامی همچنان بارها این کشور مردم بی گناه را هدف حملات خود قرار داده اند و هیچ گاه پاسخگو نبوده اند، شکنجه زندانیان حقیقت ندارد؟

گفتنی است که برای آغاز پیگیری قانونی این اتهامات، باید دادستانی این دادگاه ثابت کند که کشورهای مذکور در گزارش مایل یا قادر به رسیدگی به این اتهامات نیستند و امکان پیگیری این اتهامات توسط دادگاه وجود دارد.

برخلاف امریکا، کشورهای که اتهامات جنایات جنگی در آن ها رخ داده است جز کشورهای عضو دادگاه کیفری بین المللی هستند.این دادگاه در سال 2002 کار خود را بر اساس میثاق رم آغاز و بیش از 120 کشور به شمول افغانستان عضو آن است.

سرزمینی که طی چهاردهه گذشته هم مورد حمله کشورها بوده و هم در نفاق درونی سوخت و فجیع ترین جنایت ها را به خود دیده است باید فضایی ایجاد شود تا پرده از بیشمار شکنجه ها و نابودی ها برداشته شود برای یابودی از قربانیان گمنام و مرهمی بر زخم های عمیق افغانستان.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید