امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 5282 , ,
+
-

نگاه نامطمین افغان ها به کمک ها و حضور سربازان امریکایی در دوران ترامپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be

ندای افغانستان: موج سواري دولت افغانستان بر روي کمک هاي امريکا اين کشور را به شدت وابسته ساخته است، افغان ها با نگراني منتظرند تا ببينند که آيا ترامپ همان کسي است که در تصويرها ديده اند و گفته هايشان را شنيده اند که سياست هاي متفاوت از دولت قبلي دارند يا نه کسي است که همان مسيري را خواهد رفت که قبلا سلف او اوباما با متحدين شان ميلياردها دالر و هزاران سرباز را به اين کشور فرستادند و به کمک هايشان ادامه دادند.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از دیلی افغانستان، بيشتر مقامات افغانستان از اينکه يکي از طولاني ترين جنگ امريکا در کمپين هاي انتخاباتي امريکا موضوع با اهميتي نبوده است دلخور هستند، اما تعدادي اين انتظار را داشتند که اين ميلياردر املاک بيشتر قصد تخريب شخص هيلاري کلينتون را دارد. يکي از مقامات ارشد افغان که مسئوليت مهمي در امنيت دارد گفت کاملا شگفت زده شده است، من فکر مي کنم همه غير از اين انتظار داشتند. نتيجه انتخابات چيزي نبود که همه از قبل منتظر آن بودند. آشکار بود افغانستان در کمپين هاي آنها جايي نداشت، هيچ کس در مورد افغانستان صحبت نمي کرد. تقريبا نظرات خانم کلينتون درباره افغانستان را ميدانستيم اما درباره ترامپ معلوم نيست او چه نظري درباره افغانستان دارد.
به هر حال افغانستان يکي از چالش هاي سخت اداره ترامپ خواهد بود. ايالات متحده در حدود 115 ميليارد دالر به افغانستان کمک کرده است ولي بعد از گذشت 15 سال طالباني که بعد از حمله يازده سپتامبر به آساني سرنگون شده بود دوباره حملات شان در افغانستان قوت گرفته است و در حدود يک سوم کشور را در کنترل خود دارند و نيروهاي امنيتي به سختي مي توانند با آنان مقابله کنند. اخيرا در هفته گذشته دو نفر از اعضاي خدمتي نيروهاي امريکايي در شمال افغانستان نزديک شهر کندز طي يک درگيري کشته شدند، اين انتظار که نيروهاي افغان بتوانند بدون کمک نيروهاي خارجي از پس اين جنگ ها برايند بيهوده است.
درمواجهه با ناآرامي هاي فزاينده طالبان، اوباما از طرح خود مبني بر خارج کردن تمامي نيروها از افغانستان عقب کشيد. او در ماه جولاي امسال تصميم گرفت 8400 سرباز را در افغانستان نگه دارد، و قرار بود اين نيروها باز هم کمتر شود و به 5500 سرباز برسد که اين موضوع را به جانشين خود واگذار مي کند که چگونه در باره آن تصميم بگيرد. قبل از شروع انتخابات، مقامات امريکايي به شرکاي شان در افغانستان گفت که اقتصاد اين کشور طي سالها درگيري از بين رفته است و به شدت  به کمک هاي خارجي وابسته است، اين کشور را تنها نخواهد گذاشت و حمايت لازم را از اين کشور خواهيم نمود. مايکل مک کينلي سفير افغانستان در کابل قبل از مشخص شدن نتايج انتخابات در امريکا در سفارت گفت: «شما مي توانيد مطمئن باشيد که افغانستان در بالاترين سطح از دستور کار سياست خارجي ما باقي خواهد ماند،». اين ها پيام هاي خيلي از مقامات امريکايي است که تصور مي رود اين کشور مانند گذشته به فراموشي سپرده نخواهد شد و بار ديگر به محل تجمع گروهايي تروريستي تبديل نخواهد شد.
با اين حال دکترين ترامپ که اول امريکا بعد ساير کشورها خيلي ها را شگفت زده کرده، آيا او به کمک هاي ميلياردي خود به افغانستان ادامه خواهد داد بخصوص اينکه او گفته بود ما به کار ملت سازي پايان مي دهيم ما مسئول آباد ساختن ساير کشورها نيستيم. براي افغان هايي که رسانه ها را دنبال مي کنند اين ذهنيت بوجود آمده که  رييس جمهور جديد ديدگاه مخالف درباره پاکستان دارد و آنها اميدوارند که امريکا بتواند اين دشمن ديرينه شان را تاديب کند اما تا زمان عملي شدن اين نظرات ترامپ راه طولاني پيش رو است. او در يکي از صحبت هايش گفت ما بايد در افغانستان حضور داشته باشيم به خاطر اينکه پاکستان به سلاح اتمي  مجهز است کشوري که از آنجا تروريست ها به افغانستان مي آيند ما براي کنترل پاکستان بايد در افغانستان بمانيم. تا بحال موضع خيلي مشخص و واضحي از وي شنيده نشده است. تا کنون او درباره افغانستان علاقه کمي از خود نشان داده است، در اظهارات اخير خود گفته که نيروهايي امريکايي را در افغانستان تا پايان سال به 5500 نفر مي رساند چيزي که قبلا اوباما گفته بود اين تعداد به 8400 تن باشد. اما در جايي ديگر درباره حضور امريکا در افغانستان گفت که اشتباه وحشتناکي صورت گرفته است، درباره همکاري با ناتو شرايطي را تعيين خواهد کرد، ناتو همواره در کنار ايالات متحده به عنوان همکار در افغانستان بوده است. مقامات امنيتي افغان در کابل مي گويند تهديدات شبه نظاميان اسلامگرا باعث خواهد شد که امريکا به حضورشان در افغانستان ادامه دهند و نيروهايشان را در اينجا حفظ کنند هر چند از قصد ترامپ چيزي نمي دانيم.
اين مقام افغان به دليل حساسيت موضوع نخواست نامش فاش شود اظهار داشت ترامپ در طول کمپين انتخاباتي اش گفت که داعش را از بين مي برد فکر نمي کنيم که او نيروهايش را از افغانستان بيرون بکشد در حالي که داعش در افغانستان و منطقه به تهديدي جدي تبديل شده است. اما ما هنوز مطمين نيستيم، بايد صبر کرد ترامپ مسئوليتش را به عنوان رييس جمهور شروع کند تا ببينيم او چگونه با اين موضوعات برخورد خواهد کرد. تصميم مهمي خواهد بود آن هم در باره کشوري که احتمالا ساليان سال به حمايت امريکا وابسته باشد.
بنا به گزارشي در ماه اخير که سرمفتش خاص براي بازسازي افغانستان يعني سيگار ارايه کرده است ايالات متحده قطعا به حمايت افغانستان براي سال ها ادامه خواهد داد هم در زمينه نظامي هم در زمينه بازسازي . در يک مصاحبه تلويزيوني سي ان ان سال گذشته ترامپ گفت حالا خيلي دير هست که سربازان از افغانستان بيرون کشيده شوند. او اضافه کرد که در اين شرايط بايد حضور داشته باشيم براي اينکه در صورت خروج نيروهاي امريکايي از افغانستان به محض خروج ظرف چند ثانيه دولت سقوط خواهد کرد. اين مصاحبه در اکتبر سال 2015 صورت گرفته بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید