امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 5309 , ,
+
-

حکومت کمیته گزینش را مستقل نگذاشت

زمان انتشار : جمعه, 18 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d9%86%d8%b9%db%8c%d9%85-%d8%a7%db%8c%d9%88%d8%a8-%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87

ندای افغانستان: در شرایطی که رییس کمیته گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی قبل از تشکیل آن و توسط حکومت انتخاب می شود مسلم است که حکومت هیچوقت اجازه نخواهد داد این نهاد مستقل، مستقل بماند و کسانی هم به این کمیته می روند که حکومت بخواهد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، محمد نعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در برنامه محور در مورد مداخلات آشکار حکومت در کار کمیته گزینش گفت: متاسفانه این حکومت از آغاز تا کنون در کدام کار مداخله نکرده است! و می بینیم که در لیست کمیشنرهای انتخاباتی کسانی را هستند که فاقد صلاحیت اند و با مداخلات حکومت به این لیست راه پیدا کرده اند.

ایوب زاده در مورد کسانی که درخواستشان مفقود می شود یا بدون هیچ دلیلی رد شده اند گفت: مثلا از جامعه مدنی کسانی بودند که در لیست سوم و چهارم بودند اما متاسفانه تایید نشدند باید پرسید که اینها با وجود تحصیلات و تجربه انتخاباتی دیگر چه کمبودی داشتند که حذف شدند.

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اظهار کرد که دقیقا منشی کمیته گزینش مسوولیت تسهیل کار کمیته را بر عهده دارد اما ناظر ما در همان جا حضور داشت و می دیدیم که مسوول دارالانشای کمیته که مربوط به اداره امور می شود در تصمیم گیری ها نقش بالایی داشته است در حالی که وی نه عضو کمیته است نه قانونا حق این کار را داشته است.

وی در همین مورد اضافه می کند که زمینه برای نظارت ما فقط در جلسات علنی فراهم میشد و در تصمیم گیری ها ناظر حذف می شد و مطابق چک لیستی که برای ما آمده است اداره امور که مربوط به حکومت افغانستان است بیشترین موارد دخالت را در آجنداها و تصمیم گیری ها انجام داد است .

ایوب زاده در مورد اشخاصی که در لیست کمیته گزینش نهایی شده اند می گوید که در این لیست بیش از چهار نفر تایید شده اند که در ناکامی انتخابات 2014 سهم داشتند که معلوم نیست با چه منطقی تایید شده اند و اینها انتخابات آینده را هم ناکام می کنند.

وی در مورد مداخلات حکومت اضافه می کند که این دخالت ها تا جایی هست که حتی یکی از اعضای کمیته که می خواست لیست را علنی کند به او اجازه این کار داده نشد و ابتدا اعضا لیست را به حکومت ارایه کردند و فردای آن روز لیست علنی شد و اینکه اصلا یک نهاد مستقل نباید می پذیرفت که جلساتش در محل اداره امور برگزار شود و همین خود بیانگر بسیاری از حقایق از فشار حکومت بر کار کمیته است.

رییس انتخابات شفاف می گوید که شفافیت کار کمیته در حد گفتار است و مردم نمی توانند باور کنند این کمیته مستقل و به حق عمل کرده است و ما بیش از صد شکایت از برخورد دوگانه اعضای کمیته با نامزدان داریم و همچنین کسانی که با روالی غیر عادی شامل لیست شده اند در حالی که 20 درصد هم تجربه انتخاباتی نداشته اند.

ایوب زاده می افزاید که در شرایطی که رییس کمیته قبل از تشکیل آن توسط حکومت انتخاب می شود مسلما حکومت هیچ وقت اجازه نخواهد داد که این نهاد مستقل، مستقل بماند و کسانی به این کمیته می روند که حکومت بخواهد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید