امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5310 , ,
+
-

ارتباط قدرت ها با طالبان، پتکی بر سر ارگ

زمان انتشار : جمعه, 18 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

ارگ

ندای افغانستان: برای چندمین بار متوالی، خبر ارتباط تلفنی، حضوری و حتی قول مساعد همکاری های آتی میان قدرت های منطقه و مخالفان مسلح نیمه فعال در افغانستان به گوش می رسد که هر بار یا از سوی کشورهای همسایه و طالبان تکذیب شده یا از سوی حکومت نادیده گرفته شده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، اما اینبار برخلاف گذشته، ضمیر کابلوف نماینده ی ویژه ی روسیه در امور افغانستان، لب به اعترافی تکان دهنده و غیرمنتظره درخصوص ارتباط های ویژه ی مسکو و طالبان بصورت بی واسطه و مستقیم گشوده است؛ در همین راستا روسیه اعلام کرده بود که ادامه ی ناامنی ها در افغانستان برای منطقه بخصوص مسکو خطرناک است.

این درحالی است که بارها و به طرق مختلف، زمزمه هایی از ارتباط گیری و تلاش برای تماس مستقیم و خود محور کشورهای ایران، عربستان، پاکستان، ترکیه بصورت بی واسطه با گروهک تروریستی طالبان رسانه ای و منعکس شده است.

چندی است که دیگر حمایت غیر مستقیم از برخی جریانات مخالف مسلح و نیز ارتباط پشت پرده با بنیادگرایان افراطی از سوی قدرت های بزرگ تبدیل به حمایت مستقیم و اذعان به ارتباط علنی شده است.

این مهم به خودی خود، ضعف بیش از پیش و انفعال کابل را می رساند که تاکنون و در طول بیش از دو دهه ای که میزبان تحمیلی طالبان بوده است نتوانسته به مطالبات تهران، مسکو، ریاض، آنکارا و اسلام آباد جامه ی عمل بپوشاند.

در همین راستا، روند کج دار و مریز گفتگوهای صلح و مذاکرات موسوم به مصالحه نیز با اشتراک نمادین و منفعلانه ی طرف افغانستانی راه به جایی نبرد تا اینکه حکومت مرکزی افغانستان رسما از معاملات و معادلات سیاسی و امنیتی منطقه با بنیادگرایان افراطی کنار گذاشته شد.

دولت وحدت ملی که نه در سیاست داخلی و برقراری صلح و ثبات عمومی و ملی موفق بوده است و نه در سیاست خارجی و تضمین منافع کشورهای منطقه و قدرت های جهانی راه به جایی برده است؛ اینک باید صرفا تماشاگر و بیننده ی چگونگی تعیین تکلیف طالبان و حکومت های بیگانه برای خود باشد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید