امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 5327 , ,
+
-

وزیر فواید عامه ناعادلانه سلب اعتماد شد

زمان انتشار : شنبه, 19 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

برق نخواستیم! نگاه تبعیض آمیز نداشته باشید!

ندای افغانستان: هفته ای که گذشت مجلس نمایندگان تعداد هجده وزیر را به پارلمان برای استیضاح فراخواندند. عده ای از آنها رد صلاحیت و تعدادی از آنها رای اعتماد گرفتند. در این میان انتقادهای بسیاری از مجلس نمایندگان انجام شده است و وزیران اعتراض های بسیاری به آنها کرده اند و پارلمان را نامشروع و کار آنها را غیر قانونی خواندند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، صادقی زاده نیلی، عضو مجلس نمایندگان گفت: اصولاً استیضاح به معنای رد صلاحیت نیست. وقتی بحث استیضاح مطرح می شود افکار عمومی و رسانه ها بر این تصور هستند که حتما، وزیر رد صلاحیت خواهد شد. در جلسه آخر پارلمان سه تن از وزیرانی که مورد استیضاح بودند، رد صلاحیت نشدند، چرا که توضیحات آنها مورد قبول نمایندگان قرار گرفته است.

وی افزود: ما نمایندگان مجلس را بیهوده و به بخاطر مسایل شخصی استیضاح نکرده ایم، بلکه به خاطر موضوع بسیار مهم به نام بودجه مردم افغانستان استیضاح کرده ایم. رییس جمهور کسی که در روز افتتاح دفتر مبارزه با فساد، گفته بود، اگر من خلاف قانون کار کنم شما باید مرا مجازات کنید برخلاف گفته اش، امروز در مقابل ما بی قانونی کرد و با نمایندگان مجلس بر خلاف قانون مخالفت کرد. متاسفانه رییس جمهور همیشه گفتارش با کردارش متفاوت است. در این که رییس جمهور همیشه خلاف قانون کار کرده است هرگز جای شکی نیست.

نیلی، با بیان اینکه پارلمان در این روزها اثبات کرد که با حکومت با عناد برخورد نمی کند، افزود: پارلمان دیدگاه های وسیعی دارد. واقعیت ها را می بیند و در مورد آن تصمیم می گیرد. استیضاحی که نمایندگان مجلس انجام داده اند، اصلی ترین دلیل آن عدم مصرف بودجه وزیران بوده است. اگر وزیری آمده و توضیحاتی بگونه ای داده است که قناعت پارلمان افغانستان را حاصل کرده است و امکان دارد هفتاد در صد بودجه را هم مصرف نکرده باشد اما دلایل خود را داشته است بنابراین پارلمان به وی رای اعتماد داده است. متاسفانه بسیاری از آنها حتی حاضر به حضور در پارلمان و ارایه توضیحات هم نشدند.

نیلی، با انتقاد از کارهای رییس جمهور در این مورد بیان داشت: اینکه رییس جمهور این موضوع را به دادگاه عالی راجع کرده است، کاری قانونی نیست. دادگاه عالی مفسر قانون اساسی نیست. دادگاه عالی نمی تواند در یک عملیه کاری پارلمان مداخله کند و قضاوت خود را انجام دهد. وزیرانی که از این جلسات استیضاح و رای گیری رای اعتماد گرفتند، توانسته اند قناعت پارلمان را حاصل کنند.

این نماینده مجلس، در خصوص انتقادها از نمایندگان مبنی بر اینکه آنها رایشان را بر اساس مسایل شخصی داده اند گفت: متاسفانه وزیر فواید عامه ناعادلانه سلب اعتماد شد. اما متاسفانه ایشان نتوانست قناعت نمایندگان راقانع کند. این را انکار نمی کنم که برخی نمایندگان، رای شان از روی احساسات و مسایل شخصی بوده است اما اصل استیضاح حق نمایندگان بوده است و باید تلنگری به کابینه داده می شد. وزیران در یک نوع غرور فرو رفته بوند و با خود گمان می کردند که رییس جمهور از آنها حمایت می کند و آنها هر کار که دلشان خواست می توانند انجام دهند و اعضای پارلمان نمی تواند آنها را استیضاح کند. اما ناگفته نماند که نمایندگان در رد صلاحیت کردن باید دقت لازم را انجام می دادند چرا که ردصلاحیت یک نوع قضاوت است. همه رد صلاحیت ها ناعادلانه نبوده است اما از دیدگاه من مواردی از آن ناعادلانه بوده است و دقت لازم از سوی نمایندگان انجام نشده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید