امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5328 , ,
+
-

شفاف ترین کمیسیون انتخابات این است؟

زمان انتشار : شنبه, 19 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

اصلاحات انتخاباتی

ندای افغانستان: قرار است رییس جمهور 7 عضو کمیسون انتخابات و 5 عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی را اعلام کند تا یکی از مشکلات میان رییس جمهور و رییس اجرایی پایان گیرد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، هرچند رییس جمهور طی روزهای گذشته در حال مصاحبه با نامزدان این کمیسیون بودند و سپس با حداقل 14 چهره برجسته سیاسی به مانند محمد کریم امین، نماینده حزب اسلامی به رهبری حکمتیار و عبدالحکیم مجاهد، نماینده پیشین طالبان در سازمان ملل برای مشورت در گزینش دیدار داشته است.

این در حالی است که انتخابات از سوی طالبان، حرام و مغایر با احکام سیاسی است و از جانب حزب اسلامی نیز به دلیل حضور نیروهای خارجی فضای سالم برای برگزاری ندارد.

رییس جمهور گفته است که حکومت به هیچ وجه مداخله در امور دیگر نهادها را صورت نداده است و از این پس تخلفات انتخاباتی جرم محسوب می شود.

حال می توان انتظار داشت که انتخابات آینده در فضای کاملا شفافی برگزار شود؟
روند انتخابات نامزدان کمیسیون های انتخاباتی از سوی کمیته گزینش با مشکلاتی همراه بوده است: شماری از اعضای این لیست صلاحیت و ظرفیت کافی برای این کمیسون و انتخابات را ندارد و همچنین به مانند گذشته افراد مبتنی بر وابستگی های حزبی و سیاسی وجود دارند.

از سوی دیگر، زیر پا گذاشتن قانون از سوی مقامات و جناح های سیاسی در افغانستان تبدیل به امری عادی شده که باید قانون گریزی و عمل فراتر از قانون را نیز به آن افزود.

کمیسیون انتخابات در انتخابات گذشته ریاست جمهوری با عملکرد ضعیف که جنجال های فراوانی در پی داشت از اعتبار ساقط شد و اگر دولت خواستار تصییح در روند انتخابات است باید به حل مشکلات بزرگتری اقدام نماید که حداقل ترین کار آن، گزینش افراد با صلاحیت و توانمند در این کمیسیون می باشد.

اشرف غنی که در انتخاباتی بحرانی به فرد اول کشور بدل شد و اکنون حکومت را مبرا از دخالت در گزینش نهادها می داند، چگونه از مخالفانی چون طالب و حزب اسلامی برای کمیسیون انتخابات مشورت می کند؟

اینکه حزب اسلامی با توافقنانه صلح به دولت پیوسته و طالبان همچنان بزرگترین خطر امنیتی و طرف جنگ با دولت است چه پیشنهادهایی برای این کمیسیون خواهند داشت در حالی که هیچ کدام از این گروه ها تغییری در عملکرد خود نسبت به افغانستان نداشته اند.

به تازگی حکمتیار معذرت خواهی برای جنایات جنگی چهاردهه گذشته را رد کرده و تمامی جنگ ها و درگیری ها را برای دفاع از کشور دانسته و از سوی دیگر مدتی کوتاهی از سقوط و جنایات طالبان در قندوز نگذشته است.

افغانستان طی 15 سال گذشته تجربه های تلخی از برگزاری انتخابات و بحران های پیرامون آن داشته است و همواره دخالت های سیاسی و جناحی سایه سنگین هر گزینش در مقام و نهادی بوده است که هم سخن از شفافیت را تمسخر می گیرد و هم اعتبار قانونی را.

حکومتی که خود برخاسته از بحران انتخابات است، دست به گزینش کمیسیون جدید انتخاباتی با مشورت چهره های سیاسی می زند، به طور قطع سلیقه برگرفته از چنین چهره های در آن لحاظ می شود و بار دیگر سخن رییس جمهور از مبرا دانستن حکومت در دخالت نهادها را نقض می کند.

در این میان مردمی که در جنگ و تهدید امنیتی با امید به صندوق های رای آمدند، اما حکومتی دیدند که نه با رای بلکه با تخلف و بحران به قدرت رسید این بار نیز همچنان امیدوار هستند و باورمند به رای و شفافیت؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید