امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5331 , ,
+
-

حذف نام حکمتیار این گروه را جری تر خواهد کرد

زمان انتشار : شنبه, 19 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8c

ندای افغانستان: جهان بعد از دو دور انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولایتی حکومت افغانستان را به رسمیت شناخت و این آغاز مراودات سیاسی با جهان شد و در این اوضاع اگر حکمیتار پشت پا به آرای مردم کشور نمی زد و جنگ مسلحانه را آغاز نمی کرد، اوضاع کشور اینچنین به قهقرا نمی رفت.

در همین حال رییس جمهور از هیات سازمان ملل درخواست کرده است که نام رهبران ارشد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را از لیست سیاه خارج کند و شورای امنیت در برداشتن تحریم ها وعده همکاری با حکومت افغانستان را داده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، فرید محمدی استاد دانشگاه در برنامه همگام در خصوص درخواست رییس جمهور بر حذف نام رهبر حزب اسلامی از لیست سیاه سازمان ملل گفت: حکومت گام های اساسی و عینی برای این گروه برمی دارد در حالی که صلح با این گروه تاکنون دستاورد خاصی نداشته است.

این استاد دانشگاه خارج شدن نام رهبران این گروه تروریستی از لیست سیاه را سوال برانگیز می داند و می گوید: برداشتن نام این اشخاص از لیست سیاه به شرایط زمانی و مکانی خاصی نیاز دارد و در شرایط و اوضاع کنونی که نه تعهدی صورت گرفته و نه صحبتی از آنان جنبه عملی پیدا کرده است، هیچ ضمانتی وجود ندارد که این ها از لیست سازمان سیاه خارج شوند و دوباره به اعمال تروریستی شان دست نزنند.

محمدی معتقد است پیش شرط گذاشتن حزب اسلامی گلبدین حکمتیار برای همکاری با حکومت بسیار زود از موعد است و دولت را در تنگنا می گذارد و در یک سنجش سطحی قدرت مشخص می شود که دست حکومت زیر دست این حزب دهشت افگن قرار گرفته است.

وی می گوید که حکومت باید محتاطانه عمل کند و روی مقرراتی که درج شده است باید کار عینی و عملی شود تا همه بتوانند تبعات مثبت صلح با این گروه را درک کنند بعد موضوع پیش شرط از جانب این حزب مطرح شود که در غیر این صورت با یک بن بست سیاسی دیگر مواجه خواهیم شد.

امین کریم سخنگوی حزب اسلامی پیش تر در مورد بی ارتباط بودن صلح این حزب با حکومت درخاموش شدن آتش میدان های نبرد سخن گفته بود و اینکه آشتی حزب اسلامی با حکومت فقط برای رفع یک سری نارضایتی ها میان شان بوده است، این استاد دانشگاه در مورد اظهار سخنگوی حزب اسلامی می گوید: لازم است خط مشی و تعهداتی که حزب حکمتیار متعهد شده بر جامعه جهانی و حکومت افغانستان مشخص شود و اینکه این گروه برای پیوستن گروه های شریک در جنگ به پروسه صلح چقدر می تواند کار کند.

محمدی در مورد اینکه چقدر جامعه جهانی در مسیر صلح با افغانستان همکاری خواهد کرد اظهار می کند که جامعه جهانی به این باور رسیده است که طالبان، حزب اسلامی و شبکه حقانی دیگر برگ برنده نیستند و گروههای دیگری نظیر داعش پا به میدان گذاشته اند که در کوچکترین فرصت به بزرگترین تهدید برای امنیت جهان تبدیل شده اند و اینکه سازمان ملل ، امریکا و کشورهای سوم و چهارمی که به دنبال نقش گرفتن در این مسیرند مطمینا صادقانه عمل نمی کنند و بارها شاهد حرکت های دوگانه از سوی این کشورها بوده ایم که یک دست شان با حکومت است و دست دیگرشان به تقویت قوای مخالف مشغول بوده است.

وی می افزاید با این اوضاع اگر کشور ثالثی مانند روسیه هم وارد میدان بشود نباید انتظار خوشبینی بزرگی را داشت چرا که تا برنامه های بزرگی که دنیا در صدد آن است تطبیق نشود اوضاع رو به بهبود نخواهد رفت.

این آگاه به اموربین الملل می گوید که یکی از مهم ترین شرایط صلح داشتن نیت صلح از سمت طرفین است سپس باید به دنبال ضمانت های کتبی و نشستن پشت میزهای مذاکره بود اما امروز می بینیم که از یک طرف دوازه های جنگ و تلفات جنگی باز است و از طرف دیگر سران پشت میزهای مذاکره در کشورهای مختلف می نشینند و یا قصه می کنند که کسی که جنگ را اول آغاز کرده باید معذرت خواهی بکند.

وی می افزاید که در شرایط امروز هیچ امید و روزنه ای برای صلح پایدار نیست و هر کس به دنبال تبریه خودش است و رییس جمهور نیز سردرگم از همه جا یک گروه تروریستی را از لیست سیاه خارج می کند و گروه هم تراز دیگرش را به لیست اضافه می کند در حالی که هر دو در کشتار مردم و سقوط کشور به یک اندازه سهیم بوده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید