امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 5361 , ,
+
-

چه کسی فاسدتر است! غنی یا کرزی؟

زمان انتشار : یکشنبه, 20 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%ba%d9%86%db%8c-%d9%88-%da%a9%d8%b1%d8%b2%db%8c

 

ندای افغانستان: رییس جمهور طی سخنانی عنوان کرده است که حکومت وحدت ملی از حکومت پیشین “اقتصاد فاسد” را به ارث برده است و در واکنش به آن، سخنگویی کرزی گفته است که اگر دولت قبل فاسد بوده، دست غنی نیز آلوده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، اشرف غنی در نشست ویژه بورد مشترک نظارت و انسجام با حضور نمایندگان سازمان های بین المللی و سفرای کشورهای مختلف گفت: بدبختانه ما اقتصاد فاسد را به میراث گرفته ایم.

فساد گسترده از زمان روی کار آمدن دولت انتقادی با وجود میلیاردها دالر کمک های بین المللی که به کشور برای توسعه سرازیر شد، چنان گسترش یافت که دیگر حزیی از دستگاه ها و نهادهای کشور می باشد و به همین دلیل طی 16 سال گذشته هیج پروژه زیربنایی و آموزشی در حد ملی صورت نگرفته است.

دولت در آستانه برگزاری نشست بروکسل در تلاش است که با دست پر رهسپار این نشست شود و چون طی یک ماه باقیمانده تا برگزاری این نشست در توان رییس جمهور و هیچ فردی نیست که بتواند فساد را کاهش دهد، برای منحرف کردن اذهان سعی دارد، بار اقتصاد فاسد را از روی دوش دولت وحدت ملی برداشته و بر شانه های دولت قبلی بگذارد.

هر چند دو سال زمان کمی برای یک دولت نیست که نتواند هیچ اقدامی برای مبارزه با فسادی که کشور را فلج کرده است، انجام دهد بلکه در این مدت رییس جمهور و مسوولان عالی رتبه دولت هیچ برنامه کارآمدی در این خصوص نداشته اند و حتی نخواستند از فساد گسترده در مراکز دولتی جلوگیری کنند.

سخنگوی پیشین حامد کرزی عنوان کرده است که اشرف غنی در اکثریت جلسه های تحت رهبری کرزی به عنوان مشاور بوده و دیدگاه های وی در فیصله های مهم دولتی نقش داشته است و اگر وی فساد را مشکل دولت قبلی می داند پس دولت کرزی باید مشکلات خود را میراث طالبان بداند.

هرچند از دوران طالبان به عنوان دوران تاریک و قرون وسطایی یاد می شود، اما در حقیقت دولت های کرزی و غنی میراث داران ناامنی طالبان بوده اند و اگر به وعده های پیکارهای انتخاباتی خود عمل می کردند، افغانستان اکنون درگیر فساد و بی ثباتی نبود و طالبان همچنان خطر بزرگ تلقی نمی شد.

از سوی دیگر، رییس پیشین امنیت ملی علت افزایش حمله های تروریستی در کشور را برخاسته از دخالت های بی جای رییس جمهور در بخش های سیاسی، نظامی و اقتصادی می داند و عنوان کرده است که رهبری نادرست غنی، کشور را به سوی بن بست استراتژیک و نامیدی مردم سوق می دهد.

نبیل، رهبران حکومت وحدت ملی را به امتیازگیری شخصی و تضعیف کردن یکدیگر متهم می کند و گفته است که اگر نمی توانند حکومت را اداره کنند، استعفا دهند.

چندی قبل نیز رییس اجرایی و معاون اول ریاست جمهوری از نفوذ گسترده رییس جمهور در تمامی بخش های دولت و انحصار قدرت به شدت انتقاد کرده اند و برخی مقامات نیز عنوان کرده اند که اشرف غنی با وجود تعداد زیاد مشاوران به تنهایی در خصوص جابه جایی افراد و تصمیم های مهم حکومتی عمل می کند.

گفتنی است که جامعه جهانی نیز در نشست بروکسل برای ادامه حمایت از دولت وحدت ملی انتظار دارد که این دولت، نتیجه برنامه ها در خصوص خودکفایی داخلی، مبارزه با فساد، اصلاحات انتخاباتی و … را ارئه دهد و دولت غنی به دنبال ادامه کمک های اقتصادی و سیاسی جهانی برای تامین بودجه کشور در این نشست است.

این انتظارات دولت در حالی است که پس از دو سال تاکنون به تعهداتی مانند مبارزه با فساد اداری و تامین امنیت عمل نکرده و بیشتر کمیسیون و شوراسازی های حکومت برای سرپوش گذاشتن بر کم کاری بوده است، از کارکرد شورای عالی مبارزه با فساد اداری گزارش روشنی در دست نیست و گام عملی در بخش اصلاحات انتخاباتی برداشته نشده است.

متهم کردن دولت قبلی به عنوان میراث دهنده فساد، بیش از آنکه کرزی را متهم کند، بی کفایتی رییس جمهور غنی را نشان می دهد که با وجود در دست داشتن دولت به جایِ عملی کردن برنامه ها و محو فسادِ فلج کننده به هر دری می زند تا ضعف رهبری خود را توجیه کند هر چند دولت گذشته نیز مانند دولت وحدت ملی سرچشمه فساد بوده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید