امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5362 , ,
+
-

اشرف غنی، مقصر جدال های سیاسی است

زمان انتشار : یکشنبه, 20 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

نقد نورستانی توسط آشنا...

ندای افغانستان: مجلس نمایندگان، سیزده وزیر را در هفته ای که گذشت، استیضاح کرد. هفت تن از آنها رد صلاحیت شدند و شش نفر دیگر به کارشان ادامه خواهند داد. گفته می شود که وزیران این استیضاح و سلب صلاحیت را قبول ندارند و رییس جمهور کار آنها را به دادگاه عالی برای بررسی سپرده است.

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، آصف آشنا آگاه مسایل سیاسی، در برنامه «ژرف نگاه» گفت: ما در وضعیتی هستیم که نه حکومت افغانستان بر مبنای قانون افغانستان قابل دفاع است و نه پارلمان افغانستان باتوجه به قانون اساسی کشور قابل دفاع است.

وی، در خصوص اختلافات میان حکومت و پارلمان برای استیضاح وزیران بیان داشت: آنچه را که ما امروز به عنوان بحران سیاسی و یک تقابل درونی بین دو قوه از قوای ثلاثه تجربه می کنیم و قوه سوم که دادگاه عالی و قوه قضاییه باشد بتازگی در این جدال وارد شده است. اینها همه بر می گردد به اینکه حکومت وحدت ملی، نسخه فراقانونی ای که در نتیجه کودتای تقلب روی کار آمد، پاسخگو نیست. یعنی نوع نگاهی که مبتنی بر قانون و مبتنی بر اراده سیاسی مردم نباشد و در نتیجه کودتای تقلب روی کار آمده باشد و در راستای خواست های مردم و منافع همان ملت فعالیت نکرده باشد نمی تواند بهتر از این از آب درآید و بهتر از این عمل کند.

آشنا، با بیان اینکه،بحران موجود میان قوای ثلاثه، گام دوم و سومی است که در ادامه تنش های درونی خلق می شود، افزود: اگر پس منظر این اختلاف های سیاسی را بررسی کنیم، مردم افغانستان شاهد هستند که در ماه های گذشته یک بار رییس حکومت وحدت ملی، اشرف غنی رییس جمهور و رییس اجرایی با هم در تقابل قرار گرفتند و کارشان به حدی رسید که هر دو نفر ازطریق رسانه ها باهم حرف زدند و صدای خود را به هم رساندند و زمینه ملاقات و گفتگو با یکدیگر را از دست دادند. در ادامه آن همکاران سیاسی اشرف غنی، همکاران انتخاباتی اشرف غنی و معاون اول وی، اعتراض کرد و با شدیدترین لحن ها و از انحصار قدرت و تک روی وی، انتقاد کرده و صدای خود را رسانه ای کرد.

وی، ادامه داد: همینطور از یاران انتخاباتی اشرف غنی، احمدضیا مسعود در سطح رسانه ها آمد و اعتراض های خود را وارد کرد. از جانب ریاست اجرایی هم جدا از رییس اجرایی، بارها محقق اعتراض کرده است. همینطور جریان های سیاسی دیگری که بیرون از حکومت وحدت ملی هستند ولی به عنوان جریان های سیاسی در درون افغانستان فعالیت می کنند و بنحوی روی وضعیت سیاسی افغانستان تاثیر گذار هستند نیز بارها اعتراض کردند. همچنین جریان های مدنی سیاسی و حرکت های بسیار گسترده ای از اعتراض های مدنی سیاسی هم در کابل تجربه شد که یک نمونه در دهمزنگ باعث فاجعه ای بسیار تکان دهنده شد. همه اینها نشان می دهد که اینها پس منظر جنجال امروز است.

این آگاه سیاسی، مقصر بحران کنونی میان حکومت و پارلمان را رییس جمهور می داند و می گوید: آنچه امروز میان پارلمان و حکومت وحدت ملی خلق شده گامی جدید و فاز تازه ای از جنجال هایی سیاسی است که تمام آنها پیامد اشتباه های سیاسی است که شخص اشرف غنی مقصر آن است. وقتی قانون از دستور کار کنار گذاشته می شود و وقتی اراده سیاسی احترام گذاشته نمی شود و بجای آن غرض ها و سلیقه های سیاسی و چشم اندازهای تیمی و ملاحظات سیاسی به جای قانون به اجرا گذاشته می شود طبیعی است که وضعیت رفته رفته به جایی می رسد که دیگر یک بحران تمام عیار را خلق می کند.

وی ادامه داد: از لحاظ قانون اساسی پارلمان صلاحیت دارد که از حکومت نظارت کند ولی مشکل اصلی این است که امروز نه پارلمان ما با قانون اساسی قابل دفاع است، نه حکومت وحدت ملی را که تجربه می کنیم. تمام این تحولات سیاسی که اتفاق می افتد یک چیز را ثابت می کند که وقتی دریک سرزمین حکومت خلاف اراده سیاسی مردمش بوجود می آید، در نهایت به این اصل برمی گردیم که خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج.

آشنا، در خصوص راه حل بیرون آمدن از این تنش ها بیان داشت: تنها یک راه وجود دارد که حکومت وحدت ملی و پارلمان و جریان های سیاسی تلاش کنند که به پاس منافع ملی و مصلحت های بزرگ، بحران ها را مدیریت کنند و اصلاحات انتخاباتی را به اجرا گذارند و زمینه رجعت به مشروعیت را در دو سال یا دو نیم سال آینده که ما پیش رو داریم فراهم کنند تا ما به اصل مشروعیت نظام برگردیم. با همین نظام نامشروع هرچه بیشتر ادامه دهیم بحران های سیاسی، امنیتی و اقتصادی، پیچیده تر می شود و احتمال اینکه ما به منازعه های بسیار خونبار سیاسی برگردیم زیاد است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید