امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5423 , ,
+
-

جنگ مذهبی، سلاحی برای تباهی

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%a7%d9%86%d9%81%d8%ac%d8%a7%d8%b1

ندای افغانستان: فاجعه روز گذشته در مکانی مقدس و تجمعی مذهبی با کشتار و زخمی شدن نزدیک به صد شهروند بی گناه بار دیگر زنگ خطری را به صدا درآورد به هولناکی جنگ های داخلی دهه هفتاد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، حامیان ترور چه در خارج از خاک افغانستان و چه داخل که از هر روشی برای نابودی افغانستان استفاده می کنند باری دیگر به دنبال شعله ورکردن جنگ مذهبی، اعتقادات مردمی را برای رویاروی ملت در مقابل هم نشانه گرفته است.

اگر گذشته قومیت دلیل پررنگ جنگ بوده است، اختلاف های مذهبی نیز از چنان حساسیتی برخوردار است که می تواند به جنگی بزرگ دیگر بیانجامد،هرچند که از سوی رییس جمهور و مقامات چنین نزاع های دور از انتظار است اما برخورد چنین ساده لوحانه بدور از عقل و منطق می باشد.

و تنور داغ مذهب که به راحتی در افغانستان تبدیل به آتش می شود اقدامات و راه کارهای اساسی همراه با هوشیاری می طلبد که تاکنون از هیچ یک از مقامات دیده نشده است.

در حالی که افغانستان از گذشته تا کنون آشکارا درگیر اختلاف های گسترده مذهبی نبوده و برخی درگیری ها نهان و کوتاه مدت بوده است، حال چرا حمله به مکان های مذهبی آنهم در مناسب های مهم و در رویدادهای پشت سرهم؟.(طی سال جاری سومین حمله بوده است؟)

هرچند تا کنون گروهی این حمله را به عهده نگرفته است اما مهمترین گروه های تروریسیت و افراط گر در افغانستان، طالبان و داعشی است که همواره به دنبال بیشترین آسیب برای رسیدن به خروجی رسانه ای و تبلیغاتی برای اهداف شان هستند.

که این چنین حمله های درست در روزهای مهم مذهبی به اجتماع های که بیشترین کشته و زخمی را داشته باشد و بر اختلافات مذهبی دامن زند، می تواند بهترین فرصت برای ناامنی های شود که دهه ها زمان برای فروکش کردن آن نیز کافی نباشد.

از سوی دیگر چنین حمله ای در پایتخت اتفاق افتاده است که بیشترین اقدامات امنیتی همچنان که در آن صورت می گیرد از بیشترین نیروهای امنیتی چه پولیس و اردوی ملی برخوردار می باشد و دو حمله دیگر سال جاری این هشدار را به مقامات باید داده باشد که امنیت را بیش از هر زمانی برقرار کنند که علما شاهد ناکارآمدی آن بوده ایم.

در کشوری که دولت چنین ضعیف عمل کند و مقامات درگیر با فساد و بدور از مشکلات مردم و چالش های جاری مملکت، به راحتی تروریستانی که رییس جمهور آنان را دشمنان افغانستان خطاب کرده است، می توانند اقدام به هر کشتار و بی ثباتی دست بزنند، در این میان شایسته تر بود که غنی به جای گفتن اینگونه سخنان که هیچ دردی را دوا نمی کند تلاشی برای خاتمه چنین حملاتی کند.

حملات پی در پی مذهبی در دورانی که کشور در ناامنی ها و جنگ گسترده به سر می برد و گستاخی پاکستان در حمایت های آشکار تروریست پروری در کشور، موجی از تهدید را به وجود آورده است که باید هر فرد و هر مقامی درگیر جریان فریب و اخلاف نشود و هوشیارانه به همبستگی رسند که دیگر مذهب، هدفی برای کشتار و جنگ نباشد.

هر گاه که خاکستر اختلاف های چون مذهب در آستانه شعله ور شدن باشد باید عراق و سوریه را به یاد آوریم که هولناک ترین تروریستان، فجیع ترین جنایات را مرتکب شدند و در آتشی می سوزند که هم تباهی به بار آورد و هم نابودی که هیچ گاه از خاطر جهان پاک نخواهد شد.

مذهب از هر رنگی که باشد برای مردم به پررنگی زندگی است بر همین مبنا باید همچنان همبستگی سدی باشد بر سر راه هر نفاق و جنگی.

در این میان حکومت بیش از هر زمانی، باید برای ریشه کن کردن چنین حملاتی اقدام کند زیرا این دیگر ناامنی های دوام دار در ولایت ها نیست، اگر شعله اختلاف مذهبی به آتش رسد دود آن به چشم حکومتی می رود که پایانی جز سقوط نخواهد داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید